mama, dziecko, uśmiech, radość
fot. Fotolia

Noszenie w chuście jest dobre dla dziecka. Sprawdź dlaczego

Wokół tematu chusty krąży wiele mitów, dzielących rodziców na jej zwolenników i przeciwników. Wszystko zależy od tego, czy wiąże się ja dobrze.
mama, dziecko, uśmiech, radość
fot. Fotolia
W rozmowie z Dziennikiem Elbląskim Agata Kosacz, certyfikowana doradczyni noszenia, przekonuje rodziców dlaczego warto nosić dziecko w chuście i jak pozytywnie wpływa to na rozwój dziecka. Okazuje się, że chusta nie jest odkryciem XXI w., a jej zalety doceniano w Polsce jeszcze przed II Wojną Światową.

Noszenie wcale nie rozpieszcza

Wielu rodziców twierdzi, że noszenie w chuście rozpieszcza dzieci, które przyzwyczajone do ciągłego bujania, nie będą chciały zacząć chodzić. Pani Agata przekonuje jednak, że bujanie jest naturalne i maluch tego potrzebuje, aby dobrze się rozwijać. Przez 9 miesięcy w łonie matki dzieci praktycznie cały czas są w takim właśnie ruchu. Nic więc dziwnego, że po urodzeniu uspokajają się, kiedy czują to samo. To daje im poczucie bezpieczeństwa i pewność, że mama jest blisko. Dlatego też chusta to przedłużenie życia płodowego, w czasie którego maluch czuje się komfortowo. Nie nosimy przecież dziecka w ten sposób 24 godziny na dobę. Poza tym przytulanie i bezpośredni kontakt z mamą sprawiają, że dziecko nie jest zestresowane, łatwiej przyswaja informacje i ma zwiększone możliwości poznawcze. Okres, kiedy jeszcze nie chodzi to czas, w którym powoli możemy odzwyczajać je od noszenia.

Zobacz także: Chusty i nosidełka – co wybrać?
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Dziecko przyjmuje wtedy prawidłową pozycję

Przeciwnicy noszenia w chuście twierdzą, że pozycja w jakiej znajduje się wówczas dziecko jest nieprawidłowa i źle wpływa na kręgosłup. Tymczasem badania przeprowadzone w Niemczech nie wykazują żadnych anomalii w budowie ciała u dzieci noszonych w ten sposób. Wręcz przeciwnie, w chuście maluch przyjmuje pozycję fizjologiczną i całkowicie bezpieczną. Oczywiście, należy najpierw nauczyć się ją prawidłowo wiązać, a potem dopiero sadzać w niej niemowlę. Rozstawione nóżki to naturalne ułożenie, ale musimy zwracać uwagę na główkę, która nie może opadać.

Podsumowując, noszenie w chuście jest nie tylko zdrowe, ale i bezpieczne. Najczęstszym powodem do jej zakupu, jaki podaje Pani Agata, jest posiadanie starszego rodzeństwa, za którym trzeba biegać. Wówczas chusta daje swobodę ruchu i pomaga w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Źródło: dziennikelblaski.pl
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy