GRY

Co dokucza ciężarnej księżnej Kate?

Światowe media od kilku dni rozpisują się o trzeciej ciąży brytyjskiej książęcej pary i chorobie, która dokucza ciężarnej księżnej. Co kryje się pod je tajemniczą nazwą?
niepowściągliwe wymioty ciężarnych
fot. ONS
Hyperemesis gravidarum, czyli po polsku niepowściągliwe wymioty ciężarnych, zdarzają się rzadko, ale mogą być niebezpieczne dla mającego się urodzić dziecka. Świat usłyszał o tej dolegliwości dzięki trzeciej ciąży księżnej Kate. Co warto wiedzieć o niepowściągliwych wymiotach?

Co to jest hyperemesis gravidarum?

Niepowściągliwe wymioty to nasilona forma ciążowych mdłości połączonych z wymiotami, które są na tyle mocne i częste, że nie pozwalają na przyjmowanie posiłków. Księżna Kate podobno wymiotuje nawet po wypiciu herbaty! Uporczywe dolegliwości mogą pojawiać się kilkanaście razy w ciągu dnia i trwać przez cały pierwszy trymestr, a czasem... aż do końca ciąży. Utrudniają, a nawet uniemożliwiają – co oczywiste – przybieranie na wadze i skutkują odwodnieniem, niedożywieniem i osłabieniem organizmu.

Poranne mdłości wiązane są zazwyczaj z pierwszymi objawami ciąży, jednak w przypadku hyperemesis gravidarum, mówimy o wymiotach przez cały dzień, a często i przez całą ciążę. Najczęściej dokuczają młodym kobietom, które spodziewają się pierwszego dziecka. Tak mówią źródła medyczne, jednak przykład księżnej Kate, mamy dwójki dzieci i kobiety w wieku 35 lat, pokazuje, że mogą dotyczyć każdej ciężarnej.
Redakcja poleca: Najlepsze sposoby na mdłości w ciąży [FILM]
Czujesz, że ci niedobrze? Mdłości to bardzo częste objawy ciąży. Niestety, bardzo nieprzyjemne. Oto sprawdzone sposoby na to, jak złagodzić te ciążowe dolegliwości.

Co pomaga na niepowściągliwe wymioty?

Uporczywe wymioty, które dokuczają podczas ciąży, możesz próbować łagodzić sposobami na mdłości. Pewności, że podane niżej sposoby zadziałają, nikt nam nie da, ponieważ przy hyperemesis gravidarium czasem sprawdzają się jedynie leki. O co warto zadbać?

Hyperemesis gravidarum - kiedy potrzebna jest pomoc lekarza?

Wykluczyłaś grypę żołądkową (towarzyszy jej zwykle biegunka), a pomimo upływu czasu, mdłości i wymioty nie mijają? Jeśli podejrzewasz u siebie hyperemesis gravidarum, powinnaś pilnie skontaktować się z lekarzem. W przypadku bardzo silnych niepowściągliwych wymiotów otrzymasz leki przeciwwymiotne. Czasem konieczny jest również pobyt w szpitalu, gdzie dożylnie uzupełniane są płyny. Nieleczone hyperemesis gravidarum może doprowadzić do zaburzeń odżywiania i źle wpłynąć na rozwój dziecka, a nawet nawet go zahamować.

Na szczęście poważnych kłopotów zwykle daje się uniknąć, czego przykładem również jest ponownie ciężarna księżna Kate – uporczywe wymioty dokuczały jej w poprzednich ciążach i mimo przykrych dolegliwości i związanego z nimi ryzyka na świat przyszła dwójka cudownych dzieci – książę George i księżniczka Charlotta.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu