Nietypowe objawy alergii

Moja Ania (trzy lata) nigdy nie miała wysypki, ale ostatnio nowa lekarka powiedziała, że córeczka najpewniej ma alergię. Objawem tego jest sucha skóra. Czy coś przeoczyłam? W jaki jeszcze sposób może objawiać się uczulenie w tym wieku?Beata z Białej Podlaskiej

Wysypka to tylko jeden z objawów, które mogą sugerować alergię. Inne, częste symptomy uczulenia to przesuszona skóra i świąd, który u dzieci może powodować np. kłopoty ze snem. Mali alergicy często też są nadpobudliwi, rozdrażnieni i płaczliwi. O alergii mogą świadczyć także przewlekłe kolki, wymioty, bóle brzucha i biegunki. U kilkuletnich dzieci uczulenie na pokarmy może wywołać  moczenie nocne albo zaburzenia koncentracji.Warto jednak pamiętać, że objawy te nie muszą świadczyć o uczuleniu. Przesuszona skóra może być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji (np. zbyt długich kąpieli), a nadpobudliwość może wynikać ze stresu, zmęczenia. Jeśli ma pani wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistą alergologiem.

Odpowiada: prof. dr n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog. Od 35 lat leczy małych pacjentów z alergią i problemami związanymi z żywieniem. Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii, wiceprezes zarządu PTP. Kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy