GRY
 
 

Niepokoje związane z karmieniem

Co robić, gdy maluch nie ma apetytu albo przeciwnie: tylko by jadł? Czy ulewanie trzeba leczyć? O czym świadczy ból brzucha po posiłku?

niemowlę, mama
fot. Panthermedia
Na pierwszy rzut oka nie ma nic prostszego niż karmienie malucha. Najpierw pije tylko mleko z piersi, czasem z butelki, a potem, kiedy już skończy pół roku, wystarczy zajrzeć do schematu rozszerzania diety, by wiedzieć, co i kiedy mu podać. W praktyce jednak wiele rzeczy związanych z karmieniem niepokoi. Niemowlę je przecież zupełnie inaczej niż starsze dziecko. I ma czasem dziwne zwyczaje...

... już po kilku chwilach ssania zasypia
Jeżeli dziecko rozwija się harmonijnie i pozostaje na tym samym centylu, najpewniej te kilka chwil ssania wystarczy mu, aby się najeść. Być może maluch po prostu preferuje typ diety: mało, ale często. W takim przypadku wystarczy kolejne karmienia rozpoczynać od piersi, do której malec był przystawiony ostatnim razem. Dzięki temu wypije pozostały z wcześniejszego posiłku treściwy, bogaty w tłuszcze pokarm (czyli tzw. mleko drugiej fazy). Szybkie zasypianie dziecka przy jedzeniu rzadko świadczy o czymś groźnym, jednak czasem może być oznaką np. anemii albo wady serca. Warto zatem na wszelki wypadek o zwyczajach małego śpiocha opowiedzieć pediatrze.

...ulewa dużo i to prawie po każdym posiłku
Ulewanie jest zazwyczaj spowodowane fizjologiczną niedojrzałością zwieracza przełyku i zwykle mija z wiekiem, najpóźniej w okolicy pierwszych urodzin. Jednak jeśli maluszek z powodu częstego ulewania słabo przybiera na wadze, postaraj się zmienić sposób karmienia: podawaj mu mniejsze porcje, za to częściej. Zwróć też uwagę na pozycję dziecka podczas ssania – główka powinna być wyżej niż klatka piersiowa. Po karmieniu (a także w połowie posiłku) przez 10 minut potrzymaj malucha w pozycji pionowej lub półpionowej, aby odbiło się powietrze. Jeśli po wprowadzeniu tych zmian problemy się nie zmniejszą, idźcie do lekarza. Ulewanie, zwłaszcza w drugim półroczu życia, może być objawem refluksu u dzieci żołądkowo-przełykowego lub innych chorób (np. zakażenia układu pokarmowego).

...słabiej przybiera na wadze niż wcześniej
Maluchy zwiększają wagę w błyskawicznym tempie tylko przez pierwsze trzy miesiące życia (ok. 120–225 g na tydzień). Od czwartego miesiąca przyrost masy ciała zwalnia i wynosi ok. 90–150 g na tydzień. Pamiętaj też, że to, ile malec przybiera na wadze, jest sprawą indywidualną, zależną m.in. od tego, ile ważył przy urodzeniu. Zwykle dzieci podwajają wagę urodzeniową między 4. a 6. miesiącem życia, a potrajają ją ok. 9–12. miesiąca.
Redakcja poleca: Od kiedy można podać jajko niemowlęciu? [WIDEO]
Czy rozszerzając dietę niemowlakowi można podawać mu jajko? I w jaki sposób: samo żółtko, czy całe jajko?

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj