Lekarz inkubator- ratował wcześniaki

Niewiarygodne! Tysiące wcześniaków zawdzięcza życie występom w cyrku!

Sprawdź, jak 6500 wcześniaków „zarobiło” na swoje życie występami w parku rozrywki.
Marta Kabulska
Lekarz inkubator- ratował wcześniaki
Ta niezwykła opowieść o dzieciach z Boardwalk zaczyna się w 1903 roku w parku rozrywki. Doktor Martin Couney, którego nazwano "lekarz inkubator", ocalił tysiące żyć maleńkich niemowląt skazanych na pewną śmierć. Wymyślił on sposób na sfinansowanie leczenia wcześniaków. Wystawił inkubatory z wcześniakami w cyrku i pobierał 25 centów za ich oglądanie. Dzięki temu rodzice maluszków nie musieli płacić za opiekę medyczną. Za swe działania został odrzucony przez świat medyczny i potraktowany jak nietaktowny showman. 

Jako matka bliźniąt, wcześniaków, którym inkubator ratował życie, jestem szczególnie poruszona tą historią. Patrząc na moje maleństwa w inkubatorze, nie zastanawiałam się, nad historią jego powstania, ani tym, co działo się z dziećmi, zanim go wynaleziono. Prawda jest niestety okrutna – dawniej dzieci urodzone za wcześnie uznawano za gorsze genetycznie i skazywano na pewną śmierć. Jeden człowiek postanowił to zmienić, ale jego walka o życie maluszków nie była łatwa.

Historia cyrkowych wcześniaków

Park rozrywki w Coney Island (Nowy Jork) najczęściej kojarzy się z dzikimi zwierzętami, dziwacznymi występami. Niewiele osób wie, że show z lat 1903 do 1943 wiązał się nie tylko z rozrywką, ale i ratowaniem życia tysięcy wcześniaków. Tocząca się tam walka o życie maluszków była jedną z największych atrakcji na wyspie. Miało ona ogromny wpływ na rozwój medycyny. Przez 40 lat lekarz żydowsko-niemieckiego pochodzenia tworzył tam stalowo-szklane inkubatory i pokazywał przebywające w nich wcześniaki. Wśród śmiechu ludzi korzystających z rozrywkowych atrakcji wcześniaki walczyły o życie. Pieniądze zarobione w ten sposób były jedyną szansą na finansowanie leczenia wcześniaków. 
 

Inkubatory same w sobie były cudem medycyny i wyprzedzały o 40 lat rozwój, który nastąpił w tej dziedzinie w Ameryce. Był to czas, gdy amerykańscy lekarze uważali wcześniaki, za gorsze genetycznie. Oznaczało to, że bez interwencji, zdecydowana większość dzieci były narażone na śmierć. 

Lekarz inkubator szczególnie troszczył się o maluszki. Jego pielęgniarki nosiły wykrochmalone białe fartuchy, a obiekt był zawsze nieskazitelnie czysty. Był zwolennikiem karmienia piersią, zakazywał młodym matkom palenia i picia alkoholu. Zatrudnił nawet kucharza, który przygotowywał tym kobietom zdrowe posiłki. W trakcie swojej kariery trwającej prawie pół wieku twierdził, że uratował prawie 6500 dzieci ze skutecznością 85%.
 
 

Na zdjęciu widzimy dłonie Beth Allen, która trzyma w ręku fotografię lekarza i jej samej w dzieciństwie. "Bez tego lekarza nie byłoby mnie na świecie" - powiedziała Beth.
 
 
 
Redakcja poleca: Czy to prawda, że inkubator psuje wcześniakom wzrok? [WIDEO]
Niektórzy rodzice słyszą czasem opinię, że długie przebywanie w inkubatorze może źle wpływać na wzrok u wcześniaków. Sprawdzamy, ile prawdy kryje się w tym stwierdzeniu.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy