nietolerancja na laktozę u niemowląt objawy
fot. Adobe Stock

Nietolerancja laktozy u niemowląt - 5 objawów, które o tym świadczą

Biegunka to jeden z najbardziej charakterystycznych jej objawów, ale nie tylko. Tego nie możesz przegapić.
Agnieszka Majchrzak
nietolerancja na laktozę u niemowląt objawy
fot. Adobe Stock
Nietolerancja na laktozę objawia się na kilka sposobów, chociaż bywa też mylona ze skazą białkową lub inną alergią pokarmową. Podpowiadamy, jak ją rozpoznać.

Nietolerancja na laktozę - na czym polega

Laktoza jest cukrem występującym w każdym mleku - kobiet karmiących piersią, a także w krowim, kozim lub owczym. Nietolerancja na laktozę polega na nieumiejętności przyswajania tego cukru przez organizm.

Wynika to z braku wystarczającej ilości enzymu nazywanego laktazą. Skutkiem tego laktoza pozostaje niestrawiona lub częściowo sfermentowana, co objawia się u dziecka przykrymi dolegliwościami.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Objawy nietolerancji na laktozę

Wskutek nieprawidłowego przyswajania laktozy dochodzi w układzie trawiennym maluszka do wytarzania gazów i kwasów tłuszczowych drażniących błonę śluzową jelit. Powoduje to ból brzucha u dziecka i inne nieprzyjemne dolegliwości.

Najbardziej charakterystyczne objawy nietolerancji na laktozę u dziecka to:
Dziecko jest niespokojne, pręży się, ma problemy ze spokojnym snem, często przebudza się z drzemek.
Najczęściej pojawiającymi się objawami związanymi z nietolerancją laktozy u niemowląt są biegunki. Są one charakterystyczne - wodniste, o nieprzyjemnej woni.

Nietolerancja na laktozę - wysypka na ciele

Nietolerancja na laktozę u niemowląt może objawić się także w postaci zmian skórnych. Na twarzy i ciałku dziecka mogą pojawić się czerwone wypryski lub czerwone, rozlane zmiany. Przypomina to swym wyglądem objawy skazy białkowej, chociaż nie ma z nią nic wspólnego.

Nietolerancja na laktozę - kiedy pojawiają się objawy

Objawy nietolerancji laktozy pojawiają się po 1-3 godzinach po posiłku. Są tym silniejsze, im więcej dziecko spożyło jedzenia zawierającego laktozę.

Objawy, które pojawiły się niedługo po spożyciu mleka, mogą wynikać również z innych rodzajów nietolerancji mleka - galaktozemii czy alergii pokarmowej na białka mleka - skazy białkowej.

Nietolerancja laktozy - przyczyny

Jeżeli u dziecka występują objawy nietolerancja laktozy, prawie zawsze wynikają one z przebytej infekcji lub zakażenia układu pokarmowego. Mamy wówczas od czynienia z wtórnym niedoborem laktazy, powstałym na skutek uszkodzenia śluzówki jelita i komórek produkujących enzymy trawienne.

Bywa jednak i tak, że u maluszka występuje wrodzona nietolerancja laktozy. Jest to rzadka jednostka chorobowa, która wynika z genetycznego defektu metabolicznego. Objawy nietolerancji laktozy pojawią się już u noworodków, w kilku pierwszych dniach życia.
Niezdiagnozowana nietolerancja laktozy u niemowląt, zwłaszcza objawiająca się biegunkami może prowadzić do spadku wagi dziecka, odwodnienia, a nawet jego niedożywienia.

Jak leczyć nietolerancję laktozy u niemowląt

Nietolerancją laktozy wymaga leczenia drogą eliminacji tego cukru z diety malucha. Dziecku podaje się:
  • specjalne mieszkanki niezawierające cukru,
  • produkty bez laktozy w trakcie rozszerzania diety - gotowe dania dla niemowląt i kaszki bezmleczne, do przygotowania na mleku bezlaktozowym,
  • w przypadku wrodzonej nietolerancji laktozy trzeba dbać o dietę już przez całe życie - konieczne jest szczegółowe czytanie składu produktów.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy