GRY
 
 

Niepokojące sygnały?

Przepuklina pępkowa, zez, krzywe nóżki – to problemy, które spędzają sen z powiek wielu młodym mamom.Przepuklina pępkowa, zez, krzywe nóżki – to problemy, które spędzają sen z powiek wielu młodym mamom. A najlepszym lekarstwem na nie jest... czas.W pierwszych miesiącach życia maluszka wiele rzeczy przyprawia Cię o drżenie serca. Obawiasz się, że jest chory lub źle się rozwija. Tymczasem zwykle martwisz się tym, co w rzeczywistości jest rozwojową normą.

Moje maleństwo ma niezbyt kształtną główkę. Czy już zawsze taka będzie?
Nie. Nienarodzone dziecko ma miękkie kości czaszki, a szwy międzyczaszkowe nie są zarośnięte. Dzięki temu jego główka łatwiej dopasowuje się do kształtu kanału rodnego i malcowi udaje się bezpiecznie wydostać na świat. Kiedy się jednak przez niego przeciska, jej kształt może ulec zmianie. Jest ona wtedy wydłużona i niesymetryczna. Czasem możesz na niej wyczuć miejsca, które wyglądają tak, jakby kości czaszki zachodziły na siebie. Nie jest to jednak powód do zmartwień. Główka nabiera prawidłowego kształtu w pierwszym miesiącu życia malucha, a najdalej po sześciu tygodniach od porodu.

Synek ma przepuklinę pępkową. Czy trzeba operować?
Nie jest to konieczne. Każdy mięsień (także mięśnie tworzące ścianę brzucha) jest otoczony tkanką łączną – cieniutką błonką zwaną powięzią. W miarę jak dziecko rośnie, staje się ona coraz mocniejsza. U niemowląt powięź przebiegająca w linii środkowej ciała jest bardzo wiotka. Gdy dziecko napina brzuszek, płacząc, robiąc kupkę lub gdy ma wzdęcia, jelita mogą się uwypuklać w słabszym miejscu powięzi. Tworzą wtedy przepuklinę. Nie sprawia ona maluchowi bólu. Jeśli chcesz, by szybko znikła, układaj dziecko w różnych pozycjach, by ćwiczyło mięśnie brzucha. Bardzo pomocne jest proste ćwiczenie polegające na podciąganiu malucha za rączki do siadania. Kiedy mięśnie wzmocnią się, przepuklina ustąpi.
Nawet jeśli jest większa niż orzeszek laskowy, nie poleca się zalepiania jej plastrem, który drażni delikatną skórę niemowlęcia, powoduje odparzenia i utrudnia oddychanie. Przepuklina wymaga operacji, jeśli jest bardzo duża (np. wielkości piąstki) i grozi uwięźnięciem w niej pętli jelita. Częściej występuje ona u wcześniaków.

Córeczka układa główkę tylko w jedną stronę. Czy powinnam ją przekładać na drugi bok?
To, jak dziecko układa główkę po urodzeniu, zależy od tego, jak układało ją w brzuchu mamy. Przyzwyczajone do takiej pozycji, chętnie w niej pozostaje. Kładź wtedy niemowlę tak, by musiało zwrócić główkę w przeciwną stronę. Nie podchodź do niego z tej strony, którą preferuje. Kiedy leży w łóżeczku, wszystkie interesujące go odgłosy (np. grzechotki) czy snop światła powinny dochodzić z przeciwnej strony niż ta, którą sobie upodobało. Jeśli takiemu ułożeniu główki maleństwa towarzyszą inne niepokojące objawy, np. wzmożone napięcie mieśniowe, trzeba zabrać dziecko na wizytę kontrolną do neurologa.
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj