GRY
 
 

Nieświadomie wychowujemy dzieci na narcyzów...

Wielu rodziców popełnia te same błędy z miłości do dziecka. A Wy? Jak temu zapobiec?

dziecko narcyz
fot. Fotolia
Jak nauczyć dziecko, by jego świat nie kończył się na czubku własnego nosa?

Wśród młodych osób coraz więcej jest narcyzów, którzy nie radzą sobie w dorosłym życiu. Przeświadczeni o tym, że są najlepsi, najwspanialsi, absolutnie wyjątkowi i piękni, a wszystko co robią zasługuje na nagrodę i brawa, nie są przygotowani na zderzenie z realnym światem.

Skąd bierze się takie myślenie u młodego człowieka?

Ano wynika, z tego, jak został wychowany przez rodziców. 

- Rodzice poświęcali mu maksimum uwagi, więc jest przeświadczony, że tak powinno być zawsze i  w nowym środowisku oczekuje od innych pełnej uwagi.

- Oczekuje także od ludzi specjalnego traktowania i przywilejów podobnych do tych, jakie miał w dzieciństwie.

- Porażki go przerażają – nikt go nie pogładzi po głowie w dorosłym życiu, nikt nie powie – nic się nie stało, tak jak to robili rodzice. Nie nauczony ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny, będzie wszystko traktować jak porażkę.

Jak nauczyć dziecko przegrywania?

- Dziecku, któremu rodzice bezustannie mówili o tym, jakie jest piękne i urocze będzie naprawdę przykro, gdy okaże się później, że nie do końca tak jest. Gdy zauważy, że są ładniejsi i mądrzejsi, może stracić poczucie własnej wartości.
Redakcja poleca: Katarzyna Zielińska przyznaje, że dla dziecka całkiem "straciła głowę". Znacie to? [WIDEO]
Aktorka przyznaje, że mały Henio owinął ją sobie wokół palca. Rozumiecie, co ma na myśli?

Co więc robić, by nie wychować dziecka na zapatrzonego w siebie narcyza?

- Kochać i okazywać miłość, ale nie wielbić ziemi, po której stąpa dziecko. 

- Nikt nie jest idealny - to warto przekazać dziecku, każdy jest świetny w swojej dziedzinie, ale nie ma ludzi, którzy potrafią robić wszystko perfekcyjnie.

- Uczmy jak budować prawdziwe relacje z ludźmi, nie oparte na podziwie i admirowaniu, tylko na szczerej ocenie i przyjacielskich radach.

- Rób wiele rzeczy – nie oczekując niczego w zamian. Dobro powraca prędzej czy później, nie musisz się tym chwalić na "fejsie",  zrób to  dla siebie.

- Zasady są dla wszystkich i każdy musi ich przestrzegać, nie ma uprzywilejowanych ludzi, a zwłaszcza nasze dzieci nie mogą robić wszystkiego.

- Naucz dziecko reagowania na słowo –nie! Musi wiedzieć jak sobie radzić z odmową, odrzuceniem.
 
- Obserwuj dziecko i nie pozwalaj, by wszystko co robił uwieczniał jako selfie w portalach społecznościowych. Może dojść do sytuacji,  że swoje poczynania, będzie uzależniać od tego, ile dostał "lajków".

Wychowanie dziecka nie jest łatwe i wie o tym każdy rodzic. Wychowanie mądre, kiedy myślimy długofalowo o życiu naszych dzieci, musi być rozsądne i poukładane. Warto czytać i dowiadywać  się czego unikać, a co jest wskazane. Czasem są to banalne sprawy, o których znaczeniu nie zdajemy sobie w ogóle sprawy. 

A czy Ty popełniasz któryś z błędów z tej listy?

10 umiejętności, których musisz bezwzględnie nauczyć dziecko!
Doładuj
Przeładuj