Badania niepłodności immunologicznej
fot. fotolia

Śląscy specjaliści jako nieliczni w kraju leczą niepłodność immunologiczną!

Niepłodność immunologiczna to niestety coraz częstsza przyczyna kłopotów z zajściem w ciążę. Wciąż brakuje specjalistycznych poradni, w których można by leczyć to schorzenie. Specjaliści z Katowic pokazują, jak wczesna diagnostyka niepłodności immunologicznej i odpowiednia terapia zwiększa szansę na ciążę. Tam już od 2 lat działa poradnia - pierwsza w Polsce.
Marta Kabulska
Badania niepłodności immunologicznej
fot. fotolia

Niepłodność immunologiczna – co to takiego?

Niepłodność immunologiczna według badań może być źródłem 6-12 proc. przypadków niepłodności.

Układ immunologiczny ma za zadanie chronić nasz organizm przed chorobami, wirusami, bakteriami, wszystkim tym, co może wyrządzić nam krzywdę. Co jednak, kiedy nasz własny "obrońca" zamiast nas wspierać, zwraca się przeciwko nam i tym samym  uniemożliwia zajście w ciążę? Mamy wtedy do czynienia z tzw. niepłodnością immunologiczną.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że przyczyną problemów z zajściem w ciążę lub też przyczyną wczesnych poronień mogą być właśnie zaburzenia immunologiczne. To one sprawiają, że organizm traktuje komórki rozrodcze – zarówno żeńskie, jak i męskie jako potencjalne zagrożenie i niszczy je, skazując tym samym nasze marzenia o dziecku na niepowodzenie.

- Niepłodność immunologiczna ma źródło w naszym układzie odpornościowym. U osób z zaburzeniami immunologicznymi dochodzi do nieprawidłowych reakcji, które uniemożliwiają poprawne zapłodnienie. 90 proc. przypadków tego rodzaju niepłodności wynika z zaburzeń immunologicznych, kiedy np. organizm kobiety wytwarza przeciwciała, małe białka, które atakują jej własną komórkę jajową – tłumaczy dr n. med. Wojciech Sydor, immunolog z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum w Katowicach.
Dodaje przy tym: - Drugą grupą, odpowiedzialną za ok. 10 proc. niepowodzeń implantacji i poronień są zaburzenia alloimmunologiczne, gdy kobiecy układ immunologiczny utożsamia męskie komórki rozrodcze jako wrogie, obce i również je zwalcza. Po stronie mężczyzny wygląda to podobnie, czyli z kolei to jego organizm produkuje przeciwciała atakujące plemniki lub inne składniki nasienia. W efekcie albo plemniki w ogóle nie docierają do celu i są niszczone, albo nie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Skutek zawsze jest taki sam – problemy z zajściem w ciążę.
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

Leczenie niepłodności immunologicznej w Katowicach 

Szacuje się, że za ponad połowę przypadków poronień nawykowych odpowiedzialne są właśnie zaburzenia immunologiczne. W przypadku niepłodności o niewyjaśnionej genezie znaczenie badań nad niepłodnością immunologiczną rośnie a testy pozwalające na jej diagnostykę zyskują na znaczeniu.
Nadzieją stają się więc badania immunologiczne. Pierwszą tego typu placówką w kraju dysponuje klinika ginekologiczna w Katowicach, która w swojej specjalistycznej poradni stosuje nowatorskie badania immunologiczne. 

- Badania immunologiczne to szereg testów diagnostycznych, które pozwalają ustalić przyczynę niepłodności i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dla przykładu specjalistyczne badania pomagają wykryć m.in. mutacje genów, jak choćby nieprawidłowo funkcjonujący antygen HLA-G, który zamiast pomagać, mobilizuje przeciwciała do ataku, co skutkuje zniszczeniem zarodka. Z kolei dokładne badania krwi pomagają określić, które komórki wyzwalają nieprawidłowe reakcje – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum w Katowicach.

Badania te są niezwykle ważne, ponieważ układ immunologiczny to bardzo złożony system zależności i powiązań. Nawet jeden błąd w "komunikacji" pomiędzy komórkami może negatywnie wpłynąć na zagnieżdżenie i rozwój zarodka. Zarówno nasienie, jak i śluz kobiety bada się pod kątem ich jakości i składu, co pomaga wykryć przyczyny patologii, np. uczulenie na nasienie partnera. Następnie można wdrożyć odpowiednie rozwiązania np. inseminację lub zlecić pacjentce zażywanie preparatów hamujących wytwarzanie "problematycznych" przeciwciał. -  Nasza poradnia działa już od 2 lat, są pierwsze efekty tych badań, dzięki którym możemy jednoznacznie potwierdzić, że mogą one zwiększać szanse na zajście w ciążę – zapewnia specjalista Gyncentrum.

Dla kogo badania immunologiczne?

Pary, które mają problemy z zajściem w ciążę często błądzą jak we mgle, szukając przyczyny problemu nie tam, gdzie należy, co znacznie komplikuje proces starania się o dziecko. Bez wsparcia specjalistów i odpowiednich działań szanse na zajście w ciążę są niestety dużo mniejsze. 

Kto w pierwszej kolejności powinien poddać się badaniom immunologicznym?
– W grupie ryzyka są wszystkie osoby ze zdiagnozowaną niepłodnością, szczególnie o niejasnym źródle, kobiety cierpiące na endometriozę, częste infekcje, po nieudanych zabiegach in vitro oraz te, które doświadczyły poronień nawykowych, tzn. co najmniej 3 razy z rzędu doszło u nich do poronienia. Podstawą jest też wywiad rodzinny pod kątem chorób immunologicznych u obu partnerów: tocznia rumieniowatego, niedoczynności tarczycy czy reumatoidalnego zapalenia stawów – tłumaczy dr Mercik.

 – Należy pamiętać, że tego typu niepłodność nie wyklucza zajścia w ciążę, tylko je utrudnia. Badania immunologiczne dają pozytywne prognozy, przy długotrwałym leczeniu, szanse na poczęcie dziecka są zdecydowanie większe – mówi ekspert.

Zobacz też: Czemu nie zachodzisz w ciążę – 5 możliwych przyczyn

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy