Nowa rodzinna tradycja, czyli święta według waszej rodziny

Zastanawiałaś się, jak to się stało, że przed wigilijną kolacją zawsze wspólnie śpiewacie kolędę, albo że każdego roku celebrujecie dekorowanie domu tymi samymi czerwonymi kokardkami? Taka tradycja, prawda? No właśnie! Większość zwyczajów, które dziś pielęgnujemy i o które dbamy to pomysły, które wcieliły w życie nasze mamy, babcie, prababcie… A może by tak wymyślić i przekazać dzieciom nową, tylko waszą tradycję?
Niektóre z rodzinnych tradycji zrodziły się przypadkowo, po prostu… są. Z pewnością jednak istnieje wiele takich, które zostały starannie zaplanowane i przemyślane. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście wy również stworzyli własne świąteczne tradycje – takie, które za kilka lat będą kontynuować wasze dzieci, wnuki albo i prawnuki…

1. Nietypowe prace plastyczne

Jeśli całą rodziną lubicie tworzyć i macie frajdę z wycinania, przyklejania i kolorowania idealnym pomysłem na nową, świąteczną tradycję będzie wspólne przygotowywanie bombki. Każdego roku 6 grudnia możecie wspólnie zasiąść do stołu, wyjąć kolorowe papiery, markery, kleje z brokatem, cekiny, piórka i czego jeszcze tylko zapragniecie. Potrzebna będzie jeszcze tylko duża, gładka bombka i cudowny rodzinny czas gwarantowany.
Wspólnie przygotowaną bombkę możecie uroczyście powiesić na choince choćby w wigilię. Jednocześnie wspominając wcześniejsze święta i wizyty świętego Mikołaja... Bo bombki z poprzednich lat będą doskonałym pretekstem do podróży w przeszłość.

2. Rodzinna fotografia

Od czasu do czasu w internecie pojawiają się zdjęcia pokazujące dzieci w dniu swoich kolejnych urodzin, stojące w domu w tym samym miejscu. To całkiem ciekawa inspiracja do stworzenia własnej, zdjęciowej tradycji. Okres bożonarodzeniowy idealnie jej sprzyja – w tym czasie wszyscy jesteśmy razem i donikąd się nie spieszymy. Znalezienie chwili wolnego, żeby wykonać wspólne zdjęcie nie powinno być zatem skomplikowane!
Wymyślcie sobie własny, unikalny element takiej fotografii – może to być śmieszna mina u każdego domownika, kolejność według wzrostu przy choince (bardzo śmiesznie się zmienia w miarę upływu lat!) czy np. pluszowy miś, którego wasza mama dostała od Mikołaja, gdy była małą dziewczynką.

3. Księga pamiątkowa

Superpomysłem będzie przygotowanie rodzinnej kroniki. Każdego roku w Wigilię możecie przeznaczyć w niej stronę (lub więcej w razie potrzeby) na pamiątkowe wpisy, odrysowanie lub odciśnięcie dłoni. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wkleić w to miejsce pamiątkowe zdjęcie czy opisać historie opowiedziane przez domowników i gości podczas wieczerzy. Z pewnością powrót do zapisanych w poprzednich latach kart będzie niezwykłą podróżą w czasie.

Pomyślcie o tym, co dla was ważne, co wspólnie lubicie i na co z przyjemnością przeznaczycie czas. Niech to będzie wasze, rodzinne święto!

Zobacz więcej inspiracji na świąteczny czas z dzieckiem 

Artykuł powstał z udziałem marki Kinder

Zobacz także

Popularne tematy