Wszystko o napięciu mięśniowym

Malec odwraca się tylko w jedną stronę, jest wygięty w rogalik i ma zaciśnięte piąstki. Albo inaczej: przelewa się przez ręce i nie umie nawet na chwilę podnieść główki...To mogą być objawy niewłaściwego napięcia mięśniowego. Jak je rozpoznać i leczyć?
Sylwia Niemczyk
Prawidłowy rozwój ruchowy dziecka: siadanie, wstawanie, chodzenie – to wszystko zależy od właściwej pracy mięśni. Ich wzmożone napięcie mięśniowe (objawy) albo zbyt słabe napięcie często jest znakiem, że układ nerwowy dziecka nie działa jak należy. Czasem może również świadczyć o groźnych chorobach genetycznych lub metabolicznych, które im wcześniej zostaną wykryte, tym szybciej mogą być wyleczone. Jeśli zaś zbagatelizuje się objawy, dziecko może w kolejnych latach gorzej się rozwijać umysłowo i mieć kłopoty z nauką. Wyjaśniamy więc, jak rozpoznać problemy z mięśniami i co zrobić, by je wyleczyć.

Pierwsze badanie napięcia mięśniowego

Ponieważ napięcie mięśniowe tak wiele mówi o zdrowiu, lekarz ocenia je natychmiast po narodzinach dziecka. To jedno z badań wpływających na wynik w skali Apgar (za prawidłowe napięcie noworodek dostaje 2 punkty). Na problemy szczególnie narażone są dzieci, które urodziły się przedwcześnie i miały niską wagę urodzeniową. W grupie ryzyka są też niemowlęta, u których długo utrzymywała się żółtaczka, i dzieci niedotlenione podczas porodu. Szczególna kontrola napięcia mięśniowego dziecka będzie potrzebna także wtedy, jeśli podczas ciąży wystąpiły powikłania, np. skurcze, krwawienie albo nadciśnienie.
Redakcja poleca: Napięcie mięśniowe u dziecka – mówi Paweł Zawitkowski [WIDEO]
Obniżone i wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – jak je zdiagnozować, co robić?– radzi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.

Wzmożone napięcie mięśniowe

Zaciśnięte piąstki u noworodka nie są niczym niepokojącym. Ale jeśli 3-miesięczne dziecko nadal nie rozluźnia dłoni, może to świadczyć o problemach z nadmiernie napiętymi mięśniami. Chore dzieci zazwyczaj są niespokojne, płaczliwe, często prężą się, krzyżują albo prostują nóżki (niemowlęta powinny mieć nogi lekko ugięte). Niemowlę ze wzmożonym napięciem mięśniowym często też odgina główkę do tyłu, tak jakby robił mostek.

Poznaj skuteczne sposoby na płacz dziecka
 

Obniżone napięcie mięśniowe

Za słabe napięcie objawia się zupełnie inaczej. Dziecko jest ciche, „grzeczne”, prawie nie płacze ani nie cieszy się na widok mamy. Położone na brzuszku, nie próbuje unieść główki. Jeśli u swojego dziecka zaobserwowałaś objawy wzmożonego lub zbyt słabego napięcia mięśni, idź do lekarza. Malec najpewniej dostanie skierowanie do neurologa i na przezciemiączkowe USG główki.

Rehabilitacja mięśni u niemowlęcia

Niemowlę, które ma kłopot z mięśniami, uczy się poruszać inaczej niż zdrowe dziecko. A każdy taki nieprawidłowy ruch zostaje zakodowany w jego mózgu. Tak utrwalają się złe wzorce. Dlatego lekarze często zalecają rehabilitację u specjalisty. Najczęściej stosowane są dwie metody: Vojty i NDT-Bobath. Pierwsza przynosi szybkie efekty, ale może być bolesna. Polega na silnym uciskaniu określonych punktów na ciele, co pobudza mózg malca do lepszej pracy. Aby przyniosła skutek, ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie co trzy, cztery godziny.

Łagodniejsza jest metoda NDT-Bobath. Fizjoterapeuta poprzez prawidłowo wykonywane karmienie, noszenie oraz przewijanie dziecka pomaga maluszkowi utrwalić prawidłowe wzorce ruchów. Ćwiczenia te mogą być wykonywane w domu przez rodziców.

Na nieprawidłowo napięte mięśnie pomaga masaż i pływanie

Wiele problemów z napięciem mięśniowym można próbować rozwiązać za pomocą odpowiedniego dotyku lub zajęć na basenie. Łagodny masaż albo zwykłe głaskanie reguluje napięcie mięśni dziecka. Kilkanaście minut delikatnego masażu rozluźni malucha, a do tego pomoże mu wyraźniej odczuwać granice własnego ciała – co jest niełatwe przy wzmożonym napięciu mięśniowym. Pamiętaj tylko, aby dotykać dziecko ciepłymi dłońmi. Zimno może sprawiać, że mięśnie będą mimowolnie się kurczyć. Trochę inaczej niż masaż działają ćwiczenia w wodzie. Rozluźniają niemowlę, ale jednocześnie zmuszają jego mięśnie do pracy. Dzięki temu zajęcia na basenie są polecane zarówno dla dzieci ze wzmożonym, jak i obniżonym napięciem mięśni.

Podpowiadamy, jak masować niemowlę: Masaż na każdą okazję

Leczenie i rehabilitacja dzieci z napięciem mięśniowym

Wzmożone albo obniżone napięcie mięśniowe może być zdiagnozowane jedynie przez lekarza. Konieczna jest wtedy rehabilitacja pod kierunkiem specjalisty.

Konsultacja prof. dr hab. Paweł Januszewicz
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy