Nocnik – radzimy, jak wybrać ten odpowiedni oraz pokazujemy 5 fajnych nocników już od 20 zł.

Jakie nocniki dla dzieci są najlepsze i czy nieodpowiedni kształt nocnika może maluchowi zaszkodzić? Czy jest sens wydawać więcej pieniędzy na kawałek plastiku służący do załatwiania potrzeb fizjologicznych? Oto najbardziej praktyczne wskazówki od doświadczonej mamy plus konkretne modele nocników.
Weronika Zagojska
nocniki i nocnikowanie - najlepsze modele do nauki korzystania
fot. Materiały prasowe/ kolaż MTJ
Niektórzy rodzice uważają, że nocnik jak nocnik, nie ma większego znaczenia, kiedyś były tylko w formie garnuszka i też było dobrze. I że nie ma sensu wydawać dużych pieniędzy na coś co służy do wypróżniania. Są też tacy, którzy uważają, że im więcej atrakcji i fajerwerków, tym lepiej. Bo lubią "na bogato", stać ich, a ich dziecko musi mieć to, co najlepsze. Jaka jest prawda? Jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Im lepsza jakość, trwałość i wygoda, kilka elementów w jednym lub dostosowujący się do wzrostu nocnik, tym więcej pewnie zapłacimy. Można jednak wybrać bardzo dobre nocniki już za niewygórowaną cenę 20-27 zł. Tylko trzeba wiedzieć na co zwracać uwagę!

Jak wybrać nocnik?
1. Nocnik-pisuar, cena: 20 zł
2. Tradycyjny z wkładką, cena: 30 zł
3. Nocnik grający, cena: 30 zł
4. Nocnik turystyczny, cena: 40 zł
5. Nocnik interaktywny, cena: 160 zł

Jaki wybrać nocnik, który zachęci malucha do nocnikowania?

Jestem mamą dziś prawie już 4-latki, która sprawnie i szybko przeszła z pieluszek na nocnik. Było to jakoś po 2 urodzinach. Bez nacisków i specjalnego treningu. Prawdopodobnie to była już na nią pora i tyle. Było kilka wpadek, ale nigdy nie robiliśmy z tego wielkiej sprawy. Mam dla was bardzo praktyczne porady.
 1. Wiem jedno, im prostszy kształt nocnika, tym lepiej. Bez zakamarków, zagięć i trudno dostępnych miejsc. To ważne, jeśli chodzi o utrzymanie nocnika w czystości. I najwygodniejsze! Wiem, co mówię.
 2. Podczas nauki nocnikowania bardzo przydatny był nocnik turystyczny, który mieliśmy w podróżach zawsze przy sobie. Tak, to dodatkowy koszt, ale naprawdę zapewnia spokój i wygodę, zarówno rodzicom, jak i dziecku
 3. U nas najlepiej sprawdziły się modele w kształcie siedziska (wygodna pozycja też ma znaczenie dla zdrowia dziecka), z wyjmowanym środkiem. Wyjmowany mały środek to najważniejsza rzecz, jeśli chodzi o opróżnianie i mycie nocnika. Ciekawym pomysłem wydaje mi się też uchwyt na papier toaletowy, bardzo praktyczne jeśli nasze dziecko robi siusiu w nocy.
 4. Oczywiście zabawny lub ciekawy dla dziecka kształt również doceniam (lubię i kolory, i gadżety), zwłaszcza jeśli malucha trudno zainteresować korzystaniem z nocnika. Ale jeśli tych atrakcji jest na tyle dużo, że odwracają uwagę dziecka od pierwotnego zastosowania, to nie ma to sensu. To nie kolejna zabawka, a nauka korzystania z nocnika. Lepiej zacząć od czegoś prostego. Tu kształt przypominający "dorosły nocnik" czyli muszlę klozetową i rezerwuar mogą zadziałać dodatkowo. Każde dziecko lubi naśladować swoich rodziców.
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.

1. Nocnik-pisuar, cena: 20 zł

Nocnik dla chłopca. Łatwy do montażu – przyczepia się go na ścianie łazienki na przyssawki. Żeby go opróżnić wystarczy od frontu wyjąć pojemnik, nie trzeba zdejmować całego nocnika. Umieszczony wewnątrz wiatraczek stanowi rodzaj "celownika". Gdy strumień moczu w niego trafi, wiatraczek się obraca.
Zalety:
 • łatwy w montażu
 • do nauki siusiania dla chłopców
 • z wyjmowanym pojemnikiem

2. Tradycyjny z wkładką, cena: 30 zł

Jest lekki, łatwo więc go przenosić. Wykonany z polipropylenu oraz gumy syntetycznej. Gumowa wkładka ułatwia jego opróżnianie i zachowanie w czystości – wystarczy ją wyjąc z podstawy nocnika, opróżnić i opłukać lub umyć.
Zalety:
 • wygodna pozycja dla dziecka
 • niedrogi ale solidny
 • z wyjmowanym pojemnikiem

3. Nocnik grający, cena: 30 zł

Jest w kształcie krzesełka. Ma antypoślizgowe nóżki oraz wyjmowany pojemnik z ruchomą klapką. Jego wnętrze reaguje na wilgoć, odgrywając miłą melodyjkę, gdy dziecku uda się do niego załatwić swoją potrzebę. Nocnik jest lekki i stabilny, a na oparciu ma dekoracyjne rysunki z sympatycznymi sowami. 
Zalety:
 • wygodna dla dziecka pozycja
 • wygrywa melodyjkę
 • wyjmowany pojemnik z klapką


4. Nocnik turystyczny, cena: 40 zł

Spełnia dwie funkcje: może być nakładką na tradycyjną toaletę oraz, po obróceniu nóżek i dołożeniu woreczka (4 woreczki w komplecie) – tradycyjnym nocnikiem. Jest bardzo lekki i trwały. Zajmuje niewiele miejsca, więc z łatwością uda się go zabrać w każdą, mniejsza i większą, podróż.
Zalety:
 • do użytku w domu i w podróży
 • funkcja nakładki
 • jednorazowe woreczki

5. Nocnik interaktywny, cena: 160 zł

Ma kształt prawdziwej toalety. W "rezerwuarze" znajduje się pojemnik na chusteczki oraz przycisk, po przyciśnięciu którego nocnik wydaje dźwięki podobne do spuszczania wody. W komplecie nakładka dla chłopców. W celu opróżnienia nocnika, wystarczy wyjąć z niego pojemnik. Dostępny także w kolorze białym.
Zalety:
 • przypomina toaletę dla rosłych
 • nakładka dla chłopców
 • wyjmowany pojemnik
 • pojemnik na chusteczki
 • imitacja dźwięku spuszczanej wody


A ty już wybrałaś nocnik dla dziecka?
Jaki model/kształt jest twoim zdaniem najlepszy?


Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Bezpieczne lato z dzieckiem