dziecko narcyz
fot. Fotolia

Nieświadomie wychowujemy dzieci na narcyzów...

Wielu rodziców popełnia te same błędy z miłości do dziecka. A Wy? Jak temu zapobiec?
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
dziecko narcyz
fot. Fotolia
Jak nauczyć dziecko, by jego świat nie kończył się na czubku własnego nosa?

Wśród młodych osób coraz więcej jest narcyzów, którzy nie radzą sobie w dorosłym życiu. Przeświadczeni o tym, że są najlepsi, najwspanialsi, absolutnie wyjątkowi i piękni, a wszystko co robią zasługuje na nagrodę i brawa, nie są przygotowani na zderzenie z realnym światem.

Skąd bierze się takie myślenie u młodego człowieka?

Ano wynika, z tego, jak został wychowany przez rodziców. 

- Rodzice poświęcali mu maksimum uwagi, więc jest przeświadczony, że tak powinno być zawsze i  w nowym środowisku oczekuje od innych pełnej uwagi.

- Oczekuje także od ludzi specjalnego traktowania i przywilejów podobnych do tych, jakie miał w dzieciństwie.

- Porażki go przerażają – nikt go nie pogładzi po głowie w dorosłym życiu, nikt nie powie – nic się nie stało, tak jak to robili rodzice. Nie nauczony ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny, będzie wszystko traktować jak porażkę.

Jak nauczyć dziecko przegrywania?

- Dziecku, któremu rodzice bezustannie mówili o tym, jakie jest piękne i urocze będzie naprawdę przykro, gdy okaże się później, że nie do końca tak jest. Gdy zauważy, że są ładniejsi i mądrzejsi, może stracić poczucie własnej wartości.
Redakcja poleca: Katarzyna Zielińska przyznaje, że dla dziecka całkiem "straciła głowę". Znacie to? [WIDEO]
Aktorka przyznaje, że mały Henio owinął ją sobie wokół palca. Rozumiecie, co ma na myśli?

Co więc robić, by nie wychować dziecka na zapatrzonego w siebie narcyza?

- Kochać i okazywać miłość, ale nie wielbić ziemi, po której stąpa dziecko. 

- Nikt nie jest idealny - to warto przekazać dziecku, każdy jest świetny w swojej dziedzinie, ale nie ma ludzi, którzy potrafią robić wszystko perfekcyjnie.

- Uczmy jak budować prawdziwe relacje z ludźmi, nie oparte na podziwie i admirowaniu, tylko na szczerej ocenie i przyjacielskich radach.

- Rób wiele rzeczy – nie oczekując niczego w zamian. Dobro powraca prędzej czy później, nie musisz się tym chwalić na "fejsie",  zrób to  dla siebie.

- Zasady są dla wszystkich i każdy musi ich przestrzegać, nie ma uprzywilejowanych ludzi, a zwłaszcza nasze dzieci nie mogą robić wszystkiego.

- Naucz dziecko reagowania na słowo –nie! Musi wiedzieć jak sobie radzić z odmową, odrzuceniem.
 
- Obserwuj dziecko i nie pozwalaj, by wszystko co robił uwieczniał jako selfie w portalach społecznościowych. Może dojść do sytuacji,  że swoje poczynania, będzie uzależniać od tego, ile dostał "lajków".

Wychowanie dziecka nie jest łatwe i wie o tym każdy rodzic. Wychowanie mądre, kiedy myślimy długofalowo o życiu naszych dzieci, musi być rozsądne i poukładane. Warto czytać i dowiadywać  się czego unikać, a co jest wskazane. Czasem są to banalne sprawy, o których znaczeniu nie zdajemy sobie w ogóle sprawy. 

A czy Ty popełniasz któryś z błędów z tej listy?

10 umiejętności, których musisz bezwzględnie nauczyć dziecko!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy