nocnik grający
fot. Adobe Stock

Nocnik grający może wyglądać jak prawdziwa toaleta! Jaki przyspieszy trening czystości? [RANKING]

Nocnik grający to zwykły nocnik, tyle że z pozytywką, która umila dziecku czas, a czasem rozśmiesza. Niektóre dźwięki przypominają nawet odgłosy prawdziwej toalety i pomagają dziecku odzwyczaić się od pieluchy. Grający nocnik interaktywny nie musi być drogi, by spełniał swoją rolę.
Ewa Janczak-Cwil
nocnik grający
fot. Adobe Stock
Nocniki grające cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców, bo często zachęcają do korzystania wesołą muzyką i dzięki temu bardzo ułatwiają trening czystości. Nocnik z pozytywką nie musi być drogi, a jeśli w komplecie z nocnikiem kupisz jeszcze dodatkowe akcesoria, jak nakładka na sedes czy podnóżek, to taki zakup wystarczy dziecku na kilka lat.

Wybieramy nocnik grający:
Jaki nocnik grający kupić?
Różne modele nocników grających:

Jaki nocnik grający kupić?

Na rynku dostępne są różne modele grających nocników, które mają być atrakcyjne dla dziecka i zachęcać je do nauki czystości. Nocniki grające można podzielić na trzy grupy:

Zwykły nocnik grający

Kształtem przypomina zwykłe nocniki i różni się od niego wyłącznie tym, że ma pozytywkę. Jest lekki i nie pełni żadnych dodatkowych funkcji. To najtańsza wersja grającego nocnika.

Nocnik krzesełko

Wyposażony w zamykaną klapkę skutecznie powstrzymuje rozprzestrzenianie się zapachów. Gdy jest pusty i zamknięty, może spełniać funkcję zwykłego krzesełka. Powstaje jedynie pytanie: czy chcesz, aby dziecko kojarzyło nocnik nie tylko z załatwianiem potrzeb fizjologicznych? Choć z drugiej strony nocnik-krzesełko to w pewnych sytuacjach rozwiązanie praktyczne.

Nocnik wielofunkcyjny

Warto jeszcze rozróżnić dwie kategorie wśród nocników wielofunkcyjnych: nocnik sprzedawany w zestawie oraz autentycznie wielofunkcyjny. W zestawach najczęściej znajduje się sam nocnik – mniej lub bardziej tradycyjny, nakładka na sedes oraz podstawka. Całość utrzymana jest w tej samej kolorystyce. Urządzenie wielofunkcyjne rośnie z dzieckiem. To znaczy, że gdy dziecko opanuje korzystanie z nocnika, przyjdzie czas na oswojenie się z prawdziwym sedesem. Wtedy zadanie ułatwią mu nakładka na toaletę i podstawka, które powstają po zmodyfikowaniu nocnika.
To niewątpliwie wygodne, gdy nocnik ma wyjmowaną wkładkę na nieczystości, którą łatwiej umyć niż nocnik w całości. Nie jest to jednak rozwiązanie niezbędne. Mniejszy nocnik co prawda trzeba myć cały, ale ma mniejsze wymiary i można go zabrać w podróż, jeśli nie ma się tak przydatnego gadżetu, jak nocnik turystyczny.
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.

Tradycyjny nocnik grający Maltex, 19 zł

Jeśli szukasz najzwyklejszego nocnika, tyle że z pozytywką, to propozycja dla ciebie. Niewielki, leciutki, więc z łatwością można go umyć. Zdobiony sympatycznymi obrazkami. Wykonany z polipropylenu wolnego od BPA. Pozytywka wygrywa sympatyczną melodyjkę. Produkt polski. Czy trzeba czegoś więcej?

Cechy charakterystyczne:
 • najprostsza konstrukcja
 • lekki, praktyczny
 • niska cena
nocnik z pozytywką

Nocnik grający Tega z pozytywką, 25 zł

Wykonany z dobrej jakości plastiku. Jego podstawę stanowią antypoślizgowe nóżki. Ma szerokie siedzisko i oparcie, które zapewniają dziecku wygodę. W dnie znajduje się czujnik uruchamiający pozytywkę. Dostępny m.in. w kolorach: białym, niebieskim, czerwonym, różowym, słomkowym, beżowym, perłowym, miętowym, zielonym, żółtym, filetowym.

Cechy charakterystyczne:
 • bardzo wygodny i lekki
 • melodyjka wygrywana przez pozytywkę
 • dostępny w 14 kolorach
tani nocnik grający

Polski nocnik grający Lulu, 30 zł

Nowoczesny design – miły nie tylko dla oka: obłe kształty gwarantują wygodę małej pupie. W podstawie znajdują się antypoślizgowe gumki. Nocnik wyposażony w pozytywkę, która wygrywa melodyjkę, gdy nocnik zarejestruje, że dziecko odniosło sukces. Produkt polski, nie zawiera szkodliwych dodatków do plastiku.

Cechy charakterystyczne:
 • nowoczesny design
 • melodyjka wygrywana przez pozytywkę
 • produkt polski
nocnik grający polskiej firmy

Grający nocnik-krzesełko, 30 zł

Urządzenie kształtem przypomina krzesełko – ma 4 nóżki, oparcie i podłokietniki. Wyjmowana wkładka wyposażona została w zamykaną klapkę. Na oparciu sympatyczny wzór z króliczkami. Nóżki mają antypoślizgowe, gumowe elementy. Sukces dziecka nagradza wygrywaniem wesołej melodyjki.

Cechy charakterystyczne:
 • kształt krzesełka
 • wyjmowany wkład z klapą
 • antypoślizgowe nóżki
nocnik krzesełko

Nocnik interaktywny, 75 zł

Ma kształt zbliżony do krzesełka. Boczki stanowią niebieskie słonie, a siedzisko z oparciem żółty element. Pojemnik na nieczystości zamykany idealnie płaską klapą, dlatego nocnik może też pełnić funkcję (po opróżnieniu!) krzesełka lub podstawki ułatwiającej np. mycie rąk w umywalce. Wkład na nieczystości wyjmowany. Po naciśnięciu przycisku w kształcie serca nocnik wygrywa różne melodyjki.

Cechy charakterystyczne:
 • może pełnić funkcję krzesełka lub podstawki
 • wygrywa różne melodyjki
 
grający nocnik interaktywny

Nocnik Baby Monsters Rhino, 130 zł

Co prawda nie gra, gdy znajdzie się w nim to, co znaleźć się powinno, ale wydawane przez niego dźwięki mają służyć nauce korzystania z prawdziwej toalety. Po naciśnięciu spłuczki nocnik wydaje dźwięki przypominające spuszczanie wody. Komora spłuczki może być pojemnikiem na chusteczki. Kształtem odwzorowuje prawdziwą toaletę.

Cechy charakterystyczne:
 • dźwięk spuszczanej wody
 • kształt prawdziwej toalety
 • udźwig do 30 kg
nocnik grający ze spłuczką baby monsters rhino

 

Nocnik grający Fisher Price, 160 zł

Przedstawiciel bogatej oferty nocników Fisher Price. Nocnik ma zamykaną klapę, wygodne siedzisko z rączkami i wysokie oparcie. Wyjmowana wkładka, która ułatwia utrzymanie czystości – nie trzeba za każdym razem myć całego nocnika. Jego górnej części można używać, gdy dziecko podrośnie, jako nakładki na sedes. Dolna część może wtedy pełnić funkcję podstawki. Pozytywka wygrywa skoczne melodyjki.

Cechy charakterystyczne:
 • rośnie razem z dzieckiem
 • zamykana klapa
 • wyjmowana wkładka
 • spłuczka i uchwyt na papier toaletowy
nocnik fisher price

 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy