kobieta, ciąża, brzuszek
fot. Panthermedia

Jak zaradzić nietrzymaniu moczu? Radzi ginekolog z Instytutu Matki i Dziecka

W ciąży ostrzeżenie: „Tylko się nie zsikaj ze śmiechu” – niestety nabiera realnego uzasadnienia. Wysiłkowe nietrzymanie moczu przytrafia się co drugiej kobiecie w ciąży. Jak sobie z nim poradzić? Odpowiada ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka.
Sylwia Niemczyk
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta, ciąża, brzuszek
fot. Panthermedia
Nietrzymanie moczu to częsty problem w trzecim trymestrze ciąży. Zwykle zdarza się przy kichaniu, kaszlu albo śmiechu. Co robić? 

Ta nieprzyjemna przypadłość, nazywana wysiłkowym nietrzymaniem moczu, zdarza się u 50 procent ciężarnych (część kobiet nie jest nawet tego świadoma). Wynika ono z ucisku rosnącej macicy na pęcherz moczowy i mięśnie dna macicy, które z tego powodu działają słabiej. Niestety, wraz z rozwojem ciąży nietrzymanie moczu w ciąży może się nasilać. Ale dobra wiadomość jest taka, że najpóźniej kilka tygodni po porodzie powinno to minąć.


Jak nie dopuścić do wysiłkowego nietrzymania moczu?

Na razie zaś wykonuj tzw. ćwiczenia Kegla – na przemian zaciskaj i rozluźniaj mięśnie krocza (te, które pracują, gdy chcesz powstrzymać strumień moczu). Rób je kilka razy dziennie, przez kilka minut – to naprawdę pomaga.

Dla własnego komfortu i lepszego samopoczucia możesz nosić podpaski, zwykłe lub specjalne, przeznaczone na takie sytuacje. Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu zwykle nie jest konieczne. Jednak gdy towarzyszy temu ból lub pieczenie, powinnaś skontaktować się z ginekologiem. Może to być bowiem objaw infekcji dróg moczowych.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy