jakie są normy TSH
fot. Fotolia

Jakie są normy TSH w ciąży oraz dla dorosłych i dzieci?

Lekarz może zlecić badanie TSH, żeby sprawdzić stan tarczycy. Normy stężenia tego hormonu są inne dla kobiet w ciąży, dorosłych i dzieci.
Karolina Stępniewska
jakie są normy TSH
fot. Fotolia
Praca tarczycy regulowana jest przez tyreotropinę (TSH), wytwarzaną przez przysadkę mózgową. TSH pobudza tarczycę do produkcji hormonów, które z kolei hamują wydzielanie TSH. To tzw. mechanizm ujemnego sprzężenia zwrotnego, który utrzymuje hormony na właściwym poziomie. Podwyższone normy TSH wskazują na niedoczynność tarczycy, a stężenie TSH poniżej normy – nadczynność.

Normy TSH dla dorosłych i kobiet w ciąży

Normy TSH ulegały zmianom w ciągu ostatnich lat, a obecnie postuluje się dalsze obniżenie górnej granicy. Normy TSH są inne dla kobiet w ciąży, a inne dla pozostałych dorosłych, dlatego robiąc badanie TSH przed ciążą lub w ciąży warto o tym wiedzieć.

Normy TSH (za: Śląskie Laboratoria Analityczne):
  • Dorośli: od 0,35 do 5,50 mU/L
  • Kobiety ciężarne: od 0,01 do 2,5 mU/L
Redakcja poleca: Nadczynność tarczycy w ciąży i podczas starań o dziecko [WIDEO]
Nadczynność tarczycy może zmniejszać płodność i utrudniać zajście w ciążę. Jest też dużym problemem podczas trwającej już ciąży, bo niesie ryzyko nawet poronienia.

Normy TSH dla dzieci

Norma TSH dla dzieci zależna jest od wieku dziecka i kształtuje się następująco:
  • 1–24 miesiąca: od 0,87 do 6,15 mU/L
  • 2–12 lat: od 0,67 do 4,16 mU/L
  • 12–20 lat: od 0,48 do 4,17 mU/L
Choroby tarczycy u dzieci nie należą do rzadkości. Ważne jest, żeby szybko postawić właściwą diagnozę i rozpocząć specjalistyczne leczenie. Wydzielane przez tarczycę hormony kierują pracą całego organizmu, a ich niedobór lub nadmiar mogą ją całkiem rozregulować.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy