GRY
 
 

Niezbędnik ojca - 12 rzeczy, bez których nie może się obyć żaden tata

Nie, nie chcemy mówić o ultranowoczesnych gadżetach ani najnowszych aplikacjach na smartfona. Tym razem będzie o cechach i umiejętnościach, które ułatwiają życie ojcom i pozwalają im lepiej pełnić swoją rolę.

tata, dziecko, przedszkolak, zabawa
fot. fotolia
Jesteś ojcem? Pewnie już wiesz, że gdy rodzi się dziecko, zapotrzebowanie na niektóre talenty, cechy charakteru i umiejętności gwałtownie rośnie. Wiele z nich masz, choć niekoniecznie musiałeś korzystać z nich w aż takim zakresie jak teraz. Inne będzie próbowało wyćwiczyć w tobie twoje dziecko. Możesz być pewien, że będzie niczym najlepszy trener - nie odpuści!

Polecamy także: Dobry tata - co to właściwie znaczy?

Co ci się przyda?

1. Cierpliwość i opanowanie

Być może widziałeś tę fotkę gdzieś w sieci: siedzącemu przy stole facetowi o pokerowej twarzy  spływa z czoła na krawat i koszulę ciecz w kolorze czekolady. Do wazy,  która stoi przed nim,  wpadła właśnie  piłka.   Podpis: "Cierpliwość i opanowanie. Dopiero mając dzieci odkryjesz, na jakim poziomie są u ciebie".
Tak to właśnie wygląda: dziecko nie raz i nie dwa wystawi cię na próbę. Będzie płakać, jęczeć, kwękać, marudzić, piszczeć, hałasować, obśliniać twoją komórkę, polować na laptopa  i robić mnóstwo innych denerwujących rzeczy.  Dlatego warto umieć panować nad własnymi emocjami.
– Nie chodzi o to, by ukrywać emocje (dziecku można powiedzieć "Złości mnie, gdy robisz to, czy tamto"),  ale o to,  by nie dać się ponieść złości. Trzeba zreflektować się, zanim wybuchniemy, powiedzieć sobie "Ok, ono wrzeszczy i tupie, ale ja jestem dorosły i potrafię się kontrolować." A jeśli już wybuchniemy (to może się przydarzyć nawet Dalajlamie), trzeba przeprosić dziecko i  przyznać się do błędu ("Nie powinienem tak na ciebie krzyczeć, zdenerwowałem się, przepraszam"). Ojcowski autorytet przez to nie ucierpi. Wręcz przeciwnie – zapewnia Kazimierz Ździebło, psycholog i psychoterapeuta z Dolnośląskiego Centrum Psychiatrii i Psychoterapii SUPER-ego, ojciec  Zosi i  Krzysia.
Redakcja poleca: Najlepsze memy o tacie na Dzień Ojca 2017 [WIDEO]
Zebraliśmy na filmie najlepsze memy i cytaty o tacie. Zobacz, które cię wzruszają najbardziej, a które uważasz za najbardziej trafione.

2. Wrażliwość

Nie namawiamy cię, byś zaczął płakać na kreskówkach, jednak gotowość odczytywania sygnałów wysyłanych przez dziecko jest bardzo wskazana. Niemowlę nie powie, że boli je brzuch albo chce się przytulić. Starsze dziecko nie zawsze będzie umiało nazwać swoje uczucia czy potrzeby. Dlatego warto nastawić się na odbiór i nauczyć się je odczytywać, co oczywiście nie jest  łatwe i nie zawsze się udaje.  
– Warto też próbować zrozumieć malucha. Jeśli na przykład płacze, mówienie "Nie becz, nic się nie stało" niewiele daje. Bo przecież coś się stało, czegoś chce, coś mu dolega, o czymś chce mi powiedzieć skoro płacze – mówi psycholog.

3. Umiejętność okazywania uczuć

Dziecko nie może zgadywać, że je kochasz, musi być tego pewne. To jednak nie oznacza, że musisz okazywać uczucia dokładnie tak samo jak jego mama, np. obsypując je milionem całusków.
– Ona może przytulać, ty  bawić się z nim, tarmosić, siłować. Nie jesteś mamą bis, a dziecku nie przeszkadza, że każde z rodziców traktuje je nieco inaczej – wyjaśnia Kazimierz Ździebło.
Jednym z najważniejszych sposobów okazywania uczuć jest uwaga, jaką dajemy dzieciom, to, że dostrzegamy ich potrzeby, reagujemy na nie, akceptujemy jego potrzeby.

4. Umiejętność podejmowania decyzji

Nie chodzi o to, byś był dyktatorem i mówił "Ma być tak a tak, koniec dyskusji", czasem jednak bardzo przydaje się męska zadaniowość i  brak skłonności do zagłębiania się w tysiąc subtelności. Jeśli np. dzieje się coś niepokojącego, trzeba iść do lekarza, a nie snuć domysły.

5. Umiejętność  dbania o siebie

Warto oczywiście rzucić palenia, dbać o formę i  chodzić do lekarza, ale chodzi  także o twój komfort psychiczny.  
– Dzieci nauczyły mnie, że muszę mieć trochę czasu dla siebie: spotkać się z kumplami, zająć swoimi pasjami. To pozwala mi się zresetować, uwolnić zgromadzone emocje.  Dzięki temu jestem lepszym ojcem – mówi psycholog.

6. Umiejętność przewidywania

Wyobraźnia przydaje się nie tylko dlatego, że pozwala wymyślać fajne bajki i zakręcone zabawy. Gdy się ma dziecko, trzeba wiedzieć jakie konsekwencje może mieć zostawienie szeroko otwartego okna,  picie gorącej herbaty z maluchem w ramionach czy zostawienie ważnych dokumentów w zasięgu jego rąk.
Trzeba też stale pamiętać, że małe dziecko nie potrafi dbać o własną skórę i wystarczy moment, by wpakowało się w poważne tarapaty.

Sprawdź co zagraża twojemu dziecku

Ocena (2 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj