02B54300.jpg

Niepłodność - jeszcze nie wszystko stracone

Specjaliści szacują, że co piąta para w Polsce nie może w naturalny sposób doczekać się upragnionego dziecka. Co jest tego przyczyną i jakimi metodami można pokonać niepłodność? Sprawdziliśmy to dla was.
Joanna Karwat
02B54300.jpg

O niepłodności mówimy wówczas, gdy mimo wielu prób (3-4 stosunki w tygodniu) kobieta przez rok nie zachodzi w ciążę.  Bezpłodność to stan, w którym zapłodnienie jest niemożliwe (np. u kobiet po usunięciu macicy czy u mężczyzn, których organizm nie produkuje plemników). W przypadku bezpłodności medycyna jest bezradna, zaś niepłodność Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza do chorób, które można i należy leczyć. A polscy lekarze są w europejskiej czołówce, jeżeli chodzi o skuteczność terapii niepłodności.


Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet

Lekarze szacują, że około 40 procent zaburzeń płodności dotyczy kobiet. Zwykle przyczyną niepłodności są:

• Brak jajeczkowania, czyli owulacji, np. gdy kobieta ma zespół jajników policystycznych.
• Niedrożne jajowody, np. wskutek endometriozy, zapalenia jajników albo operacji ginekologicznej, po której utworzyły się zrosty.
• Mięśniaki w macicy.
• Częste zapalenia szyjki macicy.
• Alergia na nasienie partnera.
• Zbyt duża presja otoczenia, zwłaszcza najbliższej rodziny, która wciąż dopytuje, kiedy para będzie mieć dzidziusia.
• Blokada psychiczna, np. gdy pierwsza ciąża zakończyła się poronieniem.
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Najczęstsze przyczyny niepłodności u mężczyzn

W 30 proc. problem z zapłodnieniem wynika z zaburzeń w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego mężczyzny. Najczęstszą przyczyną niepłodności męskiej jest zbyt mała ilość plemników w nasieniu, a także słaba ich żywotność, wywołana przez:

• Niezstąpienie jąder do moszny.
• Żylaki powrózka nasiennego, utrudniające swobodne spływanie nasienia z jąder.
• Częste zakażenia układu moczowo-płciowego.
• Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, przewlekły stres.
• Noszenie obcisłej bielizny lub spodni (przegrzanie jąder sprawia, że wytwarzają one mniej plemników).
• Depresję
• Wdychanie szkodliwych chemikaliów podczas pracy.Trzy kroki do szczęśliwego rodzicielstwa

By pokonać niepłodność, przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość i wiarę w optymistyczny finał, bo terapia może potrwać wiele miesięcy. Obydwoje powinniście poddać się badaniom i podjąć leczenie. Ostatnia szansa to skorzystanie z którejś z wciąż udoskonalanych i coraz skuteczniejszych metod sztucznego zapłodnienia.

1. Badania na niepłodność

Jeśli przez rok lub dłużej kochacie się kilka razy w tygodniu, a starania o dziecko nie przynoszą efektu, wybierzcie się razem do ginekologa.

To właśnie ginekolog jest pierwszym lekarzem, który zajmie się waszym problemem. Skieruje was na badania, dzięki którym można będzie stwierdzić, czy przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety, czy też mężczyzny.
Gdzie zapewne wyśle was ginekolog?

• Kobieta dostanie skierowanie na USG narządów rodnych, analizę krwi na poziom hormonów płciowych. Jeśli jest ubezpieczona, te badania na niepłodność może wykonać bezpłatnie w swojej poradni (prywatnie kosztują ok. 200 zł).
• Mężczyzna otrzyma skierowanie na badanie nasienia (biochemiczne oraz na obecność bakterii). Można je zrobić w ramach refundacji z NFZ lub wykonać w prywatnym laboratorium (cena od 50 do 200 zł).

2. Leczenie niepłodności

Po badaniach zwykle wiadomo już, jaką terapię należy podjąć. Jeśli przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety, najczęściej konieczne jest zażywanie leków regulujących cykl hormonalny, a także korekta diety w celu przywrócenia regularnego jajeczkowania. Może się jednak zdarzyć, że lekarz skieruje kobietę do specjalistycznego ośrodka na obserwację owulacji (robi się to pod kontrolą aparatu USG) lub zabieg udrażniania jajowodów.

Jeśli lekarz nie stwierdzi u kobiety ewidentnej wady, mogą pomóc domowe sposoby na zwiększenie płodności – picie ziół, okłady borowinowe na podbrzusze. Każda z tych metod zwiększa ukrwienie miednicy małej i narządów rodnych, dzięki czemu może łatwiej dojść do zapłodnienia.

Poznaj 6 dań zwiększających płodność

Jeśli badania wykażą jakieś nieprawidłowości u mężczyzny, ginekolog może skierować go do ośrodka leczenia niepłodności, do specjalisty androloga. Podstawowym badaniem jest badanie nasienia, potem ewentualnie biopsja jąder. Androlog może zapisać preparat hormonalny z testosteronem, stymulujący gruczoły płciowe do bardziej intensywnej pracy.

Opisane wyżej rodzaje terapii noszą nazwę leczenia zachowawczego i polegają na zwiększeniu płodności kobiety lub mężczyzny (albo obojga). Nie zawsze jednak taka terapia daje efekty i wówczas lekarze specjalizujący się w leczeniu niepłodności sięgają po metody bardziej skomplikowane i zalecają sztuczne zapłodnienie.

Sprawdź, co może poprawić męską płodność3. Sztuczne zapłodnienie

Daje około trzydziestoprocentową szansę parom, które mają problem z niepłodnością i którym nie udało się począć dziecka mimo trwającego kilka lat leczenia. Dziś stosuje się już trzy metody prowadzące do sztucznego poczęcia. A są to:

• Inseminacja
Na czym polega? To najprostsza i najstarsza metoda sztucznego zapłodnienia. W dniu owulacji lekarz wprowadza do macicy nasienie partnera (tylko najbardziej żywotne plemniki) lub innego dawcy. Ta metoda zdaje egzamin między innymi wówczas, gdy niepłodność jest spowodowana uszkodzeniem szyjki macicy lub jajowodów (np. wskutek zabiegu chirurgicznego) ewentualnie niską żywotnością plemników partnera.
Koszt zabiegu: 700-1000 zł.

• Zapłodnienie in vitro
Czyli w probówce ("in vitro" łac. w szkle). Na czym polega? Metoda sprawdzona, stosowana od ponad 25 lat. (w Polsce pierwszy zabieg in vitro przeprowadzono w 1987 roku). Lekarz pobiera od kobiety komórkę jajową, a od mężczyzny nasienie. Wyodrębnia się z niego najzdrowsze plemniki. Zapłodnienie odbywa się w laboratorium, a dopiero po połączeniu obydwóch komórek zarodek umieszcza się w macicy kobiety. Tę metodę stosuje się m.in. u kobiet z niedrożnymi jajowodami.
Koszt zabiegu: 5000-7000 zł.

• Mikromanipulacja
Czyli zapłodnienie pod mikroskopem. Na czym polega? Najnowsza metoda, stosowana w przypadkach do niedawna uznawanych za beznadziejne. Najpierw lekarz pobiera z jądra mężczyzny plemnik, a od kobiety komórkę jajową. Następnie mikropipetą, pod superczułym mikroskopem wprowadza plemnik do jajeczka. Tak poczęty zarodek umieszcza się w macicy kobiety. Metodę tę stosuje się najczęściej wówczas, gdy w nasieniu jest bardzo mało żywych, zdrowych plemników.
Koszt zabiegu: 5500-8000 zł.

Dowiedz się, jak otrzymać refundację in vitro


Tu znajdziesz wsparcie
Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz bocian”
działa od 2002 roku.
Ma własny adres internetowy (www. nasz-bocian.pl), pod którym można znaleźć m.in. dane o specjalistycznych klinikach leczenia niepłodności w kraju i za granicą (wraz z opiniami osób korzystających z ich usług) oraz forum dyskusyjne dla osób borykających się z problemem.
Adres do korespondencji:
04-789, Warszawa, ul. Południowa 30/6 m. 4
tel. kontaktowy 0 503 08 18 38
(w dni powszednie w godz. 10–20.30).

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy