Nietrzymanie moczu, NTM, leczenie NTM, laser na nietrzymanie moczu, kobieta
fot. Fotolia

Ciężarki Kegla na nietrzymanie moczu

Jedną z metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu są systematyczne ćwiczenia mięśni dna miednicy. Stosuje się do tego specjalne ciężarki (tzw. ciężarki Kegla), które przypominają tampony w kształcie stożków.
Joanna Karwat
Nietrzymanie moczu, NTM, leczenie NTM, laser na nietrzymanie moczu, kobieta
fot. Fotolia
Nietrzymanie moczu można pokonać dzięki noszeniu specjalnych ciężarków w pochwie. Wzmocnienie mięśni dna miednicy przy pomocy ćwiczeń z ciężarkami pomaga w leczeniu parć naglących związanych z występowaniem pęcherza nadreaktywnego i innych schorzeń związanych z osłabieniem mięśni krocza. Znacząco zmniejsza epizody nietrzymania moczu. Ćwiczenia stosowane na początku wystąpienia objawów pozwalają na całkowite wyleczenie. Taka terapia może być również stosowana w celu poprawienia siły skurczu mięśni dna miednicy po porodzie. Ponadto poprawia satysfakcję w czasie współżycia. 
Poznaj 5 okrutnych prawd o seksie po porodzie

Jak działają ciężarki na nietrzymanie moczu?

Największą trudnością w leczeniu nietrzymania moczu za pomocą samych ćwiczeń mięśni dna miednicy jest uruchamianie tłoczni brzusznej. Nie każdy potrafi w kontrolowany sposób odpowiednio je napinać i powtarzać tę czynność minimum 100 razy dziennie! Noszenie specjalnych ciężarków w pochwie zmusza organizm do kurczenia tych grup mięśni.
Redakcja poleca: Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy – część 2 [WIDEO]
Mięśnie dna miednicy należy ćwiczyć regularnie, najlepiej co drugi dzień. Dzięki temu szybko zobaczysz efekty. Namawia do tego Zosia Budkiewicz, fizjoterapeutka i instruktorka fitness.

Ile ważą ciężarki Kegla na NTM?

Są to rozkręcane stożki o wadze 5-20 g. Każdy zakończony jest nylonową nitką, która ułatwia usunięcie stożka z pochwy. Zestaw ciężarków (np. Aquaflex) kosztuje ok. 165 zł.
 

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Ćwiczenia Kegla na nietrzymanie moczu rozpoczyna się od noszenia ciężarka, który kobieta (w trakcie chodzenia) jest w stanie utrzymać w pochwie przez 1 minutę. Taki ciężarek Kegla należy nosić w pochwie przez około 15 minut dziennie. Gdy już dojdziemy do wprawy (stożek nie wypadnie przez kwadrans) można zacząć dodatkowe ćwiczenia polegające na szybkim maszerowaniu, kaszlu, wchodzeniu po schodach... z ciężarkiem ukrytym w pochwie. Taki trening mięśni pochwy daje dobre efekty po 8-12 tygodniach systematycznych ćwiczeń.
Przeczytaj, ile kosztuje laserowa terapia nietrzymania moczu i jak wybrać odpowiednie podpaski NTM na noc

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy