GRY
 
 

Nieszczepione dzieci nie będą wpuszczane do szkół?

W USA zaczyna się batalia przeciw ruchom antyszczepionkowym. Rodzic dziecka, które nie może być szczepione przeciw odrze z powodu białaczki, wystąpił o zakaz wpuszczania do szkół niezaszczepionych dzieci. Czy w Polsce można nie szczepić dzieci?

szczepienia
fot. Fotolia

15 lat temu USA zostały ogłoszone krajem wolnym od odry. Wzrastająca popularność ruchów antyszczepionkowych spowodowała, że coraz więcej rodziców przestało szczepić dzieci. Tym właśnie tłumaczą specjaliści fakt, że wirus odry znów się pojawił. W Kalifornii w grudniu 2014 roku wybuchła epidemia odry: odnotowano ponad 100 przypadków zachorowania – w większości były to dzieci wcześniej niezaszczepione. Ten fakt wywołał burzliwą dyskusję na temat ruchów antyszczepionkowych. Coraz częściej są one nazywane ruchami proepidemicznymi.
Czytaj też: Ważna ankieta przed szczepionką na odrę

Ojciec 6-latka walczy o niewpuszczanie nieszczepionych dzieci do szkoły

6-letni Rhett od 4 lat choruje na białaczkę. Choroba obecnie jest w stadium remisji, chłopiec jest w domu, może chodzić do szkoły. Ze względu na osłabienie organizmu po długotrwałej chemioterapii chłopiec nie może jednak być szczepiony niektórymi szczepionkami, a na niektóre jego układ odpornościowy nie reaguje w prawidłowy sposób.
Dla Rhetta ogromnym zagrożeniem jest choroba występująca u innego dziecka: chłopiec łatwo może się zarazić, a przebieg choroby może być u niego bardzo ciężki. Dlatego ojciec chłopca wystąpił do władz o zakaz wpuszczania do szkół nieszczepionych dzieci, które mogą być ogromnym zagrożeniem dla jego dziecka. W szkole, do której chodzi chłopiec, jest nieszczepionych ok. 7 proc. dzieci.
Sprawa chłopca wywołała ogromne dyskusje w USA na temat działalności ruchów antyszczepionkowych. Władze mają trudny orzech do zgryzienia: wolność niektórych rodziców – prawo do niezaszczepienia swojego dziecka – stanowi zagrożenie dla zdrowia innych dzieci i stoi w sprzeczności z ich prawem do ochrony zdrowia.
Ojciec 6-latka zapowiedział, że będzie walczył o niewpuszczanie do szkół dzieci, które nie zostały zaszczepione, mimo że z medycznego punktu widzenia mogą być to szczepione.
Redakcja poleca: Jak szczepionki są badane, zanim zostaną wprowadzone na rynek? [WIDEO]
Rodzice często obawiają się, że szczepionki są eksperymentem, a dopiero po latach okaże się, jakie naprawdę wywołały skutki. Dlatego zapytaliśmy prof. Ewę Augustynowicz, jak badane są szczepionki i czy odpowiadają za to tylko producenci?

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce

W Polsce ruchy antyszczepionkowe nie są tak silne, jak w Europie Zachodniej i USA. Zdecydowana większość rodziców decyduje się na zaszczepienie dziecka wszystkimi szczepionkami z obowiązkowego kalendarza szczepień. Coraz więcej rodziców wykłada też z własnej kieszeni pieniądze na nowoczesne preparaty oraz na szczepienia dzieci zalecane: przeciw pneumokokom, ospie wietrznej, rotawirusom, meningokokom.
W Polsce szczepionkami obowiązkowymi jest szczepionych 95-98 proc. dzieci. Coraz więcej rodziców odmawia jednak szczepienia dzieci z obawy przed niepożądanymi odczynami po szczepieniu. Eksperci boją się, że jeśli ta grupa rodziców jeszcze się powiększy, może to spowodować, że powrócą choroby, na które zachowania już dziś są już bardzo rzadkie, jak odra, błonica, polio. Mimo że szczepienia są obowiązkowe, w praktyce rzadko nakładane są kary na rodziców, którzy nie decydują się na szczepienie dziecka.
W tym roku dyskusja na temat szczepień w Polsce na pewno będzie ostra, zwłaszcza że pojawił się poselski projekt przeniesienia finansowania szczepień z Ministerstwa Zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu w mogłyby stać się bezpłatne (lub częściowo odpłatne) szczepionki, które od dawna są zalecane przez ekspertów: przeciw pneumokokom, meningokokom, rotawirusom.

Lekarze zbyt mało mówią na temat szczepień

W Polsce lekarze zbyt mało mówią rodzicom na temat szczepień, chociaż są do tego zobligowani: lekarz ma obowiązek poinformować rodzica o szczepieniach obowiązkowych, zalecanych, uprzedzić o możliwości wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego i poinformować, co rodzic w takiej sytuacji powinien zrobić. Lekarze zbyt rzadko informują też rodziców o tym, że kalendarz szczepień można modyfikować – w zależności od stanu zdrowia dziecka.
Jeśli rodzic ma wątpliwości co do szczepienia, najlepiej udać się do wojewódzkiej poradni konsultacyjnej ds. szczepień.
Czytaj też: Rewolucja w kalendarzu szczepień?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!