Szczepienia
fot. Anna Kołacz

Będzie referendum o szczepieniach? Są dwa projekty ustaw! Za czym głosujesz?

Stop NOP zbiera podpisy pod projektem ustawy o zniesieniu obowiązku szczepień w Polsce. W odpowiedzi na to powstaje projekt ustawy za tym, żeby do publicznych przedszkoli były przyjmowane tylko zaszczepione dzieci.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia
fot. Anna Kołacz
Projekt ustawy o zniesieniu obowiązku szczepień już jest, projekt o przyjmowaniu do przedszkoli tylko szczepionych dzieci właśnie powstaje. Czy projektodawcom uda się zebrać 100 tysięcy podpisów? I czy polski system szczepień trzeba zmieniać?

Projekt nr 1: zniesienie obowiązku szczepień

Stowarzyszenie Stop NOP chce, by szczepienia w Polsce przestały być obowiązkowe. Zbiera podpisy pod projektem obywatelskim w tej sprawie. Według projektu, szczepienia, które dziś są obowiązkowe, byłyby nieobowiązkowe, ale nadal bezpłatne dla rodziców.
Zobacz także: Autyzm, nowotwory, spisek firm – ważna rozmowa o szczepieniach
Redakcja poleca: W Norwegii szczepi się dzieci, choć nie ma obowiązku. Jak to możliwe? [WIDEO]
Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dziecka w Niemczech, Francji, także w Polsce. Za to w Norwegii jest odwrotnie: tam rodzice chcą szczepić, choć nie jest to obowiązkowe. Jak to możliwe? I kto ma rację?

Projekt nr 2: tylko zaszczepione dzieci w przedszkolach

W opozycji do projektu Stop NOP pojawił się kontrprojekt, zgodnie z którym do publicznych przedszkoli mogłyby być przyjmowane tylko dzieci, które zostały zaszczepione oraz te, które nie mogą być szczepione ze względów medycznych. Jeśli dziecko nie mogłoby być szczepione, dziecko musiałoby mieć zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniu do szczepień - i na tej podstawi mogłoby zostać przyjęte do przedszkola.
Inicjatorem projektu jest polityk SLD z Wrocławia, Robert Wagner, który już wcześniej proponował wrocławskiemu samorządowi, aby wprowadził obowiązkowe szczepienia jako jedno z kryteriów przy przyjęciach do przedszkoli. 
Czytaj też: Oskarżali, że polecam wadliwe szczepionki

Czy system szczepień w Polsce trzeba zmieniać?

W Polsce część szczepień jest obowiązkowych (bezpłatnych dla rodziców), część zalecanych (płatnych). Mimo to, że liczba szczepień bezpłatnych w Polsce jest mniejsza niż w krajach zachodnich, eksperci chwalą system szczepień obowiązkowych ze względu na wciąż dużą wyszczepialność – powyżej 95%, co chroni przed zachorowaniem także dzieci niezaszczepione ze względów medycznych. W ostatnich latach bardzo jednak rośnie aktywność ruchów antyszczepionkowych, co powoduje, że coraz częściej rodzice odmawiają zaszczepienia dzieci.
Czytaj też: Nagrobki z napisem: "Nie zaszczepili mnie z obawy przed autyzmem"
Czy szczepienia powinny zostać obowiązkowe? Czy tylko nieszczepione dzieci powinny być w przedszkolach? Piszcie w komentarzach!
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy