szczepienie, dziecko
fot. fotolia

Nieszczepione dzieci – czy będą przyjmowane do żłobków i przedszkoli? Zapadła decyzja

Czy będziesz musiała pokazywać zaświadczenie o szczepieniu dziecka w żłobkach i przedszkolach? Orzeczenie sądu rozstrzyga kwestię rekrutacji do przedszkoli i żłobków dzieci niezaszczepionych. Poznaj je.
Marta Kabulska
szczepienie, dziecko
fot. fotolia
Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, to czy rodzice szczepią swoje dzieci czy nie, nie ma prawa być brane pod uwagę w czasie rekrutacji do żłobków i przedszkoli.

95-98 % – to procent dzieci, które w Polsce szczepione są szczepionkami obowiązkowymi. Od 2011r. ciągle wzrasta liczba rodziców, którzy odmawiają szczepienia dzieci. Przyczyną ich decyzji najczęściej jest obawa przed niepożądanymi odczynami po szczepieniu

Wojna o szczepienia

  • Walka o nieprzyjmowanie nieszczepionych dzieci do przedszkoli rozpoczęła się wraz z postulatem krakowskiego radnego Łukasza Wantucha.
    "Wnioskuje się do prezydenta miasta Krakowa o wprowadzenie obowiązku przedstawiania przez rodziców wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych przy rekrutacji dzieci do samorządowych żłobków i przedszkoli na terenie miasta Krakowa" – tak brzmiała treść uchwały.
  • W kwietniu władze Częstochowy zadecydowały, że z publicznych żłobków i przedszkoli mogą korzystać wyłącznie zaszczepione dzieci.
  • Uchwałą zajął się Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Została ona unieważniona przez wojewodę, który podważał jej zgodność z prawem. Częstochowscy radni twardo obstawali przy swoich racjach w konsekwencji czego  sprawa trafiła do sądu.
  • W ubiegły poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przychylił się do decyzji wojewody i uznał uchwały radnych za nieważne. 
    Zastrzeżenia wojewody zaś za są zasadne. Uchwały częstochowskich radnych naruszają uchwałę o danych osobowych. W ustawie żłobkowej zawarte jest unormowanie, że rodzic przedstawia zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka. Czym innym jest stan zdrowia, a czym innym informacja o świadczeniach medycznych w tym szczepieniach. Nie można domagać się informacji o zabiegach wykonywanych na dzieciach – wyjaśnia sędzia Stanisław Nitecki.
W ten sposób sąd rozstrzygnął sporną kwestię i zadecydował, że szczepienie lub nieszczepienie dzieci nie może być brane pod uwagę podczas rekrutacji do przedszkoli i żłobków. 

Częstochowscy radni zapowiadają złożenie odwołania.
Redakcja poleca: Obalamy mity o szczepieniach: czy NOP są groźne?
Najczęstszym powodem odmowy szczepienia dziecka jest obawa przed wystąpieniem NOP - niepożądanych odczynów poszczepiennych. Co to są NOP, jak im zapobiec? I co zrobić, jeśli się pojawią?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy