nocnik dla dziecka
fot. Materiały prasowe/ kolaż MTJ

Nocnik dla dziecka: pierwszy nocnik powinien być interaktywny czy zwykły? [RANKING]

Nocnik dla dziecka musi być przede wszystkim wygodny i bezpieczny, szczególnie jeśli to pierwszy nocnik malucha. Choć niektórzy producenci oferują nocniki z dodatkowym wyposażeniem, grające, interaktywne czy w kształcie sedesów i pisuarów, warto wcześniej sprawdzić, czy nocnik spełnia wymogi bezpieczeństwa. Wybrałyśmy praktyczne nocniki dla chłopca i dziewczynki w dobrych cenach.
Weronika Zagojska
nocnik dla dziecka
fot. Materiały prasowe/ kolaż MTJ
Nocnik dla dziecka wcale nie musi być interaktywny, grać i świecić, by dobrze spełniać swoją rolę, czyli służyć do załatwiania potrzeb fizjologicznych i nauki czystości. Ale im lepsza jakość, trwałość i wygoda pierwszego nocnika, tym także wyższa cena. Więcej trzeba też zapłacić za dodatkowe elementy, jak nakładka na sedes w komplecie albo nocnik dostosowujący się do wzrostu dziecka. Można zainwestować w specjalny nocnik dla chłopca albo nocnik z wyjmowanym wkładem. Nie wszystkie są jednak drogie. Dobre nocniki dla dzieci kupisz już za niewygórowaną cenę 20-30 zł.

Spis treści:
Jaki nocnik dla dziecka kupić?

Jaki nocnik dla dziecka kupić?

Pierwszy nocnik dla dziecka to ogromna zmiana w waszym domu i poważna nauka dla malucha. Nie wszystkie dzieci są gotowe do nauki nocnikowania już po 2. urodzinach, ale warto próbować (bez naciskania i zawstydzania!) odpieluchować dziecko, gdy zdaniem rodziców jest na to gotowe. Jaki nocnik wam w tym pomoże: prosty, z wyjmowanym wkładem, czy interaktywny, grający (są nawet modele z kierownicą!)? Oto kilka praktycznych porad od doświadczonych mam. Jak wybrać pierwszy nocnik?
 1. Im prostszy kształt nocnika, tym lepiej. Bez zakamarków, zagięć i trudno dostępnych miejsc. To ważne, jeśli chodzi o utrzymanie nocnika w czystości. Wygoda to podstawa!
 2. Podczas nauki nocnikowania bardzo przydatny jest nocnik turystyczny, który przydaje się w podróżach. Tak, to dodatkowy koszt, ale naprawdę zapewnia spokój i wygodę, zarówno rodzicom, jak i dziecku
 3. Często najlepiej sprawdzają się nocniki w kształcie siedziska (wygodna pozycja też ma znaczenie dla zdrowia dziecka), z wyjmowanym wkładem. Wyjmowany mały środek to najważniejsza rzecz, jeśli chodzi o opróżnianie i mycie nocnika. Ciekawym pomysłem wydaje się też uchwyt na papier toaletowy, bardzo praktyczny, jeśli dziecko robi siusiu w nocy.
 4. Zabawny lub ciekawy dla dziecka kształt nocnika ma swoje plusy, zwłaszcza jeśli malucha trudno zainteresować korzystaniem z niego. Ale jeśli tych atrakcji jest na tyle dużo, że odwracają uwagę dziecka od pierwotnego zastosowania, to nie ma to sensu. To nie kolejna zabawka, a przedmiot, który ma ułatwić odpieluchowanie. Lepiej zacząć od czegoś prostego. Kształt przypominający muszlę klozetową i rezerwuar mogą zadziałać: każde dziecko lubi naśladować swoich rodziców.

1. Nocnik pisuar dla chłopca

To dobry nocnik dla chłopca. Łatwy do montażu – przyczepia się go na ścianie łazienki na przyssawki. Żeby go opróżnić, wystarczy od frontu wyjąć pojemnik, nie trzeba zdejmować całego nocnika. Umieszczony wewnątrz wiatraczek stanowi rodzaj celownika. Gdy strumień moczu w niego trafi, wiatraczek się obraca.
Zalety:
 • łatwy w montażu
 • do nauki siusiania dla chłopców
 • z wyjmowanym pojemnikiem
nocnik dla chłopca
NOCNIK PISUAR NA ŚCIANĘ DLA DZIECKA CHŁOPCA ŻABA
ALLEGRO
14,98 zł

2. Nocnik tradycyjny z wyjmowanym wkładem

Ten nocnik dla dzieci jest lekki, łatwo więc go przenosić. Wykonany z polipropylenu oraz gumy syntetycznej. Gumowa wkładka ułatwia opróżnianie i zachowanie w czystości – wystarczy ją wyjąć z podstawy nocnika, opróżnić i opłukać lub umyć.
Zalety:
 • wygodna pozycja dla dziecka
 • niedrogi, ale solidny
 • z wyjmowanym pojemnikiem
tradycyjny nocnik
IKEA LOCKIG NOCNIK ANTYPOŚLIZGOWY Z WKŁADKĄ
ALLEGRO
26,99 zł

3. Nocnik grający z klapką

Nocnik dla dziecka w kształcie krzesełka. Ma antypoślizgowe nóżki oraz wyjmowany pojemnik z ruchomą klapką. Jego wnętrze reaguje na wilgoć, odgrywając miłą melodyjkę, gdy dziecku uda się załatwić swoją potrzebę. Nocnik jest lekki i stabilny, a na oparciu ma dekoracyjne rysunki z sympatycznymi sowami. 
Zalety:
 • wygodna dla dziecka pozycja
 • wygrywa melodyjkę
 • wyjmowany pojemnik z klapką
nocnik grający interaktywny
TEGA NOCNIK KRZESEŁKO GRAJĄCY Z POZYTYWKĄ I KLAPKĄ
ALLEGRO
27,60 zł

4. Nocnik dla dziecka turystyczny

Ten nocnik spełnia dwie funkcje: może być nakładką na tradycyjną toaletę oraz, po obróceniu nóżek i dołożeniu woreczka (4 woreczki w komplecie) – tradycyjnym nocnikiem. Jest bardzo lekki i trwały. Zajmuje niewiele miejsca, więc z łatwością uda się go zabrać w każdą mniejszą lub większą podróż.
Zalety:
 • do użytku w domu i w podróży
 • funkcja nakładki
 • jednorazowe woreczki
nocnik turystyczny
NOCNIK TURYSTYCZNY NAKŁADKA NA SEDES
ALLEGRO
40,00 zł

5. Nocnik interaktywny z rezerwuarem

Nocnik w kształcie prawdziwej toalety. W rezerwuarze znajduje się pojemnik na chusteczki oraz przycisk, po naciśnięciu którego nocnik wydaje dźwięki podobne do spuszczania wody. W celu opróżnienia nocnika wystarczy wyjąć z niego pojemnik.
Zalety:
 • przypomina toaletę dla dorosłych
 • osłonka przeciw rozpryskiwaniu
 • wyjmowany wkład
 • pojemnik na chusteczki
 • imitacja dźwięku spuszczanej wody
nocnik interaktywny
FISHER PRICE NOCNIK UCZ SIĘ ZE SZCZENIAKIEM
ALLEGRO
139,90 zł

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy