GRY

Czy twoje dziecko ma niepożądane odczyny po szczepieniu? Sprawdź

Niepożądane odczyny poszczepienne mogą (NOP) pojawić się po każdym szczepieniu. Zwykle to tylko zaczerwienienie, ból i obrzęk, rzadziej gorączka. Mogą jednak pojawić się też drgawki, zaburzenia świadomości. Jak zapobiec NOP? Co robić, gdy się pojawi?
szczepienia
fot. Fotolia
Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) mogą pojawić się po każdym szczepieniu. Mogą one być spowodowane samą szczepionką, niewłaściwym jej podaniem albo nietypową reakcją układu odpornościowego dziecka, której wcześniej nie da się przewidzieć.
 

Jak zapobiec NOP: badanie przed szczepieniem

Po to, by nie pojawił się niepożądany odczyn poszczepienny, dziecko powinno być zawsze dokładnie zbadane przez lekarza zanim zostanie zaszczepione. Lekarz powinien zwrócić uwagę nie tylko na to, czy dziecko nie ma kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury. Powinien porozmawiać z rodzicami, zapytać, czy nic nie wzbudza ich niepokoju, dowiedzieć się, jak rozwija się dziecko, czy w przeszłości nie miało drgawek, problemów neurologicznych, żadnych objawów niepożądanych.
Redakcja poleca: Szczepić dziecko, czy nie szczepić? - radzi pediatra
Jakie korzyści niosą za sobą szczepienia dzieci, a jakie mogą przynieść zagrożenia? Zobacz wypowiedź lekarza pediatry o tym, czy warto szczepić nasze dzieci, czy nie.

Jak zapobiec NOP: przeczytaj ulotkę dołączoną do szczepionki

Szczepionki, które dostają dzieci, są bardzo dokładnie przebadane zanim znajdą się w aptekach. Są też badane, gdy już znajdują się w aptekach - wyrywkowo pobiera się ich próbki i sprawdza w laboratorium. Dlatego można powiedzieć, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to szczepionki są dobrze przebadane.
Nie każda szczepionka jest jednak dobra dla każdego dziecka. Dlatego przed zaszczepieniem dziecka dokładnie przeczytaj ulotkę dołączoną do szczepionki. W ulotkach dołączonych do każdej szczepionki napisane są przeciwwskazania do szczepienia: sprawdź, czy u twojego dziecka nie występują żadne przeciwwskazania. Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj na ten temat z lekarzem. Dopiero potem podejmij decyzję o szczepieniu.
 
 

Zaczerwienienie, ból, gorączka po szczepieniu: co robić

Nie zawsze po szczepieniach występują niepożądane objawy poszczepienne. Jeśli się zdarzają, zwykle są lekkie i przemijające. Najczęściej są to objawy w miejscu ukłucia: zaczerwienienie, ból, obrzęk.
Co robić? Na bolące miejsce zrób okład z roztworu sody oczyszczonej (łyżeczka sody na pół szklanki wody). Woda powinna być letnia. Nasączaj okład co pewien czas. 

Zdarza się też, że po szczepieniu dziecko źle się czuje, popłakuje, ma gorączkę. 
Co robić? Jeśli gorączka przekracza 38 stopni, podaj dziecku lek przeciwgorączkowy, najlepiej z paracetamolem. 

Zwykle takie objawy, jak zaczerwienienie, bolesność, płacz, trwają krótko, kilka godzin, maksymalnie 24-48 godzin. Każdy taki objaw zaznacz na Karcie Obserwacji Dziecka po Szczepieniach. Poinformuj o nim lekarza przy najbliższej wizycie. Może on  następnym razem zadecydować, że dziecko nie dostanie kolejnej dawki szczepionki.
 

Poważne niepożądane odczyny poszczepienne: co robić

Bardzo rzadko mogą zdarzyć się po szczepieniu poważne niepożądane odczyny poszczepienne. Poważne niepożądane odczyny poszczepienne to np. drgawki, wysypka, nadmierna senność, zaburzenia świadomości, zaburzenia oddychania, zaostrzenie chorób przewlekłych, ropień w miejscu szczepienia, powiększenie węzłów chłonnych, niedowłady. 
Co robić? Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem lub jedź z dzieckiem do szpitala.

Po szczepieniach, w bardzo rzadkich przypadkach, może dojść do poszczepiennego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, posocznicy (sepsy), wstrząsu anafilaktycznego. 
Co robić? Jeśli cokolwiek w zachowaniu dziecka niepokoi cię, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. 

Pamiętaj o szczepieniach obowiązkowych. Wydrukuj kalendarz szczepień obowiązkowych.

Ocena (13 ocen)

4.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Pierwsze dni z noworodkiem