Nietrzymanie moczu, NTM, leczenie NTM, laser na nietrzymanie moczu, kobieta
fot. Fotolia

Nietrzymanie moczu można wyleczyć laserem

Boisz się kichać, śmiać lub uprawiać sport w towarzystwie, bo właśnie w takich sytuacjach zdarza się, że nie trzymasz moczu? Taki problem ma blisko 2 miliony kobiet w Polsce. W wielu przypadkach może pomóc nieinwazyjny zabieg laserem. Dowiedz się, na czym on polega.
Joanna Karwat
Konsultacja: dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska
Nietrzymanie moczu, NTM, leczenie NTM, laser na nietrzymanie moczu, kobieta
fot. Fotolia
Nietrzymanie moczu zmusiło aż 14% kobiet w Polsce do porzucenia swojej kariery, rezygnacji ze spotkań towarzyskich. Niekontrolowane popuszczanie moczu było zbyt krępujące i znacznie utrudniało pracę. Wiele kobiet przez długie lata zmaga się z tym problemem, zamiast od razu szukać pomocy u specjalisty. W bardzo wielu przypadkach wysiłkowego nietrzymania moczu pomóc może zabieg laserem.

Objawy nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu dotyka kobiety w różnym wieku. Jego przyczyną może być operacja, menopauza, ciąża i poród. Podstawowym objawem są częste wizyty w toalecie i niekontrolowane oddawane moczu. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza podczas wysiłku, kaszlu, kichania, biegania, dźwigania oraz zaraz po przebudzeniu. W efekcie czego kobiety chorujące na NTM żyją w ciągłej niepewności i dyskomforcie.
- Problemy z nietrzymaniem moczu mogą pojawiać się w różnych okresach życia kobiety. Najczęstszą przyczyną jest ciąża i poród, podczas którego mięśnie dna macicy ulegają znacznemu rozciągnięciu i w wielu przypadkach nie wracają do swojej formy sprzed porodu. W tym przypadku często dochodzi także do nadwyrężenia mięśni i więzadeł podtrzymujących pęcherz moczowy,  a także rozciągnięcia pochwy, w skutek czego zmianie ulega kąt nachylenia cewki. Szczególnie narażone na dolegliwości związane z NTM są także kobiety w okresie menopauzy – wyjaśnia ginekolog dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska z Gyncentrum Ginekologia Plastyczna w Katowicach (www.gyncentrum.pl).
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Laseroterapia w leczeniu NTM

Zdaniem specjalistów rozwiązaniem problemu nietrzymania moczu jest wzmocnienie ścianki pochwy oraz obszaru ujścia cewki moczowej. Coraz częściej w tym celu wykorzystuje się laseroterapię (np. urządzeniem MonaLisa Touch). Podczas zabiegu wprowadzona do pochwy wiązka lasera, ukierunkowana jest na jej najważniejsze obszary – przedsionek, przednią ścianę oraz ujście pęcherza moczowego, powodując fototermiczne, nieablacyjne obkurczanie ścian. Laser stymuluje również wzrost włókien kolagenowych w błonie śluzowej.
Po zabiegu laserem wzmocnieniu ulegają ściany pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszar ujścia cewki moczowej. Jednym z efektów zabiegu jest także pobudzenie produkcji glikogenu, substancji ważnej dla prawidłowego nawilżenia pochwy i utrzymania prawidłowego pH, co dodatkowo eliminuje objawy towarzyszące NTM (m.in. świąd i nawracające infekcje). 
Przeczytaj:
Jak zapobiegać infekcjom intymnym?
Jakie podpaski NTM na noc wybrać? 
 
Ania Dziedzic (Fit Mom), trenerka personalna kobiet w ciąży mówi, jak zapobiegać wysiłkowemu nietrzymaniu moczu: 


Ile trwa laserowy zabieg na nietrzymanie moczu?

- Zabieg jest nieinwazyjny i trwa zaledwie 10-15 minut. Jest całkowicie bezbolesny. Laseroterapii towarzyszy jedynie uczucie ciepła. Najczęściej do osiągnięcia efektu potrzebny jest tylko jeden zabieg. Całkowity efekt odczuwalny jest po około miesiącu od zabiegu. W bardziej złożonych przypadkach konieczna jest seria powtarzana co 2-4 tygodnie, aż do uzyskania oczekiwanego efektu – tłumaczy dr Bednarska-Czerwińska. 

Wskazania do laserowej terapii NTM

Wskazaniem do zabiegu z wykorzystaniem lasera jest przede wszystkim wysiłkowe nietrzymanie moczu we wszystkich trzech stopniach nasilenia, spowodowane np. porodem, zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy, wrodzonymi wadami tkanki łącznej. Zbieg skuteczny jest u kobiet, które mają problem z popuszczaniem moczu pod wpływem dużego wysiłku, w czasie lekkich czynności fizycznych i chodzenia oraz u kobiet z bezwiednym wyciekaniem moczu podczas leżenia. Przeciwwskazaniami do zabiegu są infekcje stref intymnych, ciąża, choroby nowotworowe oraz miesiączka.
- Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka lat. Często dolegliwości ustępują całkowicie - mówi specjalista Gyncentrum.

Cena laserowego leczenia nietrzymania moczu

Koszt laserowego zabiegu na nietrzymanie moczu wynosi ok. 3000 zł.

Poznaj 7 mitów o samobadaniu piersi
dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska
Konsultacja: dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska

Ginekolog z Gyncentrum Ginekologia Plastyczna w Katowicach.

 

Oceń artykuł

Ocena 4 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy