Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem po porodzie

Zdarza ci się popuścić mocz, gdy kaszlesz, kichniesz, zaśmiejesz się albo weźmiesz dziecko na ręce? Nietrzymanie moczu to jeden z najczęstszych problemów po porodzie. Nie lekceważ problemu, bo sam nie zniknie.
Katarzyna Pinkosz
Nietrzymanie moczu
fot. Fotolia
Nietrzymanie moczu zdarza się częściej niż myślisz. Nawet co czwarta kobieta ma ten problem. Często nietrzymanie moczu pojawia się pod koniec ciąży albo po porodzie. Powodem jest zwykle osłabienie mięśni dna miednicy.

Przyczyny nietrzymania moczu

W ciąży nietrzymanie moczu jest bardzo częste – na mięśnie dna miednicy działa dodatkowo ciężar ciała dziecka. W trakcie porodu dochodzi do urazu mięśni i nerwów oraz ich niedokrwienia. W efekcie mięśnie są jeszcze słabsze. Jeśli do tego kobieta ma np. nadwagę w ciąży, przewlekły kaszel, to może pojawić się wysiłkowe nietrzymanie moczu: albo zaraz po porodzie, albo nieco później – tłumaczy prof. Piotr Radziszewski, urolog, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nietrzymaniu moczu można zapobiec, wzmacniając ćwiczeniami mięśnie dna miednicy. Najlepiej zacząć je wykonywać już od 6. miesiąca ciąży. Rzadko która przyszła mama jednak ćwiczy.

To ważne!
Jeśli urodziłaś dziecko i zdarza ci się popuszczać mocz, to ostatni dzwonek, by zacząć ćwiczenia pochwy po porodzie.

Redakcja poleca: Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy – część 1 [WIDEO]
Ćwiczenie każdej grupy mięśniowej jest ważne, ale regularny trening mięśni Kegla to wręcz obowiązek. Do aktywności przed ciążą zachęca Zosia Budkiewicz, fizjoterapeutka i instruktorka fitness.

Ćwiczenia Kegla

Ćwiczenia Kegla polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy.
  • Ćwiczenia można wykonywać wszędzie: w domu, podczas oglądania telewizji, jazdy autobusem. Wystarczy ćwiczyć trzy razy dziennie przez 5–10 minut. Efekty będą widoczne po kilku tygodniach.
  • Spróbuj zatrzymać strumień moczu podczas siusiania: decydują o tym właśnie mięśnie Kegla. Nie wykonuj jednak ćwiczeń podczas oddawania moczu, bo wtedy pęcherz nie zostanie opróżniony do końca, co może spowodować zapalenie dróg moczowych.
  • Połóż się na plecach lub stań w lekkim rozkroku. Napnij mięśnie Kegla, policz do 5 i powoli je rozluźnij. Chwilę odpocznij i powtórz ćwiczenie. Na początek zrób serię 5 skurczów i rozkurczów i powtarzaj ją 3 razy dziennie. Po tygodniu zwiększ liczbę skurczów do 10–15 i wykonuj codziennie po kilka serii.
  • Uwaga: mięśnie brzucha i pośladków nie powinny być napięte, dlatego na początku najlepiej ćwicz na leżąco, kładąc dłoń na brzuchu i kontrolując, czy go nie napinasz. Nie wstrzymuj też oddechu.
Zobacz koniecznie: Kiedy trzeba iść do lekarza? Gdzie szukać pomocy? Jak znaleźć numery specjalnej infolinii dla kobiet z nietrzymaniem moczu?

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Już jest 500 plus na pierwsze dziecko

Słoneczne ABC