Mamo, co by było gdyby… Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy

Co by było, mamo, gdybyś umarła? Tego rodzaju pytania padają z ust naszych pociech w najmniej oczekiwanym momencie i często kompletnie rozkładają nas, rodziców, na łopatki. No bo jak tu rozmawiać o własnej śmierci pomiędzy doprawianiem pomidorowej, ścieraniem okruszków ze stolika niemowlaka i podlewaniem bazylii?
Książka "Mamo, co by było gdyby…"
fot. mat. prasowe
Zna to każdy rodzic kilkulatka. Wystarczy fragment rozmowy dorosłych, czy wiadomości w radiu i już się pojawiają. Trudne pytania. Całkiem niedziecięca z pozoru chęć rozmowy na tematy, które wydają się nam zupełnie nieodpowiednie dla kilkulatka. O śmierć, chorobę, przyczyny, dla których na świecie istnieje zło, albo o seks. Często ciężko jest na nie odpowiedzieć.

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Minuty mijają, malec czeka z rozdziawioną buzią, a rodzic panikuje, bo jak to tak – rozmawiać z maluchem o takich rzeczach? Gdzie znaleźć odpowiednie słowa? Jak zaspokoić dziecięcą ciekawość i równocześnie młodego człowieka nie zszokować, nie wystraszyć? A może skłamać, albo po prostu zwrócić uwagę pociechy na coś innego?
Tego robić nie wolno. Nawet, jeśli sami czujemy obawę, jeśli nie chcemy na dany temat rozmawiać, bo nie jesteśmy z nim „ułożeni”, dziecka nie można zbywać, ani oszukiwać. Trzeba podjąć wyzwanie i – skoro pyta o poważne sprawy – potraktować je poważnie. Oczywiście odpowiednio do wieku.
Redakcja poleca: Rozmowy z dzieckiem o śmierci - film
Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Czy małe dziecko może zrozumieć dlaczego już nie zobaczy kochanej babci?

Książka, która pomoże rodzicom odpowiadać na trudne pytania

Najlepiej uzbrajając się wcześniej w niezbędną wiedzę z zakresu dziecięcej psychologii, podaną w praktycznej formie. Takiej, jaka dostępna jest na kartach tej książki. Jej autorki są mamami kilkulatków wyjątkowo ciekawskich, żywo zainteresowanych „dorosłym światem”. Wybrały trzydzieści zagadnień, do których przypisały wątki przydatne w rozmowie - sprawdziły je na sobie i własnych pociechach. Mają nadzieję, że staną się one użyteczne także dla Rodziców, których dzieci również oczekują przystępnych odpowiedzi na trudne pytania.
Małgorzata Bajko — psychoterapeuta, absolwentka psychologii oraz podyplomowych studiów z psychotraumatologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Współzałożycielka Centrum Wsparcia Psychologicznego INEO, w którym od wielu lat prowadzi indywidualną terapię osób dorosłych, dzieci oraz rodzin. Autorka wielu artykułów dla rodziców i bajek terapeutycznych. Ma opracowane programy terapeutyczne dla dzieci z zaburzeniami lękowymi, PTSD oraz fobiami, w których wykorzystywana jest bajkoterapia. Wspiera rodziców w wychowaniu dzieci i realizacji w roli rodzica. Mama Andrzeja i Antka.

Monika Janiszewska — dziennikarka tygodników regionalnych, freelancerka publikująca artykuły z zakresu psychologii oraz specjalistka ds. PR, promująca działania gabinetów psychoterapeutycznych. W swoim portfolio posiada ponad 350 publikacji, z czego pokaźna część dotyczy relacji rodzic–dziecko, związków partnerskich oraz świadomej komunikacji. Prywatnie mama 7-letniej Julii oraz 2-letniego Nikodema, którzy każdego dnia zarażają ją swoją ciekawością świata i urzekają dziecięcą niewinnością, a zarazem logiką i wnikliwością towarzyszącą ocenie otaczającej rzeczywistości.
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Dzień Ojca - już w niedzielę!

Jakim jesteś tatą?