Nopal (opuncja figowa)
fot. AdobeStock

Niezwykłe właściwości opuncji figowej. Na co pomaga?

Opuncja figowa zwana w Meksyku nopalem wspomaga funkcjonowanie całego organizmu. Można jeść bezpośrednio jej liście lub zażywać ją w postaci suplementów. Dlaczego warto to robić?
Milena Oszczepalińska
Nopal (opuncja figowa)
fot. AdobeStock
Opuncja figowa, nopal, figa indyjska – te trzy nazwy dotyczą jednej rośliny, która staje się coraz bardziej popularna za sprawą swoich drogocennych właściwości. Znana była już przez Azteków i uważana przez nich za świętą z uwagi na to, że działała prozdrowotnie. Obecnie można ją spotkać głównie w Meksyku i w południowych stanach USA, gdzie rośnie i jest wykorzystywana jako składnik różnych dań – liście młodego nopalu dodaje się np. do sałatek. Coraz częściej można też dostać go zamkniętego w kapsułkach jako jeden ze składników suplementów. Jak działa opuncja figowa i dlaczego warto ją stosować?

Właściwości nopalu

Opuncja figowa jest bogatym źródłem naturalnego błonnika – wysoka zawartość włókien śluzowych pozwala roślinie wchłaniać i magazynować wodę i tłuszcz, dzięki czemu może przetrwać w suchym, pustynnym środowisku (jest kaktusem). Dobroczynne działanie nopalu polega m.in. na tym, że:
 • ułatwia zasypianie, łagodzi skutki stresu (dzięki wysokiej zawartości magnezu),
 • wspomaga układ nerwowy i metabolizm całego organizmu (dzięki obecności witamin z grupy B – tiaminy, ryboflawiny, witaminy B6),
 • działa przeciwwirusowo i przeciwzapalne, wspomagając pracę układu odpornościowego,
 • zmniejsza stres oksydacyjny w organizmie, chroniąc w ten sposób wszystkie komórki i sprzyjając zachowaniu młodej, jędrnej i gładkiej skóry, ponieważ jest bogaty w antyoksydanty (karotenoidy, witaminę C),
 • redukuje poziom „złego” cholesterolu,
 • chroni wątrobę poprzez zmniejszenie ilości spożywanego tłuszczu,
 • reguluje produkcję soków trawiennych, chroni żołądek i jelita, zmniejszając ryzyko wystąpienia wrzodów, 
 • ułatwia regularne wypróżnianie i pomaga w detoksykacji jelit,
 • może wspomagać leczenie cukrzycy, regulując poziom cukru.
Redakcja poleca: W lesie – bagno – film
Jakie rośliny rosną na bagnach? Niektóre z nich były kiedyś wykorzystywane do ochrony ubrań przed molami.

Czysty nopal jako suplement

Marka D-LAB NUTRICOSMETICS stworzyła preparat o nazwie Czysty Nopal. To naturalny nutrikosmetyk, który ma m.in. niezwykłą zdolność pochłaniania tłuszczu ze spożywanych posiłków, wspomagając odchudzanie i utrzymanie prawidłowej wagi. Po połknięciu pęcznieje nawet do 50 razy, dzięki czemu:
 • zmniejsza apetyt, zwiększa uczucie sytości, hamując wydzielanie greliny (tzw. hormonu głodu),
 • pochłania tłuszcz, dzięki czemu pozwala się go pozbyć z organizmu zaraz po spożyciu posiłku,
 • pochłania cukier zawarty w pożywieniu, regulując jego poziom.

Stosowanie Czystego Nopalu

Czysty Nopal marki D-LAB NUTRICOSMETICS Ze względu na wysoką zawartość włókien, Czysty Nopal powinien być spożywany sporadycznie, 15-30 minut przed posiłkiem bogatym w tłuszcze i cukry. Można go przyjmować maksymalnie 2 razy dziennie (do 4 kapsułek dziennie, co odpowiada 2 g nopalu). 28-dniowa kuracja kosztuje ok. 100 zł. Produkt dostępny jest na stronie www.dlabpolska.pl.

Źródło: materiały prasowe

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy