Encyklopedia problemów wychowawczych

Niszczyciel

Twoje dziecko drze na kawałki gazety i książki, niszczy zabawki, gryzmoli kredkami po ścianach, a Wasz dom powoli zaczyna wyglądać tak, jakby przeszedł przez niego tajfun. Czy wiesz, jak postępować z małym niszczycielem?

Przyczyny

Maluchy drą, tłuką i demolują mieszkanie. Takie zachowanie może być sposobem na poznawanie świata, zaspokajanie ciekawości i rozładowanie rozpierającej dziecko energii i skumulowanych emocji. Stąd bierze się na przykład rozbieranie zabawek i najróżniejszych urządzeń na drobniutkie części, a także wyrzucanie z szuflad ich zawartości.
Jednak czasami niszczenie przedmiotów jest sposobem na wyrażenie frustracji, spowodowanej porażkami, niepowodzeniami, zakazami lub restrykcjami ze strony rodziców. Powodem może być również zazdrość o rodzeństwo lub zła atmosfera panująca w domu. Może być również sposobem na zwrócenie na siebie uwagi, jeżeli poświęca się dziecku za mało czasu i uwagi.

Sposoby przeciwdziałania:
1. Najlepiej spróbować zbadać przyczyny takiego zachowanie przy pomocy rozmowy. Wytłumacz dziecku, że niszczenie przedmiotów jest czymś niepożądanym i nie powinno tak robić, ponieważ może zrobić sobie krzywdę, niszczy swoje zabawki i nie będzie miało się czym bawić, powiedz, że przedmioty w domu są po to, aby z nich korzystać, a nie niszczyć je. Następnie spróbuj się dowiedzieć, co jest przyczyną niszczenia wszystkiego, co wpadnie w małe rączki.

2. Na zmiany w zachowaniu dziecka oczywiście trzeba będzie poczekać, dlatego do tego czasu schowajcie wszystkie rzeczy, którymi mogłoby zrobić sobie krzywdę. Pokój, na którym Wam zależy, zamykajcie na klucz, jednak w taki sposób, aby dziecko nie poradziło sobie z ich otworzeniem. Zabezpieczcie również swoje szafy i szuflady. Aby nie kumulować niszczycielskich mocy, można przeznaczyć do dyspozycji dziecka na przykład dwie szuflady, w których będzie trzymało swoje rzeczy.

3. Jednocześnie wyznaczcie przestrzeń, na której Wasze dziecko może działać, czyli rozładowywać swoją energię, niszczyć przedmioty, rysować, drzeć książki, bawić się w taki sposób, w jaki będzie chciało – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Dajcie mu rzeczy, które może zniszczyć, papier do podarcia, blok rysunkowy (zamiast ściany) do mazania i rysowania i inne przedmioty, w zależności od tego, do czego Wasze dziecko ma szczególne upodobania niszczycielskie. Jeśli jednak zaistnieje sytuacja, która może mieć niebezpieczne konsekwencje – interweniować trzeba od razu, na przykład natychmiast kończąc daną zabawę. Oczywiście dziecko musi znajdować się pod stałą opieką osoby dorosłej. Dyżury przy nim powinno pełnić kilka osób – jedna przez dłuższy okres czasu nie da sobie rady.

4. Jeżeli problem tkwi głębiej, a niszczenie przedmiotów jest jedynie jego wyrazem, należy znaleźć przyczynę takiego zachowania. Jeżeli wynika ono z poczucia samotności czy zazdrości, daj malcowi odczuć, że jest kochany i że o nim pamiętasz. Jeśli przyczyną są wieczne zakazy – daj dziecku trochę luzu; jeśli źródłem są jakieś niepowodzenia – pomóż maluchowi odnieść sukces, poczuć satysfakcję, sprawić, że poczuje się dowartościowane.