fot. Edipresse

Nie trzymam moczu - co robić?

Masz problemy z utrzymaniem moczu, a właśnie urodziłaś dziecko? Czy powinnaś się leczyć? Wyjaśnia nasz ekspert.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
fot. Edipresse

To jedna z bardziej wstydliwych dolegliwości, która dokucza kobietom w ciąży i młodym mamom. Na pytania, jak sobie z nią radzić odpowiada Renata Jaczyńska, ginekolog położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
 

Co jest przyczyną nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu może być konsekwencją porodu, szczególnie tzw. porodu zabiegowego, kiedy trzeba użyć kleszczy lub próżnociągu. Do tej wstydliwej przypadłości może przyczynić się również urodzenie dużego dziecka (sprawdź wagę i wzrost noworodków). Tkanki pochwy i krocza mogą się nadmiernie rozciągnąć lub nawet uszkodzić, co w konsekwencji osłabia aparat więzadłowy narządów rodnych.

Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Kiedy pojawia się problem nietrzymania moczu?

To mimowolne wyciekanie moczu najczęściej zdarza się pod koniec ciąży i w połogu, np. podczas chodzenia, kichania czy kaszlu. Czasem dolegliwość utrzymuje się także później, przez co staje się bardzo uciążliwa.

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Poprawę mogą przynieść zabiegi i ćwiczenia rehabilitacyjne wzmacniające mięśnie krocza (np. ćwiczenia Kegla) i aparat więzadłowy. Czasem konieczna jest operacja. Warto wiedzieć, że podobne objawy mogą być również wynikiem infekcji układu moczowego. Wystarczy wtedy zrobić badanie moczu i rozpocząć leczenie.mtj_dopisek.gif

 
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy