niemowlę, butelka, karmienie butelką

Nocne karmienie butelką

Wstawanie w nocy, gotowanie wody i przygotowanie mieszanki może być prawdziwym koszmarem. Zwłaszcza jeśli powtarza się to co noc. Czy noworodek naprawdę jest tak strasznie głodny.
niemowlę, butelka, karmienie butelką
Pewnie myślałaś, że tylko dziecko karmione piersią budzą się w nocy, żeby coś zjeść. Nic bardziej błędnego, te butelkowe też. I niestety wcale nie pomaga podanie im wieczorem większej porcji mleka.

Noworodek musi jeść każdej nocy
Nie
Tak naprawdę to tylko kilkutygodniowe dziecko musi jeść w nocy, bo ma mały żołądek i nie da rady najeść się na zapas. Jeśli dasz mu wieczorem więcej mleka, będzie go tylko bolał brzuszek lub nadmiar pokarmu uleje. A zamiast spać, zacznie płakać. Najgorzej, jeśli będziesz myśleć, że to z powodu głodu, i znów zaproponujesz mu butelkę z jedzeniem. Noc z głowy! Noworodek pijący mleko modyfikowane zwykle chce w nocy jeść. Gdy ma 2–3 miesiące, może już przesypiać noc.

Trzeba budzić noworodka na karmienie, jeśli sam tego nie robi
Tak/nie
Tylko wtedy, gdy jest to wcześniak lub noworodek, który miał problemy tuż po porodzie. Na przykład miał żółtaczkę, obniżone napięcie mięśniowe. Może po prostu być jeszcze osłabiony i nie budzić się na karmienia. Nocne jedzenie możesz też propono-wać niejadkowi, jeśli widzisz, że w ciągu dnia zjada naprawdę niewiele i słabo przybiera na wadze.

Każdy płacz noworodka jest spowodowany głodem
Nie
I wcale nie musisz zrywać się ani natychmiast przygotowywać mieszanki. Czasem wystarczy podejść do maluszka, pogłaskać po główce i poczekać chwilę – może uspokoi się i zaśnie. Butelka z mlekiem nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Owszem, malec może je wypić. Ale jeśli tak naprawdę obudził go zły sen i nie może powtórnie zasnąć, a ty podasz mu mleko, dasz mu znak, że każdy problem rozwiązuje się jedzeniem. A stąd prosta droga do przekarmiania i otyłości. Mają z nią problemy właśnie dzieci karmione butelką.

Mleko modyfikowane dla noworodka - sprawdź opinie!

Noworodek, który w nocy wypija dużo mleka, nie chce potem śniadania
Tak
Jeśli w nocy wypił dwie butelki mleka po 200 ml, to nic dziwnego, że rano nie jest głodny.

Noworodek pijące mleko modyfikowane szybciej przestanie cię budzić
Tak
Wypija bowiem nieco większe porcje niż malec karmiony piersią. Można mu też wcześniej podać wieczorem bardziej kaloryczne danie, np. kaszkę.

Nocne jedzenie może spowodować próchnicę u dziecka
Tak
W nocy wydziela się bowiem mało śliny, a działa ona ochronnie na zęby. Wyjścia są dwa: albo postarasz się stopniowo ograniczać nocne uczty, albo po nakarmieniu mlekiem podasz maluszkowi kilka łyków wody.

W drugim półroczu odzwyczaj dziecko od jedzenia w czasie snu
Tak
Zwłaszcza jeśli dużo (lub zbyt dużo) przybywa na wadze. Jeżeli obudzi się w nocy i płacze, pokołysz go, potul, podaj mu picie: oczywiście wodę, a nie słodką herbatkę. W drugim roku życia maluszek w zasadzie nie powinien już w nocy jeść (przewód pokarmowy musi wtedy odpocząć). Bądź konsekwentna. W końcu smyk odzwyczai się od nocnego pojadania i wystarczą mu posiłki dzienne.

Uwaga na dziecięcą otyłość
Częste jedzenie w nocy może spowodować otyłość (szczególnie jeśli podajesz dziecku butelkę dwa lub więcej razy). Tymczasem dzieci pijące mleko modyfikowane znacznie trudniej gubią potem zbędne kilogramy, nawet gdy zaczynają chodzić i biegać. Policz, ile mleka wypija dziecko w ciągu doby. Jeśli codziennie jest to o 100–200 ml więcej, niż jest zalecane dla jego wieku, staraj się ograniczyć karmienia. Zwłaszcza nocne.


Konsultacja: dr Ewa Orłowska, pediatra, Centrum Zdrowia Dziecka.
 
mtj_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy