nogi
fot. fotolia.com

Nogi bez żylaków

Tryskasz zdrowiem, więc skąd te nocne skurcze i nogi ciężkie jak ołów... Winowajcą mogą być żylaki. Ale nie martw się – są na nie sposoby. Przeczytaj, jak zapobiegać żylakom i radzić sobie z nimi, gdy się pojawią.
nogi
fot. fotolia.com
Żylaki to zmora ponad połowy Polaków, najczęściej kobiet. Łatwo jednak uniknąć szpecących nogi zgrubień, jeśli w porę zadbamy o profilaktykę.

Prawidłowe krążenie krwi a żylaki

Nad prawidłowym krążeniem krwi w dolnej części ciała czuwa 80 mikroskopijnych zastawek znajdujących się w ściankach żył. Działają na zasadzie automatycznych zaworów – otwierają się, gdy krew płynie pod górę, w kierunku serca, i natychmiast zamykają, by nie spłynęła w dół.

Gdy zastawki szwankują, krew zalega w żyłach, sprzyjając ich rozszerzaniu się. Na nogach zaczynają się wówczas tworzyć sinoniebieskie pajączki lub sznureczki wypukłych żył, czyli żylaki. Winą obarcza się geny. Jeśli mama ma żylaki, prawdopodobieństwo, że też możesz je mieć, wynosi 50 proc. A jeśli masz stojącą lub siedzącą pracę i nie przepadasz za ruchem, ryzyko wzrasta do 70 proc.
Redakcja poleca: Polskie dzieci tyją na potęgę! – mówi dr Agnieszka Jarosz (film)
Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. Polskie dzieci tyją na potęgę – apelują lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec epidemii otyłości? Mówi ekspert ds. żywienia, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Co jeszcze sprzyja żylakom?

 • Otyłość. Powoduje wzrost ciśnienia krwi, co w efekcie podnosi ryzyko uszkodzenia ścian naczyń, które rozszerzają się w niektórych miejscach. W dodatku otyłość może mieć wpływ na ciążę
 • Zażywanie hormonów. Zażywanie estrogenów, zwłaszcza po 40 roku życia też ma znaczenie. Zmiany poziomu hormonów mogą wpływać na większą gęstość krwi, osłabiając wydolność żył. Podobnie może działać źle dobrana pigułka antykoncepcyjna (lepsze będą plastry).
 • Ciąża. Ucisk powiększonego brzucha na żyły utrudnia swobodny przepływ krwi, a to powoduje wzrost ciśnienia krwi na ścianki naczyń. Żylaki w ciąży są zwykle przejściowe, znikają po porodzie.
 • Długie unieruchomienie nóg. Np. z powodu złamania. Brak ruchu sprawia, że mięśnie łydki nie stymulują naczyń krwionośnych i pogarsza się krążenie. Podobne problemy wiążą się z częstymi lotami samolotem lub długą jazdą autem.
 • Buty na wysokich obcasach. Podczas chodzenia w szpilkach prawie nie pracuje staw skokowy. A stałe poruszanie się tego stawu działa jak pompka, pobudzając krążenie krwi.

Żylaki? Kiedy do chirurga

Jeśli spostrzegłaś na nodze choćby maleńki żylak, zacznij działać! Idź do lekarza, najlepiej od razu do chirurga naczyniowego. Aby postawić diagnozę, robi się USG dopplerowskie lub USG duplex (pozwala stwierdzić, gdzie doszło do uszkodzenia zastawek). 20-minutowe, bezbolesne badanie, pozwala stwierdzić, czy żyły są w pełni wydolne. Jeśli okaże się, że nie, trzeba powstrzymać rozwój choroby, by nie dopuścić do stanu zapalnego żył i owrzodzeń podudzi.

Metody leczenia żylaków

Metoda leczenia zależy od zaawansowania żylaków:
 • Ostrzykiwanie lekami (skleroterapia) lub wstrzykiwanie pianki zamykającej uszkodzone naczynie. Stosuje się ją w średnio zaawansowanym stadium
 • Metoda laserowa. Naczynia krwionośne zamyka się, wprowadzając do nich cewnik zakończony światłowodem emitującym wiązkę promieni lasera (w każdym stadium choroby)
 • Zamrażanie. Usuwa się żylaki bez rozcinania skóry. W Polsce rzadko je się stosuje (w każdym stadium).
 • Operacja. Zabieg w znieczuleniu ogólnym robi się, gdy żylaki są bardzo duże. Na nogach pozostają małe blizny. Zdaniem lekarzy, ta metoda daje największą gwarancję przywrócenia dobrej pracy układu żylnego.

Lepiej zapobiegać żylakom

Jeśli masz rodzinne skłonności do żylaków, zadbaj o kilka rzeczy:
 • Rzuć palenie. Nikotyna przyspiesza procesy niszczenia ścian naczyń krwionośnych.
 • Pozbądź się nadwagi, i to koniecznie! Każdy zbędny kilogram obciąża układ żylny.
 • Unikaj wielogodzinnego siedzenia lub stania. A jeśli wymaga tego twoja praca, rób częste przerwy na proste ćwiczenia, zapobiegające gromadzeniu się krwi w żyłach nóg.
 • Zrezygnuj z butów na wysokich obcasach. Noś je tylko przy wyjątkowych okazjach, a na co dzień biegaj w butach, które mają max. 4 cm podwyższenia.
 • Nie przegrzewaj nóg. Żylakom szczególnie sprzyja ogrzewanie podłogowe, sauna i w solarium.
 • Nie zakładaj nogi na nogę. Japonki, które nigdy nie siadają w ten sposób, nie miewają problemów z żylakami.

Sprawdź, czy grożą ci żylaki

Zaznacz zdania, które w twoim przypadku są prawdziwe:

1. Codziennie kładę się spać zmęczona. Rano też wstaję bardzo zmęczona.
2. Praca, którą wykonuję, wymaga wielu godzin stania lub siedzenia.
3. Moja mama, od kiedy pamiętam choruje na żylaki.
4. Wypalam co najmniej 15-20 papierosów dziennie.
5. Najczęściej jeżdżę do pracy samochodem.
6. Mam więcej niż 5 kilogramów nadwagi.
7. Regularnie stosuję depilację nóg gorącym woskiem.
8. Po południu moje nogi są obrzmiałe i wydają się ciężkie.

Jeśli w co najmniej 5 przypadkach zakreśliłaś odpowiedzi „tak”, powinnaś zadbać o swoje nogi. Możesz być bowiem podatna na chorobę żylakową.

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy