akcja #niewypasowani
fot. Adobe Stock

A ty mamo "prasujesz" swoją rodzinę? To bez sensu, odpuść!

Poprzyj akcję #niewyprasowani, bo mało jest tak bezsensownych czynności, jak prasowanie ubrań. Nie zgadzasz się z tym? Zobacz, ile tracisz na tym!
Agnieszka Majchrzak
akcja #niewypasowani
fot. Adobe Stock
Prasowanie wywiera niekorzystny wpływ na środowisko, prowadząc m.in. do ocieplenia klimatu, a efekty prasowania rzadko są trwałe - przekonuje w swojej akcji #niewyprasowani Światowy Fundusz na rzecz Przyrody WWF. W środę obchodziliśmy Światowy Dzień Środowiska. To dobra okazja, aby porozmawiać o ekologii, ale i też o tym, co nas mamy "dobija". Dla mnie prasowanie jest właśnie czymś takim.

52 godziny wyjęte z życia

To niby nie aż tak koszmarnie dużo, gdyż wychodzi na to, że w ciągu roku poświęcamy prasowaniu ubrań 2 doby i 4 godziny. Ale jak wylicza WWF Polska, oznacza to, że każde gospodarstwo domowe (a są jeszcze przecież hotele, restauracje, szpitale, sklepy odzieżowe itd.), na samym prasowaniu, rocznie zużywa energię o wartości 130 kWh.

- Większość z nas prasuje z przyzwyczajenia, ale najwyższa pora ograniczyć czas spędzany przed deską - do niezbędnego minimum. Dlaczego? Prasowanie wywiera bowiem niekorzystny wpływ na środowisko - prowadzi m.in. do ocieplenia klimatu. Efekty prasowania rzadko kiedy są trwałe - naprawdę, przed powieszeniem wypranego ubrania na suszarce, wystarczy je mocno strzepać - przekonuje Fundusz.
Redakcja poleca: Jak znaleźć pracę po urlopie macierzyńskim? [WIDEO]
Powrót do pracy po urlopie wychowawczym lub macierzyńskim często oznacza szukanie nowej posady. Jak skutecznie szukać pracy i gdzie znaleźć przydatne ogłoszenia zapytaliśmy Tomasza Staśkiewicza, trenera biznesu.

"Szkoda życia na takie pierdoły"

Stąd zainicjowana przez Stowarzyszenie "EkoLubelszczyzna" akcja #niewyprasowani, aby ograniczyć prasowanie i w dniu Światowego Dnia Środowiska chodzić w niewyprasowanych ubraniach. A może w ogóle z niego zrezygnować? Tylko czy jesteśmy na to gotowe?

Patrząc na komentarze pod postem WWF Polska na Facebooku, może być z tym bardzo różnie. Okazuje się, że jest silna frakcja zarówno popierająca pomysł zaprzestania prasowania, jak i obóz gorących jego zwolenników.

"Wiedziałam, że moja nienawiść do prasowania musi mieć głębsze podłoże niż zwykłe lenistwo" - zażartowała jedna z internautek. "Nie rozumiem, po co marnować życie na stanie przy żelazku. Niektórzy nawet gacie prasują" - dodała inna. "Szkoda życia na takie pierdoły" - wtórowała jeszcze inna kobieta.

"Proponuję następną akcję. Przychodzimy do pracy nieumyci"

Dla zwolenników prasowanych ubrań zrezygnowanie z tego to właściwie to samo, co zaprzestanie higieny osobistej. "Proponuję następną akcję. Przychodzimy do pracy nieumyci. Ile zaoszczędzi się wody i energii do jej ogrzewania. Środowisko zyska. Jeszcze jakieś pomysły?" - skomentowała jedna z kobieta. Albo jeszcze dosadniej: "Następna akcja to będzie - przyszliśmy do pracy bez podcierania się w łazience! Wiecie, że podcieranie się zabiera rocznie około 30 godzin a w czasie rozwolnienia nawet do 50 godzin rocznie???" - ironizował jeden z internautów.

Pojawiły się też bardziej wyważone komentarze, że inicjatywa jest warta poparcia, ale z pewnymi wyjątkami. "No i spoko - jak się chodzi w koszulkach i dżinsach. Jak ktoś musi być w pracy w garniturze/ koszuli/ eleganckiej bluzce, to raczej w tej sposób nie da rady" - napisała jedna z kobiet. "Grunt to dobra pralka, nie wirować na maxa i dobierać program do ubrań, choć według mnie koszule mimo wszystko trzeba uprasować" - dodała inna internautka. 
Popieram tę akcję, a nawet przyłączyłam się do niej na długo przed tym, jak powstała. Nie prasuję ubrań od wielu, wielu już lat. Nie prasuję, bo nie lubię, dla mnie to strata czasu - urobisz się, a efekt i tak zaraz "pogniecie się", robota idzie na marne. Świetnie, że na dodatek jestem "eko". Chociaż przyznaję się, że są wyjątki. Święta, śluby i tym podobne. Jakoś czuję wtedy presję otoczenia, a wy? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: Facebook
  [content:0_14940,,0_20927,1_1151,2_1377:PsychologicalTest]  
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy