para, związek, test ciążowy
fot. Panthermedia

Problemy z drugą ciążą

W końcu się zdecydowaliście: tak, chcemy, by nasz jedynak miał rodzeństwo! Z poczęciem pierwszego dziecka nie było żadnego problemu, ale teraz jakoś się nie udaje.
Aleksandra Sobieraj
para, związek, test ciążowy
fot. Panthermedia
Staracie się o drugie dziecko od pół roku i nic? To zdarza się sporej ilości par – nawet co piątej, choć kłopotów z zajściem w drugą ciążę nie bierze pod uwagę prawie nikt. Jeżeli raz się udało, ciąża przebiegała bez powikłań, a dziecko urodziło się zdrowe – nie powinno być powodów do niepokoju. A jednak. Problemy z drugą ciążą ma wiele par.


Kiedy zacząć się martwić?

Jeśli przez rok regularnego współżycia, bez żadnych metod antykoncepcji, nie dojdzie do zapłodnienia, można mówić o prawdopodobieństwie niepłodności. Jeśli już raz byłaś w ciąży, to tzw. niepłodność wtórna. Wtedy najlepiej, byś razem z partnerem zgłosiła się do lekarza. Być może przyczyną niepłodności jest choroba, którą można wyleczyć, albo przejściowe zaburzenie pracy organizmu (np. zaburzenia hormonalne).
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.


Czy wiek kobiety ma wpływ na problemy z drugą ciążą?

Tak i to bardzo duży. Już po 30. roku życia płodność u kobiet zaczyna spadać. U 40-latki jest o niemal 50 proc. niższa niż u kobiety 20-letniej. Optymalny wiek na poczęcie dziecka to 20–34 lata. Wtedy cykl owulacyjny jest niezakłócony. To ważne, bo kobiecy układ rozrodczy to skomplikowany mechanizm, który musi działać prawidłowo, by doszło do poczęcia. Każda dziewczynka rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych. W jajniku jest ich około 200 tysięcy. Podczas cyklu menstruacyjnego uaktywnia się nawet tysiąc jajeczek, ale dojrzewa jedno. Z każdym miesiącem komórek jajowych ubywa. Poza tym także one się starzeją. Im kobieta starsza, tym większe ma problemy z drugą ciążą i tym większe jest ryzyko poronienia lub wystąpienia wad u dziecka.


Czy kłopoty z pierwszym porodem mogą utrudnić drugą ciążę?

Tak, szczególnie jeśli poród przebiegał z powikłaniami, np. gdy po cesarskim cięciu pojawiły się nieprawidłowe zrosty i blizny lub w czasie porodu doszło do uszkodzenia szyjki macicy. Niektóre kobiety mają niekiedy poporodowe stany zapalne, które są przyczyną problemów z drugą ciążą. Niepłodność wtórną mogą też spowodować zabiegi chirurgiczne, np. usuwanie torbieli jajników, mięśniaków macicy lub jej łyżeczkowanie.


Dlaczego infekcje mogą być przyczyną problemów z drugą ciążą?

Stany zapalne w drogach rodnych mogą uszkodzić jajowody i uniemożliwić zapłodnienie. Często przebiegają bezobjawowo. Winne mogą być wirusy, grzyby lub bakterie. Dlatego przed podjęciem świadomych prób poczęcia dziecka, warto zrobić badania, które ustalą, czy nie przechodzisz właśnie jakiegoś zakażenia (niepokojącym sygnałem mogą być upławy).
Bezpośredni związek z niepłodnością ma zwłaszcza infekcja chlamydią – nieleczona prowadzi do stanów zapalnych przydatków. Efektem może być np. niedrożność jajowodów. Leczyć powinni się oboje partnerzy, ale terapia jest prosta – polega na przyjmowaniu antybiotyków.

Stany zapalne (podobnie jak niektóre zabiegi, np. wypalanie nadżerek) mogą sprawić, że w drogach rodnych będzie za mało śluzu szyjkowego – a wtedy plemniki nie są w stanie dotrzeć do jajeczka i zapłodnić go. Po zlikwidowaniu stanu zapalnego sytuacja zwykle wraca do normy, choć czasem wskazane bywa podanie hormonów pobudzających produkcję śluzu.


W jaki sposób endometrioza utrudnia drugą ciążę?

To choroba, która może pojawić się dopiero po przekroczeniu trzydziestki. Komórki podobne do występujących normalnie w błonie śluzowej macicy (endometrium) rozwijają się poza nią. Do takich zmian może dojść w jajniku, jajowodzie, pęcherzu moczowym, w samej macicy czy jelicie. Najczęściej endometrioza rozwija się w jajnikach, gdzie powstają torbiele, powodujące guzki, zbliznowacenia, stany zapalne w okolicy nieprawidłowych tkanek. To zaburza czynność jajowodów, a nawet prowadzi do ich niedrożności i jest przyczyną problemów z drugą ciążą.

Endometrioza objawia się bardzo bolesnymi miesiączkami, bólem podczas stosunku lub bólami przy wypróżnianiu czy siusianiu, nudnościami i zawrotami głowy. Chorobę leczy się farmakologicznie, a gdy zmiany są rozległe, operacyjnie.

Sprawdź, co może oznaczać ból brzucha przed miesiączkąJaka jest przyczyna problemów z owulacją?

Na brak owulacji lub jej nieregularny przebieg może mieć wpływ zespół policystycznych jajników. To choroba, która wywołuje problemy hormonalne. Podczas badania USG narządów rodnych w jajnikach widocznych jest wiele powiększonych pęcherzyków.
Oznakami tego schorzenia jest np. nadmierne owłosienie twarzy i ciała, trądzik, otyłość, nieregularne miesiączki lub ich brak. Leczenie przywraca owulację, ale nie na trwałe – leki podaje się, by możliwe było zajście w ciążę. Czasem konieczny jest zabieg laparoskopowy. Zaburzenia owulacji mogą być spowodowane wahaniami hormonalnymi, ale bywa, że są chorobą samą w sobie.


Czy choroby tarczycy mają wpływ na problemy z drugą ciążą?

Jej niedoczynność może prowadzić do zaniku owulacji i utrudnić zagnieżdżenie się komórki jajowej. Gdy lekarz podejrzewa tę chorobę, zleca zbadanie TSH (hormon tyreotropowy, wydzielany przez przysadkę i odpowiadający za pracę tarczycy). Jeśli jego wynik będzie nieprawidłowy, konieczna będzie wizyta u endokrynologa. Dopiero po ustabilizowaniu pracy tarczycy, można znów zacząć starać się o dziecko.


Czy stres opóźnia drugą ciążę?

Zła forma psychiczna może powodować problemy z drugą ciążą i przejściową niepłodność zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Powodem napięcia bywają już same bezskuteczne próby zajścia w ciążę. Dlatego często zdarza się, że gdy w końcu para przestaje intensywnie starać się o dziecko, stres odpuszcza i ciąża po prostu się pojawia. Stres to proces biologiczny – w jego wyniku zachodzi wiele reakcji fizycznych i chemicznych, które wpływają nie tylko na psychikę, ale również na ciało (a w przypadku niepłodności na pracę narządów rodnych).

Sprawdź, rady psychoterapeuty na stres przyszłych rodziców
Jak na problemy z drugą ciążą może pomóc lekarz?

Diagnostyka niepłodności dotyczy obojga partnerów – bo jej przyczyny leżą po obu stronach mniej więcej w 50 proc. U kobiety lekarz sprawdza, czy i kiedy jajeczkuje, a także czy występują zaburzenia hormonalne. W określonych dniach cyklu oznaczane są hormony w surowicy krwi, a owulację monitoruje się za pomocą aparatu USG.
Lekarz może też zlecić oznaczenie poziomów hormonów w odpowiedniej fazie cyklu, serię badań ultrasonograficznych, a także badanie HSG (obraz jamy macicy i jajowodów uzyskuje się przy użyciu promieni rtg), by ocenić budowę macicy i drożność jajowodów. U mężczyzn wykonuje się badanie nasienia. Czasem wskazane jest też badanie USG, by wykluczyć inne nieprawidłowości.


Czy po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych mogą wystąpić trudności z poczęciem dziecka?

Antykoncepcja hormonalna nie powinna zaburzać cyklu i powodować problemów z drugą ciążą – ponad 80 proc. kobiet po odstawieniu pigułek już w pierwszym cyklu może zajść w ciążę. Jego zaburzenia zdarzają się raczej rzadko, ale niekiedy ujawniają się po odstawieniu hormonów – zwłaszcza u kobiet które wcześnie zaczęły stosować pigułkę antykoncepcyjną, np. w 16–17. roku życia. Współczesne pigułki nie wpływają w trwały sposób na organizm kobiety. Mają określone zadanie: wstrzymać owulację w trakcie ich przyjmowania.


Czy za problemy z drugą ciążą może być odpowiedzialny partner?

Przyczyny niepłodności leżą mniej więcej w takim samym stopniu po stronie mężczyzn, jak i kobiet. Również u mężczyzn z wiekiem zmniejsza się ilość i pogarsza jakość nasienia. Plemnikom nie służy też nadmierne nagrzewanie organizmu – podwyższona temperatura jąder nie sprzyja ich produkcji. Płodność u mężczyzn mogą również obniżyć urazy czy zapalenie powrózka nasiennego oraz infekcje układu moczowo-płciowego, zaburzenia hormonalne, niedrożność nasieniowodów.

Przeczytaj, jak poprawić męską płodność


Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy