Niepokojące zachowania niemowlaka: pręży się, szarpie ucho, uderza w głowę

Większość zachowań maluszka nas zachwyca, ale jest też dużo takich, które budzą niepokój. Sprawdź, kiedy powinnaś poradzić się specjalisty.
Sylwia Niemczyk
niemowlę, dziecko, kobieta, lekarz, badania niemowlaka
fot. evgenyatamanenko - Fotolia.com

Podczas wizyt kontrolnych lekarz nie ma szans wychwycić wszystkich odbiegających od normy zachowań dziecka, dlatego tak ważna jest czujność rodziców. Nie chodzi tu oczywiście o nieodstępowanie dziecka na krok, ale o obserwowanie go podczas zwykłych czynności: jedzenia, zabawy, płaczu, spokojnego czuwania czy snu. To, jak wtedy dziecko się zachowuje, może wiele nam powiedzieć o jego zdrowiu albo temperamencie. Na co zwrócić szczególną uwagę? Zapytaliśmy pediatrę, z jakimi problemami przychodzą do niego rodzice niemowląt.

Sprawdź, jaki temperament ma twoje dziecko.

Dziecko pręży się, wygina

Niejedno dziecko, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, podczas płaczu pręży się i odgina głowę do tyłu tak daleko, że gdyby je wtedy położyć na plecach, praktycznie by na niej stanęło. Wygląda to dziwnie, jednak nie świadczy o żadnych problemach z rozwojem.

Co innego, jeżeli takie wyginanie się i odchylanie główki zdarza się w chwilach odprężenia. Wtedy może (ale nie musi) świadczyć o wzmożonym napięciu mięśniowym i wymaga konsultacji neurologa lub fizjoterapeuty.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Dziecko szarpie za ucho

Na dwoje babka wróżyła: albo po prostu dziecko się nudzi, albo uszko je boli, a ono na własny sposób próbuje ukoić ten ból. Szarpanie uszka albo pocieranie nim o poduszkę często jest jednym z objawów zapalenia ucha. Infekcja jest bardzo prawdopodobna, szczególnie jeżeli w parze z takim zachowaniem dziecka idzie jeszcze gorączka u niemowlaka albo katar.

Niemowlę zanosi się przy płaczu

Zanoszenie się, a mówiąc językiem lekarzy: napadowy bezdech afektywny, potrafi napędzić nam strachu, ale nie jest niczym groźnym. Jeżeli bezdech trwa krótko i nie zdarza się często, najpewniej jest po prostu związany z fizjologiczną niedojrzałością układu nerwowego dziecka. Nie trzeba go leczyć, warto jednak nie dopuszczać, aby niemowlak płakał aż do utraty tchu.
Kiedy mimo wszystko dojdzie do bezdechu, delikatnie dmuchnij w twarz dziecka, poklep je po policzku albo niezbyt głośno klaśnij w dłonie przed jego oczyma – to pomoże mu ochłonąć. Bardziej niepokojący jest bezdech u spokojnego dziecka, chociaż takie sytuacje zdarzają się rzadko i dotyczą głównie wcześniaków.

Niemowlę śpi z otwartą buzią

Oddychanie przez buzię może być objawem nie tylko zatkanego noska (chociaż to pierwsze podejrzenie), lecz także zwiastować problemy logopedyczne. Warto więc pokazać dziecko pediatrze albo laryngologowi. Jeszcze przed wizytą u niego obserwuj, jak często dziecko śpi z otwartą buzią oraz czy podczas czuwania nie wysuwa bardzo często języka na wargi. To pomocne informacje przy diagnozie.

Sprawdź kalendarz badań niemowlaka od 0 do 12 miesięcy.

Dziecko uderza główką o ścianę

Strasznie to wygląda, ale wbrew obawom rodziców takie zachowanie zwykle nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach w rozwoju. O wiele częściej jest objawem tego, że dziecko jest złe, zaniepokojone, chce mu się spać albo coś je boli (np. ucho). Choć trudno w to uwierzyć, ta jednostajna, powtarzająca się czynność uspokaja dziecko. Zwykle nawyk bicia głową ustępuje wraz z wiekiem dziecka, jednak możesz dużo zrobić, aby wyeliminować go jak najszybciej. Przede wszystkim zapewnij dziecku dużo bliskości fizycznej i spokojny tryb życia.

Jedynie jeśli uderzanie główką o ścianę czy podłogę powtarza się często i jest tak silne, że sprawia dziecku ból, trzeba poradzić się lekarza. Prawdopodobnie będzie konieczna konsultacja neurologa albo psychologa.

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Znowu płacze

Wiosna z maluszkiem