pobudki dziecka - sposoby na przesypianie nocy
fot. Fotolia

Poznaj 6 sposobów na przesypianie nocy przez dziecko

Twoje dziecko ma już prawie rok, a nadal nie przesypia całej nocy? Zaczyna was to męczyć i szukacie sposobu na nocne pobudki dziecka? Dobrze trafiliście!
Martyna Pstrąg
pobudki dziecka - sposoby na przesypianie nocy
fot. Fotolia
Pobudki dziecka po kilka razy w ciągu nocy mogą stać się męczące dla rodziców roczniaka. Starasz się nauczyć dziecko przesypiania całej nocy, ale nadal wam to nie wychodzi? Oto kilka rad, dzięki którym pobudki dziecka w nocy staną się coraz rzadsze, a z czasem – dziecko zacznie przesypiać całe noce.
  1. Mniej drzemek w ciągu dnia
Rocznemu dziecku wystarczy 1-2 drzemki w ciągu dnia, każda po około godzinie. Po 1. urodzinach możesz stopniowo przyzwyczajać dziecko do jednej 2-godzinnej drzemki w ciągu dnia, ponieważ takiemu dziecku potrzebne jest 10-12 godzin snu na dobę. Jeśli maluch w dzień będzie miał tylko jedną  2-godzinną drzemkę, jest większa szansa na spokojne przespanie całej nocy.
  1. Dużo ruchu w ciągu dnia
Zadbaj, by dziecko ruszało się jak najwięcej. Jeśli już zaczęło chodzić, pozwól mu na spacerze na trochę czasu poza wózkiem – ruch na świeżym powietrzu szczególnie dobrze wpływa na jakość snu w nocy. Jeśli jednak maluch nie stawia zbyt pewnie kroków, wystarczy trochę zabawy na podłodze w domu – możecie pobawić się w tor przeszkód z poduszek albo ganianie za piłką po dywanie.
  1. Mniejsza ilość atrakcji i emocji w ciągu dnia
Czasem dziecko chętnie przespałoby całą noc bez pobudek co kilka godzin, jednak w ciągu dnia dotarło do jego mózgu tyle bodźców, że kiedy udaje się na odpoczynek, jakość musi odreagować. Wtedy zazwyczaj nadmiar emocji maluch rozładowuje za pomocą niespokojnego snu, często przerywanego płaczem.
  1. Oswojenie z hałasami i innymi dźwiękami
Są dzieci, które budzi najmniejszy szmer,  ale też np. przejeżdżający za oknem samochód. Nie przyzwyczajaj dziecka do spania w absolutnej ciszy – zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, ponieważ na wiele dźwięków spoza domu nie masz wpływu, a mogą one niepotrzebnie budzić dziecko w nocy.
  1. Wieczorne rytuały i wyciszenie
Od momentu pojawienia się dziecka na świecie możesz je przyzwyczajać do powtarzających się codziennych rytuałów, takich jak kąpiel, wieczorna pielęgnacja, czytanie książeczki w łóżku czy porcja przytulania przed snem. Dziecko potrzebuje wyciszenia i stałości, które ukoją jego emocje po całym dniu zabawy, nauki i poznawania świata.
  1. Bezpieczeństwo i bliskość kluczem do sukcesu
Zapewnij maluchowi poczucie, że gdy będzie działo się coś złego, mama lub tata będą obok. Jeśli dziecko boi się ciemności, nie zmuszaj go do gaszenia światła i zasypiania w ciemności. Pamiętaj też, by porozmawiać z dzieckiem i pokazać mu, że nie ma się czego bać, ale nie o tym ty chcemy pisać. By dziecko spokojnie i bez nerwów przespało całą noc, musi zasypiać w spokoju i wiedzieć, że jest bezpieczne. Poczucie bliskości i bezpieczeństwa zapewni np. nawyk czytania z rodzicami przed snem jakiejś bajki, chwila przytulania czy (ze starszym dzieckiem) rozmowa o tym, co zdarzyło się w ciągu dnia.

Zobacz też: Sprawdź, ile snu potrzebują dzieci w różnym wieku
Redakcja poleca: To przeszkadza dziecku w prawidłowym śnie! - VIDEO
Dlaczego niemowlęta budzą się z płaczem w nocy? Sprawdź wyjaśnienia eksperta.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy