Alimenty natychmiastowe
fot. AdobeStock

Alimenty natychmiastowe: co to jest i kto może z nich skorzystać?

Alimenty natychmiastowe to odpowiedź na potrzebę rodziców, dla których tradycyjne ubieganie się o alimenty jest uciążliwe i zbyt czasochłonne. Środki z alimentów natychmiastowych można uzyskać w ciągu kilku dni.
Dominika Bielas
Alimenty natychmiastowe
fot. AdobeStock
Dzięki uproszczonej procedurze tzw. alimentów natychmiastowych rodzice będą mogli uzyskać alimenty na dzieci o wiele szybciej niż dotychczas. Wysokość przyznawanych środków ma być co roku ustalana przez ministra sprawiedliwości na podstawie specjalnego algorytmu. Prace nad alimentami natychmiastowymi wciąż trwają. 

Spis treści:

Pozew o alimenty natychmiastowe

Aby otrzymać alimenty natychmiastowe, wystarczy złożyć pozew na gotowym formularzu, który będzie dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w sądach. Wniosek online ma być prosty do wypełnienia, tak, by rodzic mógł samodzielnie i szybko dopełnić tej formalności. Następnie wniosek o alimenty natychmiastowe będzie rozpatrywany przez sąd (dokładnie przez referendarza sądowego) w ciągu kilku dni. 

Zobacz także: Jak złożyć pozew o alimenty? Niezbędne dokumenty i wzór pozwu
Redakcja poleca: 30. Finał WOŚP coraz bliżej: Jurek Owsiak pozdrawia czytelniczki Mamotoja.pl
Mamotoja.pl już po raz siódmy gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Przy okazji jubileuszowego Finału mamy dla Was coś specjalnego – pozdrowienia od samego Jurka Owsiaka. Otwórzcie serca i grajcie razem z nami – do końca świata i jeden dzień dłużej!

​Wysokość alimentów natychmiastowych

Wysokość alimentów natychmiastowych ma być ustalana na podstawie algorytmu uwzględniającego minimalne wynagrodzenie ustalane na kolejny rok oraz wskaźnik dzietności. Co roku minister sprawiedliwości będzie wydawał zarządzenie, w którym znajdą się wyliczone kwoty alimentów natychmiastowych na dany rok. Obecnie planowane są one w następujących kwotach:
  • 496 złotych w przypadku jednego dziecka,
  • 450 złotych na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców,
  • 404 złote na każde z trojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców,
  • 359 złotych na każde z czworga dzieci pochodzących do tych samych rodziców,
  • 313 złotych na każde z pięciorga i więcej dzieci pochodzących od tych samych rodziców.

Przyznanie alimentów natychmiastowych nie zamknie jednak drogi do tego, by ubiegać się o wyższe świadczenia przed sądem. Możliwość żądania alimentów na podstawie art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO) nie zostanie zlikwidowana.

Jak długo będą wypłacane alimenty natychmiastowe?

Obowiązek wypłacania alimentów natychmiastowych ma wygasać po osiągnięciu przez uprawnione dziecko wieku 25 lat. Jednak ze względu na wyjątkowe okoliczności, z powodu których osoba pobierająca alimenty nadal nie będzie w stanie utrzymać się samodzielnie (np. na skutek niepełnosprawności), sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży obowiązywanie świadczenia alimentacyjnego.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy