szczepienie, dziecko
fot. fotolia

Nieszczepione dzieci nie będą wpuszczane do polskich przedszkoli?

Chcesz, by twoje dziecko uczęszczało do przedszkola - pokaż zaświadczenie o szczepieniu.
Marta Kabulska
szczepienie, dziecko
fot. fotolia
Niedawno pisaliśmy o toczącej się batalii w USA dotyczącej niewpuszczania dzieci nieszczepionych do szkół. Tym razem sprawa dotyczy już "naszego podwórka". Krakowski radny Łukasz Wantuch zaproponował, by każdy rodzic, który che zapisać dziecko do przedszkola publicznego, był prawnie zobowiązany do przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego szczepienia dziecka. Swój pomysł przedstawił w projekcie uchwały, którą radni zajmą się 23 marca.

"Wnioskuje się do prezydenta miasta Krakowa o wprowadzenie obowiązku przedstawiania przez rodziców wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych przy rekrutacji dzieci do samorządowych żłobków i przedszkoli na terenie miasta Krakowa" – tak brzmi treść uchwały.

W Polsce szczepionkami obowiązkowymi jest szczepionych 95-98 % dzieci. Od 2011r. Wzrasta liczba rodziców, którzy odmawiają jednak szczepienia dzieci głównie z obawy przed niepożądanymi odczynami po szczepieniu.

Nieszczepione dzieci do przedszkoli niepublicznych

Rekrutacja do przedszkoli w Krakowie rozpoczyna się już dziś (9 marca), więc ustawa nie powinna objąć rodziców, którzy w tym roku będą ubiegać się o miejsce w przedszkolu publicznym dla swojego dziecka. Radny nie chce jednak czekać na wprowadzenie jej w życie aż rok, proponuje więc, by rodzice dziecka przyjętego do przedszkola byliby zobowiązani do przedstawienia odpowiedniego zaświadczenia tuż przed rozpoczęciem przez nie nauki – twierdzi też, że nie zmieniłaby się sytuacja dzieci nieszczepionych, które już uczęszczają do przedszkoli. - Takie dzieci mogą zostać zaszczepione przed rozpoczęciem roku szkolnego. Rodzice mogą też przenieść je do placówki niepublicznej – wyjaśnia radny.

Zobacz też: Szczepienia - Czy twój lekarz zasłużył na czerwoną kartkę?
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.

Dyskryminować zamiast edukować

Choć wielu rodzicom pomysł ten wydaje się absurdalny i uważają go za jawną dyskryminację, to prezydent Krakowa nie wyklucza wprowadzenia zmian postulowanych przez Łukasza Wantucha
- Prezydent uważa, że dzieci powinny być szczepione, i jest to kwestia do rozważenia. Konieczne są jednak konsultacje z lekarzami i prawnikami, bo nie powinno to zmniejszać szans dziecka na dostanie się do żłobka czy przedszkola - mówi Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta miasta.

Zobacz też: Szczepienia naszych dzieci-za i przeciw
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy