niemowlę wygina się do tyłu
fot. Fotolia

Niemowlę wygina się do tyłu, pręży się - co to znaczy?

Gdy niemowlę wygina się w łuk, czy to podczas leżenia czy noszenia, rodzice zaczynają się zastanawiać, czy z dzieckiem nie dzieje się nic niedobrego. Warto być czujnym i konsultować z lekarzem wszystkie wątpliwości, ale nie wszystkie pozornie niepokojące zachowania dziecka świadczą o chorobie.
Sylwia Niemczyk
Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney
niemowlę wygina się do tyłu
fot. Fotolia

Czasami niemowlę wygina się do tyłu, robi mostki, pręży się, odchyla głowę w tył podczas snu lub noszenia. Na szczęście nie zawsze te i inne zaobserwowane u dziecka zachowania są spowodowane nieprawidłowościami. Kiedy trzeba zachować czujność?

Spis treści:

Niemowlę wygina się do tyłu – przyczyna

Niejedno dziecko, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, podczas płaczu pręży się i odgina głowę do tyłu tak daleko, że gdyby je wtedy położyć na plecach, praktycznie by na niej stanęło. Wygląda to dziwnie, jednak nie świadczy o żadnych problemach z rozwojem.

Jednak gdy w chwilach odprężenia dziecko wygina się w literę C, odchylając głowę i tułów w tył, może to świadczyć o nieprawidłowym napięciu mięśniowym. Czasami towarzyszy to niesymetrycznemu układaniu głowy dziecka – jeśli w 8-12. tygodniu niemowlę ma tendencję do niesymetrycznego układania głowy i wygina się do tyłu, warto skonsultować to z lekarzem lub fizjoterapeutą specjalizującym się w terapii niemowląt.

Kiedy szukać pomocy:

  • gdy dziecko często wygina się do tyłu,
  • najczęściej skręca głowę w jedną stronę,
  • długotrwale i asymetrycznie układa głowę,
  • podczas aktywności (kiedy nie śpi) układa się asymetrycznie (widoczna jest asymetria w ułożeniu kończyn, jeden bok ciała wydaje się skrócony).

Niemowlę odchyla głowę do tyłu podczas noszenia

Bardzo często nieprawidłowa opieka nad niemowlęciem nasila jego problemy z napięciem mięśniowym. Dla dziecka, które ma wzmożone napięcie mięśniowe w obręczy barkowej, bardzo niekorzystne jest noszenie go w pozycji pionowej przodem do rodzica. W takiej pozycji niemowlę będzie skręcało głowę w stronę, w którą najczęściej skręca ją w leżeniu, może też odchylać głowę do tyłu, poza obręcz barkową, wyginając się do tyłu podczas noszenia. Dziecko odłożone do łóżeczka jeszcze mocniej wygina się w literę C, niepokoi się i płacze. Rodzice często wtedy mówią, że maluch uspokaja się tylko na rękach, płacze odkładany do łóżeczka, robi mostki, nie chce w nim zostawać.

Dlatego dzieci z zaburzeniami napięcia mięśniowego nie należy nosić w tej pozycji, a jeśli to konieczne, to nie powinny w niej pozostawać dłużej niż kilka minut. O wiele dla nich lepsza jest pozycja pokazana na poniższym zdjęciu, w której dziecko plecy ma oparte o rodzica, a jego miednica jest podwinięta (plecy ma lekko zaokrąglone):

niemowlę wygina się do tyłu – pozycja korzystna dla dzieckafot. Adobe Stock

Dziecko śpi z głową odchyloną do tyłu

Czasami może to wyglądać tak, jakby potylicą chciało dotknąć plecków. Na szczęście nie zawsze musi to być niepokojący objaw – niektóre dzieci po prostu tak śpią i już, a inne tak się układają tylko wtedy, gdy mają katar.

Prawdą jest natomiast, że do odchylania głowy do tyłu podczas snu mają skłonność dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Ale nie tylko takie. Do takiego układania główki może także przyczyniać się refluks żołądkowo-przełykowy, który nie zawsze objawia się częstym ulewaniem. Odchylanie głowy do tyłu podczas snu może być jednym z zespołu objawów, które nazywa się zespołem Sandifera (objawy towarzyszące chorobie refluksowo-żołądkowej).

U dziecka podejrzewanego o tę chorobę, odchylanie głowy w tył podczas snu może być ważnym symptomem potwierdzającym schorzenie. Zresztą i pozostałe objawy tego zespołu mogą być mylone ze wzmożonym napięciem mięśniowym: dziecko często się napina, unika niektórych aktywności (np. zabawy stópkami w leżeniu na plecach, leżenia na brzuchu). Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka, która rozstrzygnie, czy dziecko faktycznie ma jakiś problem i na czym on polega.

Inne niepokojące zachowania

Podczas wizyt kontrolnych lekarz nie ma szans wychwycić wszystkich odbiegających od normy zachowań dziecka, dlatego tak ważna jest czujność rodziców. Nie chodzi tu oczywiście o nieodstępowanie dziecka na krok, ale o obserwowanie go podczas zwykłych czynności: jedzenia, zabawy, płaczu, spokojnego czuwania czy snu. To, jak wtedy dziecko się zachowuje, może wiele powiedzieć o jego zdrowiu albo temperamencie. Na co zwrócić szczególną uwagę? Zapytaliśmy pediatrę, z jakimi innymi problemami przychodzą do niego rodzice niemowląt.

 

Dziecko szarpie za ucho

Na dwoje babka wróżyła: albo po prostu dziecko się nudzi, albo uszko je boli, a ono na własny sposób próbuje ukoić ten ból. Szarpanie uszka albo pocieranie nim o poduszkę często jest jednym z objawów zapalenia ucha u niemowlaka. Infekcja jest bardzo prawdopodobna, szczególnie jeżeli w parze z takim zachowaniem dziecka idzie jeszcze gorączka u niemowlaka albo katar.
Redakcja poleca: Napięcie mięśniowe u dziecka – mówi Paweł Zawitkowski [WIDEO]
Obniżone i wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – jak je zdiagnozować, co robić?– radzi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.

Niemowlę zanosi się przy płaczu

Zanoszenie się, a mówiąc językiem lekarzy: napadowy bezdech afektywny, potrafi napędzić nam strachu, ale nie jest niczym groźnym. Jeżeli bezdech u niemowlaka trwa krótko i nie zdarza się często, najpewniej jest po prostu związany z fizjologiczną niedojrzałością układu nerwowego dziecka. Nie trzeba go leczyć, warto jednak nie dopuszczać, aby niemowlak płakał aż do utraty tchu.

Kiedy mimo wszystko dojdzie do bezdechu, delikatnie dmuchnij w twarz dziecka, poklep je po policzku albo niezbyt głośno klaśnij w dłonie przed jego oczyma – to pomoże mu ochłonąć. Bardziej niepokojący jest bezdech u spokojnego dziecka, chociaż takie sytuacje zdarzają się rzadko i dotyczą głównie wcześniaków.

Niemowlę śpi z otwartą buzią

Oddychanie przez buzię może być objawem nie tylko zatkanego noska (chociaż to pierwsze podejrzenie), lecz także zwiastować problemy logopedyczne. Warto więc pokazać dziecko pediatrze albo laryngologowi. Jeszcze przed wizytą u niego obserwuj, jak często dziecko śpi z otwartą buzią oraz czy podczas czuwania nie wysuwa bardzo często języka na wargi. To pomocne informacje przy diagnozie.

Dziecko uderza główką o ścianę

Strasznie to wygląda, ale wbrew obawom rodziców takie zachowanie zwykle nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach w rozwoju. O wiele częściej jest objawem tego, że dziecko jest złe, zaniepokojone, chce mu się spać albo coś je boli (np. ucho). Choć trudno w to uwierzyć, ta jednostajna, powtarzająca się czynność uspokaja dziecko. Zwykle nawyk bicia głową ustępuje wraz z wiekiem dziecka, jednak możesz dużo zrobić, aby wyeliminować go jak najszybciej. Przede wszystkim zapewnij dziecku dużo bliskości fizycznej i spokojny tryb życia.

Jedynie jeśli uderzanie główką o ścianę czy podłogę powtarza się często i jest tak silne, że sprawia dziecku ból, trzeba poradzić się lekarza. Prawdopodobnie będzie konieczna konsultacja neurologa albo psychologa.

Sprawdź też:
Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney

pediatra, kieruje Oddziałem Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Oceń artykuł

Ocena 5 na 24 głosy

Zobacz także

Popularne tematy