Nieszczepione dzieci nie są mile widziane w przychodniach
fot. AdobeStock

Rodzice uskarżają się na nieszczepione dzieci w przychodniach

Ich zdaniem dzieci, które nie posiadają wszystkich szczepień obowiązkowych, nie powinny korzystać z tych samych placówek, co zaszczepione maluchy.
Milena Oszczepalińska
Nieszczepione dzieci nie są mile widziane w przychodniach
fot. AdobeStock
Jak wynika z ankiety„ National Poll On Children’s Health” przeprowadzonej przez zespół naukowców z University of Michigan w Stanach Zjednoczonych na grupie 2032 rodziców posiadających co najmniej jedno dziecko w wieku do 18 lat aż 4 na 10 badanych chętnie przepisałoby swoją pociechę do innego lekarza rodzinnego, jeśli dotychczasowy przyjmuje w swoim gabinecie również nieszczepionych małych pacjentów.

Rodzice nie chcą w przychodniach nieszczepionych dzieci

Podobnie jak w Polsce, w Stanach Zjednoczonych coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci wszystkimi obowiązkowymi szczepionkami. Okazuje się, że fakt ten przeszkadza rodzicom dzieci szczepionych. Nie chcą oni, by w jednej przychodni leczone były zarówno dzieci szczepione, jak i nieszczepione.
Redakcja poleca: W Norwegii szczepi się dzieci, choć nie ma obowiązku. Jak to możliwe? [WIDEO]
Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dziecka w Niemczech, Francji, także w Polsce. Za to w Norwegii jest odwrotnie: tam rodzice chcą szczepić, choć nie jest to obowiązkowe. Jak to możliwe? I kto ma rację?

Lekarz powinien zasugerować zmianę placówki

Na podstawie analizy powyższej ankiety można wyciągnąć kilka wniosków. Po pierwsze 30 proc. amerykańskich rodziców uważa, że to lekarz jest tą osobą, która powinna poprosić rodziców odmawiających szczepienia dzieci o przepisanie ich do innej przychodni. Po drugie co trzeci z ankietowanych proponuje, by nieszczepione dzieci w poczekalniach do lekarza miały na sobie maseczki na twarz, dzięki czemu inne maluchy, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą być zaczepione, były chronione przed ewentualnym zakażeniem. Po trzecie wreszcie 25 proc. badanych rodziców przyznaje, że chce wiedzieć, czy w danej przychodni przyjmowane są dzieci nieszczepione.

Postępowanie w przypadku nieszczepionych dzieci w placówkach medycznych powinno się zmienić

Taką tezę wystosowała Dr Sarah Clark, zastępca dyrektora C.S. Mott Children's Hospital w stanie Michigan w USA po tym, jak kraj dosięgnęła epidemia odry. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się również większość amerykańskich rodziców, bo aż 70 proc. badanych, którzy wzięli udział w ankiecie „National Poll On Children’s Health”.

Uważacie, że w Polsce również nieszczepione dzieci nie powinny być leczone w tych samych placówkach medycznych, co pozostałe? Jesteśmy ciekawe waszych opinii!

Źródło: mp.pl [content:0_27295,0_27115,0_27075,0_26800:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy