nie ustąpiono miejsce matce z dzieckiem
fot. screen/Instagram/baby_led_weaning_club

Kto wstanie i zlituje się nad mamą z niemowlakiem na ręku?

Wszyscy mają wzrok wbity w okno lub w komórkę, byleby tylko jej nie dostrzec. Kobieta jechała pociągiem i cały czas stojąc trzymała maluszka na rękach. W końcu podniósł się jeden pasażer, a wtedy…
Agnieszka Majchrzak
nie ustąpiono miejsce matce z dzieckiem
fot. screen/Instagram/baby_led_weaning_club
Młoda mama na swoim profilu na Instagramie opisała, jak przez pół godziny jazdy pociągiem żaden z pasażerów nie ustąpił jej miejsca. Kiedy w końcu dostrzegła ją kobieta i zaoferowała siedzenie, miejsce natychmiast podsiadła inna kobieta.

Niewidzialna mama  z dzieckiem

Kobieta opisała, co spotkało ja dwa dni temu w podmiejskim pociągu. Podczas podróży nikt nie ustąpił jej miejsca, choć jechała z kilkumiesięcznym dzieckiem i cały czas miała je na rękach! Na opublikowany w sieci zdjęciu widać, ze kobieta w tym czasie karmiła maluszka także piersią.

W końcu „dostrzegła” ją jedna kobieta. Wstała, aby mama mogą usiąść. Niestety nie zdążyła, bo szybsza była inna kobieta, która błyskawicznie zajęła zwolnione miejsce. Zupełnie nie przejęła się słowami, że to nie dla niej siedzenie. Założyła słuchawki na uszy i zamknęła oczy, ignorując uwagi.„Kiedy miła pani powiedziała: "przepraszam, wstałam z miejsca, żeby ta pani z dzieckiem mogła usiąść", ta siedząca wzruszyła ramionami, włączyła słuchawki i zamknęła oczy!”- opisała zdarzenie młoda mama.
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

To nie było chamstwo?

Kobieta bez cienia złości zastanawia się nad powodem takiego zachowania. Ma nadzieję, że stoi za tym konkretne, obiektywne wytłumaczenie, a nie chamstwo. „Wolę myśleć, że potrzebowała tego miejsca bardziej niż ja, być może była w ciąży w tym wczesnym okresie wyczerpania, być może była wykończona po całym dniu pracy, może była chora. A może była tylko chamska. Mam nadzieję, że nie" – analizowała.
  [content:0_25681,0_25502,0_22680,0_7411:CMNews]

Jakoś trudno mi uwierzyć, żeby było inne wytłumaczenie, jak właśnie to, że kobieta była chamska. Cale jej zachowanie o tym świadczy. Nawet słowem nie wytłumaczyła się. - Nie mogę zrozumieć, że nie oferuje się miejsca rodzicowi z dzieckiem - żali się kobieta, prosząc o ustępowanie miejsca mamom, kiedy jest taka potrzeba i możliwość.

My też pisząc o tym, cały czas liczymy na to, że nagłaśnianie takich przypadków, zmieni zachowanie pasażerów w komunikacji miejskiej i uczuli ich na potrzeby kobiet z małymi dziećmi. Zresztą nie chodzi tylko o mamy z dziećmi. Przecież problem nieustępowania miejsc w komunikacji miejskiej tak samo dotyczy starszych osób.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

On my way home from London on a packed commuter train and this is what I faced. What has the world come to that a mother has to stand up on a moving train breast feeding a wriggling and writhing 6 month old, 20lb baby?! The point here isn't just that I found it difficult because I was nursing (although that was bloody difficult!), but that not one person offered a mother carrying a small child a seat for around half an hour, or 3 stops! I could have asked, but I didn't. I felt silly. I shouldn't have to ask. Maybe some people didn't see. I know for a fact some did; they made eye contact and actually smiled at me. I was thinking stop smiling and offer me your seat please! One lady looked up from her book and immediately offered me her seat, another lady then sat in it and when the lovely lady said 'Oh excuse me I actually gave up my seat so this lady with a baby could sit down' the sitting lady shrugged, plugged her earphones in and closed her eyes! I like to think that she needed that seat more than me, perhaps she was newly pregnant and in that early exhaustion period, perhaps she was knackered after a day at work, perhaps she was ill. Or perhaps she was just a twat. I hope not. I can somewhat understand not offering your seat to someone elderly; perhaps they might be offended you think they look old! I can understand not offering your seat to someone you suspect might be pregnant; maybe it's just their time of the month or perhaps they are just naturaly curvy and they aren't pregnant; perhaps you worry you might offend them. I cannot get my head around not offering a parent with a child a seat. Next time you see someone with a child on a train - if you're able bodied and fit and healthy please offer your seat to them!

Post udostępniony przez Hitchens' Kitchen BLW Club (@baby_led_weaning_club)Niestety takie zachowania, jak to opisane zdarzają się nie tylko w pociągach, ale i autobusach, tramwajach, czy kolejkach przy kasie. Nie zgadzamy się na to i dlatego piszemy o tym!

A wam ustępują miejsca w autobusach? Opiszcie swoje doświadczenie w komentarzach.

Źródło: ofeminin

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy