Grypa, dziecko chore, rotawirus, norowirus
fot. Fotolia

Grypa, rotawirus, a może jednak coś innego. Uwaga na norowirusy!

Boisz się grypy, źle się czujesz, myślisz, że cię dopadła. Choć mamy sezon zachorowań na grypę, przyczyna choroby może być inna. W Europie rośnie liczba zachorowań na infekcje wywołane przez norowirusy.
Marta Kabulska
Grypa, dziecko chore, rotawirus, norowirus
fot. Fotolia

Jakie objawy wywołują norowirusy? 

Najbardziej charakterystyczne objawy infekcji wywołanej przez norowirusy to ból brzucha, biegunka i wymioty. Ale zachorowanie czasem łatwo można pomylić z grypą, gdy infekcji towarzyszy ból głowy, dreszcze i wysoka gorączka. Od grypy różni ją jednak to, że szybko dochodzi do wyzdrowienia – najczęściej po upływie 3 dni. Czasem jednak skutkiem choroby jest znaczne odwodnienie, które może być groźne szczególnie u małych dzieci.
 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Jak się można zarazić norowirusami?

Do zakażenia norowirusami łatwo dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub przedmiotami, na których osiadły zarazki, ale także przez zjedzenie skażonej żywności, np. nie umytych owoców.
 

Jak się chronić?

W prosty sposób, czyli dbając o higienę – myjąc ręce po powrocie do domu, przed przygotowywaniem posiłku, myjąc owoce i warzywa, które zamierzamy zjeść. Norowirusy są wrażliwe na działanie kwasu, zabija je woda z octem, tradycyjny środek używany do czyszczenia, ale także środki czystości z chlorem. Przy ich pomocy można usunąć wirusy, które osiadły na domowych powierzchniach. 

Rotawirusy - 4 objawy zakażenia.
 

Źródło: Goniec Medyczny i PAP
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy