przyczyny nocnych pobudek dziecka
fot. Fotolia

Nocne pobudki dziecka - znamy przyczyny!

Pobudki niemowlaka mogą wykończyć każdego rodzica - nawet największego rannego ptaszka. Zobacz, kilka najczęstszych powodów dlaczego dzieci budzą się w nocy.
Martyna Pstrąg
przyczyny nocnych pobudek dziecka
fot. Fotolia
Twoje dziecko nie już już noworodkiem, ale nadal budzi się co chwilę i nie może przespać kilku godzin w nocy? Rozumiemy twój niepokój i zmęczenie - kiedy noworodek wciąż się budzi jest to zrozumiałe, przy starszym dziecku rodzice próbują odkryć przyczynę problemów ze snem dziecka. Podpowiadamy, jakie mogą być powody, dla których malec budzi się w nocy po kilka razy.

7 powodów nocnych pobudek dziecka

1. Zbyt ciepło w pokoju - idealna temperatura dla niemowlaka to 19-22°C. Zaskoczona? Nie powinnaś, bo tobie również w cieplejszym pomieszczeniu spałoby się źle - zbyt wysoka temperatura w pokoju wywołuje uczucie duchoty, a malcowi chce się pić, dlatego może budzić go pragnienie. Nasza rada - codziennie przed położeniem dziecka spać, przewietrz jego sypialnię.

2. Niewygodne ubranko, nieodpowiednia pościel - albo jeszcze coś innego! Sprawdź ubranko w którym śpi maluch: czy nie ma drapiącej metki, uwierających szwów, a może jego pieluszka jest nie równo założona i przeszkadza w spaniu? Drugą kwestią jest pościel - w drugim półroczu życia maluch przestaje lubić ciasne spowijanie i często protestuje, gdy kładziemy go spać np. w śpiworku - daj mu trochę luzu, kołderka wystarczy!

3. Wyżynające się ząbki. To temat-rzeka, który jest utrapieniem każdego rodzica. Na ból dziąseł może pomóc żel chłodzący albo masaż, ale często wychodzeniu zębów towarzyszy np. gorączka, która dodatkowo utrudnia spokojny sen.

4. Zbyt dużo wrażeń w ciągu dnia. Brak wieczornego wyciszenia to jedno, ale zbyt dużo wrażeń w ciągu całego dnia robi swoje. Pamiętaj, że jeśli w ciągu całego dnia spędziliście najwyżej godzinę czy dwie w domu, bo byliście na zakupach, u cioci, na spacerze w nowym miejscu, a wracając zaszliście jeszcze na basen - czeka was równie niespokojna noc. Dziecko potrzebuje spokoju i najwyżej jednej-dwóch atrakcji w ciągu dnia. 

5. Lęk przed rozstaniem z mamą - pojawia się mniej więcej w 7. miesiącu życia dziecka i nazywany jest lękiem separacyjnym. Dziecko zaczyna rozumieć, że ono i mama nie są jednym ciałem i martwi się, że gdy zniknie z pola jego widzenia, to już nie wróci. Szczególnie się to aktywnia, gdy np. mama wraca do pracy. Możesz wziąć wtedy dziecko do swojego łózka i spróbować przespać się razem.

6. Za dużo drzemek w dzień. Może być tak, że dziecko zbyt długo spało w dzień i budzi się, bo jest po prostu wyspane. Postaraj się unormować czas drzemek dziecka - to usprawni nie tylko nocny sen, ale również twój plan na każdy dzień.

7. Zgubiony smoczek, ulubiony miś itp. Wydaje się być byś błahym powodem, ale często spędza sen z powiek niemowlaków, które potrzebują rytuałów, stałości itp. Brak smoczka możesz wykorzystać i spróbować oduczyć od niego maluszka, głaszcząc je do snu po policzku. Szumiącego misia spróbuj zastąpić przydatną aplikacją na telefon, w której możesz wybrać rodzaj białego szumu.

Zobacz też: Co się dzieje, gdy dziecko śpi za krótko?
Redakcja poleca: Fazy snu niemowlaka - film
Jak długo śpi niemowlę, czy wszystkie niemowlaki śpią tak samo i jak rozpoznać poszczególne fazy snu dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy