GRY
 
 

Kiedy zrezygnować z nocnych karmień? Wyjaśnia doradca laktacyjny

Nocne karmienia piersią są męczące, zwłaszcza dla mamy. Kiedy z nich zrezygnować? A może ograniczyć ich ilość? Czy to nie zaszkodzi dziecku? Wątpliwości rozwiewa doradca laktacyjny Joanna Kiełbasińska.

Nocne karmienie piersią
fot. Fotolia
Zdarza się, że niemowlę nie ssie już piersi w ciągu dnia, ale z nocnych karmień nie chce zrezygnować. Tymczasem są one już męczące dla mamy. Jak długo warto karmić dziecko piersią w nocy, wyjaśnia doradca laktacyjny Joanna Kiełbasińska, współpracująca z miesięcznikiem „Twoje Dziecko”.

Jakie znaczenie mają nocne karmienia?

Wbrew pozorom nocne karmienia odgrywają bardzo ważną rolę w życiu małego człowieka. Nie tylko zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa i bliskości, budując w ten sposób więź między mamą a dzieckiem, ale także mają wartość odżywczą, np. pozwalają na utrzymanie w miarę równych wartości stężenia glukozy we krwi. Poza tym w pokarmie mamy znajduje się dużo przeciwciał, dzięki którym dziecko buduje odporność. To pełnowartościowe mleko! I nie można zapominać o korzyściach płynących z faktu karmienia piersią dla karmiącej mamy!
Redakcja poleca: Łagodne odstawianie dziecka od piersi – co mówi ekspert? [WIDEO]
Przede wszystkim pamiętaj, że odstawienie dziecka od piersi to proces na wiele dni a nawet tygodni czy miesięcy. Nie śpiesz się z definitywnym zakończeniem karmienia – to zasada nr 1. A jakie są pozostałe?

Jak długo karmić piersią w nocy?

Jeśli karmienie dziecka w nocy nie sprawia dużego problemu, warto nie rezygnować z karmienia piersią w nocy i kontynuować karmienia nocne jak długo się da. Nawet kilka razy w ciągu nocy – dwukrotne karmienie 9–12-miesięcznego dziecka w nocy jest bardzo normalnym zjawiskiem.

Zobacz też: 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!