GRY
 
 

Karta obserwacji dziecka po szczepieniu: wydrukuj, zachowaj!

Nie zawsze lekarze mówią o tym, że po każdym szczepieniu mogą pojawić się niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Z dr. Pawłem Grzesiowskim, pediatrą i specjalistą ds. szczepień, opracowaliśmy kartę obserwacji dziecka po szczepieniu.

fot. Beata Walczak


Karta Obserwacji Dziecka po Szczepieniu została opracowana przez dr. Pawła Grzesiowskiego, pediatrę prowadzącego punkt konsultacyjny szczepień w Centrum Medycznym ŻELAZNA w Warszawie.


Kartę Obserwacji Dziecka po Szczepieniu wydrukuj i wypełniaj po każdym szczepieniu. Niestety, niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) mogą pojawić się po każdym szczepieniu.

Zwykle niepożądane odczyny poszczepienne są lekkie i przemijają po kilku godzinach (ból w miejscu ukłucia, zaczerwienienie, obrzęk).

Może też pojawić się gorączka, złe samopoczucie dziecka, płacz, rozdrażnienie. Niekiedy jednak odczyny poszczepienne są poważne.

Kartę Obserwacji Dziecka po Szczepieniu pokaż przy najbliższej wizycie lekarzowi. To ważne: na tej podstawie lekarz może ocenić, czy dziecko miało NOP. Na tej podstawie może również podjąć decyzję o podaniu (lub niepodaniu) kolejnej szczepionki.

Musisz wiedzieć, jak rozpoznać niepożądane odczyny poszczepienne i co robić, gdy się pojawią.

Poniżej Karta Obserwacji Dziecka po Szczepieniach - do wypełnienia i wydrukowania
 
 
Redakcja poleca: Obalamy mity o szczepieniach: czy NOP są groźne? [WIDEO]
Najczęstszym powodem odmowy szczepienia dziecka jest obawa przed wystąpieniem NOP - niepożądanych odczynów poszczepiennych. Co to są NOP, jak im zapobiec? I co zrobić, jeśli się pojawią?
Doładuj
Przeładuj