nocniki i nocnikowanie - najlepsze modele do nauki korzystania
fot. Materiały prasowe/ kolaż MTJ

Nocnik dla dziecka: zwykły, grający czy ze spłuczką? (naprawdę dobry kupisz już za 20 zł!)

Nocnik dla dziecka musi być przede wszystkim wygodny i bezpieczny. Choć niektórzy producenci oferują nocniki z dodatkowym wyposażeniem, grające, interaktywne czy w kształcie pisuarów, warto wiedzieć, czy spełniają te kryteria. Wybrałyśmy praktyczne nocniki w dobrych cenach.
Weronika Zagojska
nocniki i nocnikowanie - najlepsze modele do nauki korzystania
fot. Materiały prasowe/ kolaż MTJ
Nocnik dla dziecka wcale nie musi grać, świecić ani mieć fantazyjnego kształtu, by dobrze spełniać swoją rolę, czyli służyć do załatwiania potrzeb fizjologicznych i nauki czystości. Ale im lepsza jakość, trwałość i wygoda, tym wyższa cena nocnika. Więcej trzeba też zapłacić za dodatkowe elementy jak nakładka na sedes w komplecie albo nocnik dostosowujący się do wzrostu dziecka. Można znaleźć bardzo dobre nocniki już za niewygórowaną cenę 20-30 zł. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Spis treści:
Jak wybrać nocnik?

Jak wybrać nocnik, który zachęci dziecko do nocnikowania?

Jestem mamą dziś już prawie 4-latki, która sprawnie i szybko przeszła z pieluszek na nocnik. Było to niedługo po 2. urodzinach. Bez nacisków i specjalnego treningu. Prawdopodobnie była już na nią pora i tyle. Zdarzyło się kilka wpadek, ale nigdy nie robiliśmy z tego wielkiej sprawy. Oto kilka moich praktycznych porad:
 1. Im prostszy kształt nocnika, tym lepiej. Bez zakamarków, zagięć i trudno dostępnych miejsc. To ważne, jeśli chodzi o utrzymanie nocnika w czystości. I najwygodniejsze!
 2. Podczas nauki nocnikowania bardzo przydatny był nocnik turystyczny, który mieliśmy w podróżach zawsze przy sobie. Tak, to dodatkowy koszt, ale naprawdę zapewnia spokój i wygodę, zarówno rodzicom, jak i dziecku
 3. U nas najlepiej sprawdziły się modele w kształcie siedziska (wygodna pozycja też ma znaczenie dla zdrowia dziecka), z wyjmowanym środkiem. Wyjmowany mały środek to najważniejsza rzecz, jeśli chodzi o opróżnianie i mycie nocnika. Ciekawym pomysłem wydaje mi się też uchwyt na papier toaletowy, bardzo praktyczny, jeśli nasze dziecko robi siusiu w nocy.
 4. Oczywiście zabawny lub ciekawy dla dziecka kształt również doceniam (lubię i kolory, i gadżety), zwłaszcza jeśli malucha trudno zainteresować korzystaniem z nocnika. Ale jeśli tych atrakcji jest na tyle dużo, że odwracają uwagę dziecka od pierwotnego zastosowania, to nie ma to sensu. To nie kolejna zabawka, a przedmiot, który ma ułatwić odpieluchowanie. Lepiej zacząć od czegoś prostego. Tu kształt przypominający muszlę klozetową i rezerwuar mogą zadziałać dodatkowo. Każde dziecko lubi naśladować swoich rodziców.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

1. Nocnik pisuar, cena: 20 zł

Nocnik dla chłopca. Łatwy do montażu – przyczepia się go na ścianie łazienki na przyssawki. Żeby go opróżnić wystarczy od frontu wyjąć pojemnik, nie trzeba zdejmować całego nocnika. Umieszczony wewnątrz wiatraczek stanowi rodzaj celownika. Gdy strumień moczu w niego trafi, wiatraczek się obraca.
Zalety:
 • łatwy w montażu
 • do nauki siusiania dla chłopców
 • z wyjmowanym pojemnikiem
nocnik pisuar

2. Nocnik tradycyjny z wkładką, cena: 30 zł

Jest lekki, łatwo więc go przenosić. Wykonany z polipropylenu oraz gumy syntetycznej. Gumowa wkładka ułatwia opróżnianie i zachowanie w czystości – wystarczy ją wyjąć z podstawy nocnika, opróżnić i opłukać lub umyć.
Zalety:
 • wygodna pozycja dla dziecka
 • niedrogi, ale solidny
 • z wyjmowanym pojemnikiem
tradycyjny nocnik

3. Nocnik grający, cena: 30 zł

Jest w kształcie krzesełka. Ma antypoślizgowe nóżki oraz wyjmowany pojemnik z ruchomą klapką. Jego wnętrze reaguje na wilgoć, odgrywając miłą melodyjkę, gdy dziecku uda się załatwić swoją potrzebę. Nocnik jest lekki i stabilny, a na oparciu ma dekoracyjne rysunki z sympatycznymi sowami. 
Zalety:
 • wygodna dla dziecka pozycja
 • wygrywa melodyjkę
 • wyjmowany pojemnik z klapką
nocnik grający


4. Nocnik turystyczny, cena: 40 zł

Spełnia dwie funkcje: może być nakładką na tradycyjną toaletę oraz, po obróceniu nóżek i dołożeniu woreczka (4 woreczki w komplecie) – tradycyjnym nocnikiem. Jest bardzo lekki i trwały. Zajmuje niewiele miejsca, więc z łatwością uda się go zabrać w każdą mniejsza i większą podróż.
Zalety:
 • do użytku w domu i w podróży
 • funkcja nakładki
 • jednorazowe woreczki
nocnik turystyczny

5. Nocnik interaktywny, cena: 160 zł

Ma kształt prawdziwej toalety. W rezerwuarze znajduje się pojemnik na chusteczki oraz przycisk, po naciśnięciu którego nocnik wydaje dźwięki podobne do spuszczania wody. W celu opróżnienia nocnika wystarczy wyjąć z niego pojemnik.
Zalety:
 • przypomina toaletę dla dorosłych
 • osłonka przeciw rozpryskiwaniu
 • wyjmowany wkład
 • pojemnik na chusteczki
 • imitacja dźwięku spuszczanej wody
nocnik interaktywnyZobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy