Pilne
fot. Adobe Stock

Nowa odmiana koronawirusa jest BARDZEJ ZAKAŹNA! Polska wstrzymuje loty z Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii została odkryta nowa odmiana koronawirusa SARS-CoV-2. WHO wezwało państwa europejskie, by zaostrzyły kontrole. Polska wstrzymuje loty z Wielkiej Brytanii.
Joanna  Biegaj
Pilne
fot. Adobe Stock
Przypadki zakażeń nową odmianą koronawirusa wykryto w Wielkiej Brytanii, ale także poza nią - w Holandii i Danii. Nowy wariant koronawirusa jest bardziej zaraźliwy. Dzisiaj (21.12.2020r.) ma odbyć się pilne spotkanie państw Unii Europejskiej. Osoby wracające z Wielkiej Brytanii będą mieć wykonywane testy w kierunku koronawirusa. 

Nowa odmiana koronawirusa w Wielkiej Brytanii

14 grudnia brytyjski minister zdrowia poinformował o wykryciu nowej odmiany koronawirusa. Wtedy zakażonych nią było ponad 6 tysięcy osób. Matt Hancock podkreślił także, że nowa odmiana rozprzestrzenia się szybciej od znanego nam już wariantu koronawirusa.

„W tym momencie nic nie wskazuje, by ten wariant powodował większe prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby. A najnowsze wskazania kliniczne mówią, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na szczepionkę” - dodał minister.

Nowa odmiana koronawirusa w innych państwach

Poza Wielką Brytanią potwierdzone przypadki nowej odmiany koronawirusa są także w Danii (9), pojedyncze przypadki również w Australii i Holandii.

Zaostrzenie kontroli

Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała o ostrożność i zaostrzenie kontroli. „W niedzielę WHO wezwało kraje Europy do zaostrzenia kontroli, a państwom członkowskim zaleca zwiększenie możliwości sekwencjonowania wirusa, zanim będzie więcej wiadomo o zagrożeniu stwarzanym przez ten nowy wariant” - powiedział rzecznik europejskiego oddziału WHO.

Działania Polski

Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z 21.12 na 22.12.2020 r. „Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa” - poinformował Piotr Muller.

„Przed chwilą wydałem dyspozycje GIS, aby od jutra wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wlk. Brytanii. Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem" – wypowiedział się na Twitterze Adam Niedzielski.

Wstrzymane połączenia z Wielką Brytanią

Połączenia z Wielką Brytanią zawiesiła także Holandia i Belgia. Takie same działania zapowiedziały również Austria i Włochy, Niemcy również rozważają podjęcie takich kroków.

Spotkanie państw członkowskich UE

W niedzielę odbyło się spotkanie, które zorganizował Szef Rady Europejskiej Charles Michel. Była to wideokonferencja z przedstawicielami krajów członkowskich Unii Europejskiej. „Państwa członkowskie wymieniły się informacjami na temat środków, które zamierzają podjąć w najbliższych godzinach” - poinformowało źródło unijne. 

Na dzisiaj (21.12.2020 r.) zaplanowane jest pilne spotkanie państw UE. „Prezydencja niemiecka zaprosiła państwa członkowskie UE na pilne posiedzenie mechanizmu kryzysowego jutro rano o godzinie 11.00. W porządku obrad koordynacja UE w odpowiedzi na nowo zidentyfikowany wariant COVID-19 w Wielkiej Brytanii" - napisał na Twitterze rzecznik niemieckiej prezydencji Sebastian Fischer.

Źródło: poradnikzdrowie.pl, onet.pl,krakow.wyborcza.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii. Zobacz, jakie są objawy wtórnego i suchego utonięcia oraz dowiedz się co robić, gdy zauważysz któryś z nich u swojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy