niska masa urodzeniowa
fot. Adobe Stock

Niska masa urodzeniowa może zwiastować zadyszkę w przyszłości

Urodziłaś drobne dziecko? Bierz pod uwagę, że w przyszłości może nie być tak sprawne fizycznie, jak jego rówieśnicy – ostrzegają naukowcy.
Ewa Janczak-Cwil
niska masa urodzeniowa
fot. Adobe Stock
Najnowsze doniesienia naukowców dotyczą związku między niską masą urodzeniową, także dzieci urodzonych w terminie, a gorszym funkcjonowaniem układu oddechowego w przyszłości.

Ostrzeżenie o tym, by zapobiegać, o ile to możliwe, zbyt niskiej masie urodzeniowej u dzieci płynie od szwedzkich naukowców z Karolinska Institutet. Twierdzą oni, że dzieci urodzone z niską masą ciała mogą mieć w przyszłości kłopoty z układem oddechowym. Polegają one na tym, że podczas wzmożonej aktywności fizycznej, płuca nie są w stanie pobierać tyle tlenu, ile potrzebują pracujące mięśnie. Skutek? Zadyszka nawet przy niezbyt intensywnym wysiłku fizycznym.

Niska masa ciała przy narodzinach a aktywność fizyczna

Szwedzi postanowili sprawdzić, jak masa ciała, z jaką ludzie przychodzą na świat, wpływa na sprawność układu oddechowego w dalszym życiu. W tym celu przebadali 280 tysięcy mężczyzn, śledząc ich losy od narodzin do osiągnięcia wieku dorosłego. Wszyscy oni przyszli na świat między 37 a 40 tygodniem ciąży, więc urodzili się z ciąż donoszonych.

Analiza danych i testów wysiłkowych pokazała, że na każde 450 g ekstra masy urodzeniowej przypada w teście wysiłkowym wzrost wydolności o 7,9 Wata, czyli 1,34 MET, a każdy MET więcej oznacza o 13 proc. niższe ryzyko przedwczesnej śmierci i o 15 proc. niższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

Co ciekawe, sprawniejszy układ krążenia mieli panowie ważący więcej w czasie narodzin i to niezależnie od czynników genetycznych, środowiskowych i od BMI.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

15 proc. dzieci z podwyższonym ryzykiem

Szwedzcy naukowcy podkreślają, że na całym świecie obecnie rodzi ok. 15 proc. dzieci z masą ciała poniżej 2,5 kg. I to one są szczególnie narażone na kłopoty z układem oddechowym w przyszłości. Naukowcy akcentują konieczność podejmowania działań, które wpłyną na zmniejszenie liczby dzieci rodzących się ze zbyt małą masą ciała.

Co zmniejsza masę urodzeniową – czynniki ryzyka

Część czynników sprawiających, że dziecko rodzi się drobne, jest niezależna od matki dziecka. Jednak na niektóre z nich można mieć wpływ, zdrowo się odżywiając i wykonując wszystkie zbadania zlecone przez lekarza prowadzącego ciążę.

Do czynników ryzyka niskiej masy urodzeniowej (mniej niż 2500 g) należą:
 • zaburzenia genetyczne i chromosomalne płodu,
 • przyjmowane w ciąży leki,
 • palenie papierosów (w tym e -papierosów) w ciąży,
 • picie alkoholu w ciąży,
 • używanie narkotyków w ciąży,
 • złe odżywianie w ciąży,
 • ciąża mnoga,
 • stan przedrzucawkowy,
 • problemy z wydolnością łożyska,
 • choroby przewlekłe ciężarnej (nieleczona anemia, wady serca, nadciśnienie),
 • infekcje/zakażenia u matki lub dziecka przed porodem (np. toksoplazmoza albo cytomegalia, ospa wietrzna, różyczka),
 • nieprawidłowości w budowie macicy,
 • wiek matki poniżej 16. r.ż. lub powyżej 35. r.ż.

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy