GRY

Tego dnia wszystkie dzieci mogą pójść spać później!

Co roku w połowie maja ludzi opanowuje nastrój błądzenia po gmachach muzeów. Przewidzianych jest także wiele atrakcji dla najmłodszych, więc warto skorzystać.
Noc Muzeów 2018
fot. AdobeStock
Inauguracja projektu Noc Muzeów miała miejsce już 13 lat temu. Z roku na rok liczba zaangażowanych instytucji rośnie. Oprócz muzeów są to: domy kultury, stowarzyszenia, fundacje, pracownie artystyczne, urzędy oraz szereg miejsc niezwiązanych z kulturą. Warto więc sprawdzić jakie atrakcje w twoim mieście przygotowano dla dzieci. Interaktywne zwiedzanie, wykłady, zagadki, animacje, rodzinne gry miejskie, spotkania z ciekawymi ludźmi - każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz także: Pierwszy raz z dzieckiem w muzeum

Kiedy rozpoczyna się wydarzenie?

Tegoroczna Noc Muzeów zaplanowana jest na dwa dni. W większości miast, w tym w Warszawie, odbędzie się w sobotę w nocy z 19 na 20 maja. Natomiast w Krakowie tegoroczna impreza odbędzie się w piątek w nocy z 18 na 19 maja. Większość obiektów otwiera się około godziny 18 i jest czynne do ok. 1-2 w nocy, jednak warto wiedzieć, że wiele placówek z myślą o najmłodszych otwiera swoje drzwi wcześniej. W niektórych miejscach obowiązują zapisy. Sprawdź to koniecznie wcześniej, by uniknąć rozczarowania.
O to kilka propozycji z dużych miast na które warto zwrócić uwagę:

Noc Muzeów: Warszawa

 • Fabryka Wedla – w krainie czekolady
Zakład na warszawskiej Pradze zostanie otwarty specjalnie dla wszystkich, którzy marzyli o zobaczeniu, jak powstaje ich ulubiona czekolada. Podczas wycieczki goście zobaczą linię produkcyjną, zwiedzą Pracownię Rarytasów, Salę Pamięci oraz galerię czekoladowych rzeźb. Dla wszystkich zwiedzających będą słodkie niespodzianki.
Miejsce: Fabryka Wedla, ul. Zamoyskiego 24/26 od godz. 12:00
 • Wieczorynka w Muzeum Narodowym
Muzeum Narodowe zaprasza dzieci w podróż do dalekich krajów i odległych epok. W planie podróży wizyta w katedrze w Faras i na dworze królewskim oraz rejs okrętem po wzburzonym morzu i zwiedzanie dawnej Warszawy.
Miejsce: Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3, godz. 18.00
 • Warsztaty dla rodzin U króla Maciusia
Rodzice i dzieci przygotują maciusiowe upominki: zapachowe poduszki, przypinki, magnesy.
Miejsce: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, od 19.00 do 22.00
 • Guliwer w kosmosie
Teatr Guliwer zaprasza dzieci w kosmos. W czasie kosmicznej podróży maluchy będą szukały zagubionego w odległej galaktyce Guliwera. Zmęczone międzyplanetarną podróżą będą mogły odpocząć w teatralnej kawiarni Fika.
Miejsce: Teatr Lalek Guliwer, ul. Różana 16, godz. 19.30 – 23.00

Noc Muzeów: Wrocław

We Wrocławiu nie zabraknie warsztatów, zajęć i gier terenowych dla najmłodszych.
 • Gwiezdne historie, cykl Maluchy odkrywają muzeum
Niebo fascynowało ludzi od zawsze – na mapie gwiazd odnajdywano nie tylko zwierzęta i postacie, ale całe historie! Potrafimy z fascynacją wpatrywać się w nocne niebo, wodząc palcem po konstelacjach gwiezdnych czy obserwować komety. Na tym spotkaniu poznamy bliżej mapę nieba.
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6, godz. 17.00-18.00
 • Wykonywanie odlewów skamieniałości
Muzeum Genealogiczne zaprasza wszystkie dzieci do własnoręcznego (lub z pomocą rodziców) wykonania gipsowych odlewów skamieniałości, które będą wspaniałą pamiątką po wizycie w muzeum. Przewodnicy pomogą rozpoznać jakie skamieniałości były podstawą do wykonania odlewów oraz opowiedzą o zwyczajach i trybie życia różnych dawno wymarłych zwierząt.
Miejsce: Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre, Uniwersytet Wrocławski, ul. Wojciecha Cybulskiego 30, godz. 13.00-18.00

Noc Muzeów: Poznań

 • Wspólne odkrywanie – spacer rodzinny z quizem
Do obchodów Nocy Muzeów dołączył Muzeum Narodowe w Poznaniu. Oficjalną część wydarzenia podzielono na 7 ścieżek zwiedzania. Jedna z nich jest skierowana właśnie do rodzin z dziećmi. Organizatorzy przygotowali dla rodzin z dziećmi specjalną trasę wiodącą przez wszystkie muzealne sale i zakamarki. Po drodze czekają specjalne zadania! Quiz jest tak pomyślany, by oprócz zabawy stanowił też dawkę podstawowej muzealnej wiedzy. Będzie więc niezbędna rodzinna współpraca.
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9, godz. 17.00 - 18.30

Noc Muzeów: Kraków

 • Muzeum Inżynierii Miejskiej
Malowaliście już na wodzie? Tworzyliście własne witraże? Byliście w pracowni drukarza? Będziecie mieli okazję! Muzeum Inżynierii Miejskiej to nie tylko wystawy, ale także okazja do wszelakiego rodzaju doświadczania. Ciekawe atrakcje dla dzieci znajdują się także w Ogrodzie Doświadczeń. Pokazy fizyczne, dźwiękowy labirynt, obserwacje w podczerwieni i wiele innych.
Miejsce: Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15, godz. 18.30 – 22.00
 • Wielicka Noc Muzeów
Swoje podwoje otwierają także Zamek Żupny i Muzeum kopalni soli w Wieliczce. Oprowadzanie po wystawie "Ballada o lubelskim bursztynie" odbędzie się o 19:30 i 21:00. Będziecie mogli zobaczyć małe dzieła sztuki, czyli... solniczki. Oprócz tego noc ubarwi Teatr Nikoli z Krakowa ze swoją akcją teatralno-plastyczną. Jednak co dla Was najważniejsze, Muzeum przygotowało także atrakcje dla dzieci i rodziców. Między 19:00 a 22:00 będziecie mogli wziąć udział w zajęciach edukacyjnych "Rodzinne inspiracje".
Miejsce: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, godz. 19.00-24.00.


Trójmiasto i Pomorze

Na północy Polski kilka miast połączyło siły, aby stworzyć jedyny w swoim rodzaju program muzealny. Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Rumia, Tczew, Malbork, Kwidzyn, Hel, Trąbki Wielkie, Będomin, Waplewo Wielkie i Żukowo to tegoroczni uczestnicy obchodów Nocy Muzeów, które w Trójmieście i okolicach odbędą się w nocy z 19 na 20 maja.

Tegoroczna Noc Muzeów, odbywać się będzie pod hasłem tego, co niewyjaśnione i paranormalne. Wszystkie biorące udział w akcji instytucje na jedną noc zmienią się w strefę X, w której zwiedzający będą poszukiwać tropów rozbitego statku UFO oraz miejskich legend.
 • Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
19:00 „W polu kapusty” – warsztaty ogrodnicze (warsztaty odbywają się o pełnych godzinach)
19:00 – 01.00 – Historyczna linia trolejbusowa – (do godziny 21:00 przejazdy z przewodnikiem)
19:30 „UFO, duchy, stwory – gdyńska mitologia” – wykład historyczny Michała Miegonia, prezentacja multimedialna
22:00-23:00 Koncert “Pin Park” / wizualizacje KINOmanual
 • Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny
Wystawa nie tylko dla dzieci.
Miejsce: Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk., pl. Bartoszewskiego 1, 19.00-01.00 (ostatnie wejście o g. 24.00)
 • Maraton rzeźby
Akademia Sztuk Pięknych zaprasza wszystkich chętnych na otwarte, bezpłatne zajęcia z rzeźby i rysunku dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk, Targ Węglowy 6, godz. 12.00 – 15.00

Wybieracie się na Noc Muzeów z dziećmi? W Waszych miastach są organizowane atrakcje dla najmłodszych? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Miasteczko Zmysłów 2018 r. Białystok – zobacz relację [WIDEO]
Zobacz, jak ciekawie rodzice z dziećmi w Białymstoku spędzili czas w ramach naszej akcji Miasteczko Zmysłów! Obejrzyj wideo i dowiedz się jakie porady dała rodzicom psycholog Dorota Zawadzka.
Doładuj
Przeładuj