GRY
 
 

Diagnozowanie niepłodności

Czy wiesz, kiedy można mówić o niepłodności i co najczęściej powoduje niepłodność męską i niepłodność kobiecą? Sprawdź, jak diagnozuje się niepłodność.

fot. Edipresse
Przez tysiąclecia niepłodność była powodem upadków dynastii, oddalania niezdolnych do spłodzenia potomka żon i niemal zawsze przyczyną ostracyzmu społecznego oraz olbrzymiego stresu psychicznego. Jak poważny jest to problem dzisiaj, świadczą statystyki: niepłodność dotyka bowiem 15–20% populacji w wieku rozrodczym, co w przypadku naszego kraju może oznaczać nawet 1,5 mln par.

Kiedy można mówić o niepłodności?

Definicja niepłodności jest dość prosta: to brak ciąży po roku regularnego współżycia seksualnego i wbrew temu, co twierdzi wielu, bez wątpienia jest chorobą. Dlatego roczny okres oczekiwania na ciążę uprawnia do zgłoszenia się do lekarza ginekologa po pomoc.

W pewnych sytuacjach, takich jak zaburzenia miesiączkowania, gdy wiek kobiety powyżej 35 lat czy  występuje uzasadnione podejrzenie patologii macicy lub niepłodności męskiej, okres ten należy skrócić.

Diagnostyka niepłodności powinna zawsze obejmować obydwoje partnerów. Do najczęstszych przyczyn niepłodności należą:
  • czynnik męski (np. za mało plemników w nasieniu),
  • zaburzenia jajeczkowania,
  • uszkodzenie lub niedrożność jajowodów,
  • zaawansowany wiek kobiety,
  • nieprawidłowości macicy (polipy endometrialne, zrosty wewnątrzmaciczne, wrodzone wady budowy),
  • choroby ogólnoustrojowe (np. niewydolność nerek, choroby autoimmunologiczne itp),
  • czynnik szyjkowy lub immunologiczny,
  • czynnik niewyjaśniony.

Dowiedz się, czy endometrioza wyklucza zajście w ciążę

Jak diagnozuje się niepłodność męską?

Tanie oraz nieinwazyjne badanie nasienia wciąż pozostaje podstawą oceny płodności mężczyzny. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, istnieje możliwość wykonania ponadstandardowych testów nasienia, badań hormonalnych lub genetycznych. Niestety tylko niektóre zaburzenia hormonalne poddają się skutecznemu leczeniu farmakologicznemu.

W większości przypadków pozostaje skorzystanie z technik wspomaganego rozrodu, jak inseminacja wewnątrzmaciczna lub zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro), zwłaszcza z wykorzystaniem metody wstrzyknięcia pojedynczego plemnika do komórki jajowej (ICSI). Ułatwiają one bowiem posiadanie potomstwa mężczyznom z mniejszą lub bardzo małą liczbą plemników. W wielu przypadkach jednak jedynym wyjściem jest użycie nasienia dawcy.

Czy wiesz, komu przysługuje refundacja in vitro?

Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?
Doładuj
Przeładuj