Kojenie bólu
fot. AdobeStock

Nowe badania: naukowcy znaleźli sposób na dziecięcy ból. Bardzo przyjemny!

Głaskane dzieci czują o 40 proc. mniej bólu fizycznego, ale trzeba je dotykać w określony sposób. Dowiedz się, jak!
Dominika Bielas
Kojenie bólu
fot. AdobeStock
Badania neurobiologów sugerują, że delikatne głaskanie dziecka zmniejsza aktywność tej części jego mózgu, która odpowiada za odczuwanie bolesnych przeżyć. To ważna wiadomość dla rodziców. Ale jak to robić właściwie, by skutecznie pomóc dziecku?

Ja chcę do mamy!

Nie ma nic gorszego niż bezradność, gdy dziecko cierpi. Gdy malec płacze i ewidentnie coś mu dokucza, zastanawiasz się, co zrobić. Zanim zidentyfikujesz problem i zaczniesz działać, zazwyczaj instynktownie przytulasz dziecko, niekiedy głaszczesz malca po plecach lub kołyszesz w ramionach. I to działa! Naukowcy postanowili sprawdzić mechanizmy leżące u podłoża tego zjawiska. [content:0_25544,0_24716,0_24604,0_18053:CMNews] Głaskanie i przytulanie powoduje wydzielanie się endorfin, czyli hormonów szczęścia, ale to nie wszytko! Rodzic delikatnie głaszcząc swoje dziecko, zmniejsza aktywność mózgu związaną z bolesnymi przeżyciami. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Liverpool John Moores University monitorowali aktywność mózgu 32 dzieci podczas badania krwi. Połowa obserwowanych dzieci była gładzona miękką szczotką przed pobraniem próbki krwi. Wyniki badań wskazują, że u tych dzieci zauważono zmniejszenie o 40 proc. aktywności tej części mózgu, która odpowiada za odczuwanie bólu. - Dotyk może wpływać korzystnie na budowanie więzi między dzieckiem a rodzicem, zmniejszać stres u obojga, a także skrócić czas pobytu w szpitalu - mówi Rebeccah Slater, autorka badania. - Dotyk wydaje się mieć potencjał przeciwbólowy. Co więcej, w tym przypadku nie występuje ryzyko efektów ubocznych - dodaje.
Redakcja poleca: Jak zrobić puchar z papieru: prezent dla taty od dziecka
Jak zrobić puchar z papieru? Nie jest to wcale aż takie trudne, a przecież taki puchar należy się każdemu rodzicowi za trud i serce, jakie wkłada w wychowanie dziecka! Obejrzyj wideo i zrób z maluchem własnoręczny upominek, który rozczuli niejednego tatę.

Jak skutecznie łagodzić ból?

- Istnieją dowody, które sugerują, że powolny i delikatny dotyk może wywołać zmiany w aktywności mózgu u niemowląt - tłumaczy Slater. Z badania wynika, że ważna jest odpowiednia prędkość głaskania (3 cm na sekundę), ponieważ aktywuje ona neurony, które zmniejszają odczuwanie bólu. Na szczęście rodzice intuicyjnie głaszczą swoje dzieci z optymalną prędkością. - Jeśli lepiej zrozumiemy neurobiologiczne podstawy technik takich jak masaż noworodka, możemy udoskonalić porady, które przekazywane są rodzicom - podsumowuje Slater. Naukowcy planują kolejne badania, tym razem mają one dotyczyć wcześniaków.

Źródło: thebump.com

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy