Szczepienie przeciwko pneumokokom
fot. Fotolia

Nieszczepione dziecko poważnie zachorowało!

To pierwszy przypadek tej choroby w Hiszpanii od niemal 30 lat. Sprawdź, czy ty zaszczepiłaś swoje dziecko przeciw tej chorobie.
Marta Kabulska
Szczepienie przeciwko pneumokokom
fot. Fotolia
Rodzice często zastanawiają się, po co szczepić dzieci przeciw chorobom, które już niemal nie występują, takim jak błonica. Przypadek zachorowania chłopca w Hiszpanii pokazuje, że niezaszczepienie może mieć poważne konsekwencje.

Przypadek zachorowania dziecka na błonicę w Hiszpanii

6-letni chłopiec z miejscowości Olot zachorował na błonicę w drugiej połowie maja. Początkowo nikt nie kojarzył objawów z tą chorobą. Dziecko miało gorączkę, ból głowy, kaszel i objawy podobne do zapalenia migdałków. Nasilenie objawów zmusiło rodziców do zawiezienia dziecka do szpitala, w którym postawiono diagnozę – błonica. Ostatnie zarejestrowane zachorowanie na błonicę w Hiszpanii odnotowano w 1987 roku.
Redakcja poleca: Szczepienia: dlaczego rodzice bardziej wierzą doktorowi Google niż pediatrze? [WIDEO]
Rodzice często wybierają z Internetu negatywne informacje na temat szczepień. Dlaczego boją się szczepić? Bo szczepionki to dziwne produkty - mówi socjolog, dr Tomasz Sobierajski.

Czy Hiszpanii grozi epidemia błonicy?

Okres wylęgania błonicy to 2 do 5 dni. Minęło już ponad 5 dni od momentu, gdy chłopiec trafił do szpitala i nie zgłosiły się kolejne chore osoby. Można więc stwierdzić, że był to jednostkowy przypadek.

Ruchy antyszczepionkowe a zachorowania na błonicę

Rodzice hiszpańskiego chłopca czują się oszukani przez ruchy antyszczepionkowców. Rodzice nie szczepili zarówno syna, jak i jego młodszej siostry. Konsultant zdrowia publicznego Boi Ruiz w dzienniku "La Vanguardia" informuje, że rodzice przyznają, iż była to "zła decyzja, którą podjęli". Wiadomość o chorobie chłopca skłoniła ich do zmiany poglądów. Szybko zaszczepili córkę oraz samych siebie.
Czytaj też: Dlaczego warto szczepić dzieci

Zachorowania na błonicę w Polsce

W Polsce ostatnie zarejestrowane przypadki błonicy (25 osób) miały miejsce w latach 90-tych. Związane były z podróżami za wschodnią granicę Polski, gdzie panowała epidemia tej choroby. Wcześniej w latach 50. XX wieku w Polsce było ok. 40 tys. zachorowań na błonicę rocznie i 3 tysiące zgonów.
Dzięki wprowadzeniu obowiązkowych szczepień, w ostatnich latach zachorowań na błonicę w Polsce nie ma. W ostatnich latach w Europie odnotowuje się pojedyncze zachorowania i dotyczą one osób dorosłych.

Czy warto szczepić dziecko przeciw błonicy?

Pomimo tego, że w Europie zachorowania na błonicę są bardzo rzadkie, specjaliści uważają, że szczepienia przeciw błonicy to konieczność. Zaprzestanie powszechnych szczepień ochronnych może sprawić, że choroba może powrócić.
Szczepienie przeciw błonicy (błonica, tężec, krztusiec) jest w Polsce bezpłatne i obowiązkowe, zgodnie z kalendarzem szczepień. Każde dziecko powinno zostać zaszczepione 4 dawkami szczepionki w pierwszych 18. miesiącach roku życia (szczepienia rozpoczyna się w 6. tygodniu życia dziecka). W 6. roku życia podaje się dawkę przypominającą.

Zobacz też: Kalendarz szczepień na 2015 rok: eksperci komentują

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy