GRY
 
 

Niepokojący kolor kupki

Pytamy pediatrę, o czym może świadczyć dziwny kolor kupki.

kupka niemowlaka
fot. RF
Pola skończyła pięć tygodni, karmię ją wyłącznie piersią. Córeczka dobrze przybiera na wadze, ale 3–4 razy dziennie robi dość luźne kupki. Ostatnio przeczytałam, że ich zielony kolor świadczy o chorobie. Niepokoję się, bo po kilkunastu minutach kupki Poli przybierają właśnie taki kolor. Czy rzeczywiście może to wskazywać, że moja córeczka nie jest zdrowa? Magdalena z Zabrza

Zmiana koloru kupek z żółtego na zielony następuje wskutek kontaktu z powietrzem i nie ma w tym niczego niepokojącego. Dzieci karmione piersią mogą się wypróżniać do 10 razy dziennie (nawet po każdym karmieniu), ale bywa też, że dużo rzadziej – raz na dobę albo raz na 2–3 dni. Kupki mają konsystencję papkowatą lub półpłynną. Niemowlęta karmione sztucznie (lub w sposób mieszany) robią w ciągu doby 2–3 kupki, które są papkowate, czasami uformowane. U dziecka karmionego wyłącznie piersią w miarę upływu czasu zmniejsza się częstotliwość wypróżnień, ale konsystencja nadal pozostaje taka sama. Dopiero po wprowadzeniu nowych pokarmów – zupek i soków – wygląd oraz zapach kupek ulega wyraźnej zmianie.

Odpowiada: prof. Jacek Grygalewicz, pediatra. Wiceprezes Komitetu Rozwoju Człowieka PAN. Pracuje w Klinice Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył w Warszawie poradnię zaburzeń oddychania w czasie snu.
     
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.
Doładuj
Przeładuj