GRY
 
 

Nowe barcie w Puszczy Białowieskiej

11.10.2011r. Białowieski Park Narodowy w porozumieniu z Nadleśnictwem Białowieża przystępuje do wykonania nowych barci w Puszczy Białowieskiej.

wydarzenia, Białowieski Park Narodowy
fot. Andrzej Keczyński
To działanie edukacyjne jest realizowane przez Białowieski PN wspólnie z Marką Kujawski. W ramach projektu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” chcemy przypomnieć o najstarszym sposobie przyjaźni człowieka z pszczołami.

Puszcza Białowieska to jedyne w Europie miejsce, gdzie bartnictwo (pierwsza forma gospodarowania pszczołami) funkcjonowało najdłużej, bo aż do przełomu XIX/XX wieku. Obecnie to także jedyne miejsce w Europie z tak dobrze udokumentowanymi i zachowanymi śladami po dawnej aktywności człowieka w lesie.

Przygotowania barci podjął się p. Dariusz Owłasiuk, właściciel firmy „Białowieska Barć” ze Starego Berezowa. Wykona je w trzech, żywych drzewach wprawdzie przy użyciu współczesnych narzędzi, zachowa jednak tradycyjne wymiary. Sosny, które zostały wybrane do „dziania” znajdują się w oddziale 450 Da Nadleśnictwa Białowieża, przy żółtym szlaku, który prowadzi z Białowieży do Rezerwatu Pokazowego Żubrów Białowieskiego PN.

Barcie otrzymają komplet wyposażenia używanego przez dawnych bartników z Puszczy Białowieskiej. W drzewach wykonane zostaną hwozdownie, klucze. Każda z barci zabezpieczona będzie płaszką i dębowym śniotem. Zostanie również opieczętowana znakiem bartnym, czyli ciosnem. Sposobem dawnych mieszkańców Puszczy Białowieskiej zostanie on wycięty w korze drzew, na wysokości ok. 1 metra.
Przedstawienie „żywych”, działających barci to część projektu społeczno-edukacyjnego finansowanego przez Markę Kujawski. Dlatego też w przyszłym roku barcie zasiedlone zostaną rodzinami pszczelimi, nad którymi sprawowana będzie całoroczna opieka.

Zapraszamy na miejsce, gdzie poza obserwowaniem wykonywania barci będzie można spotkać się ze specjalistą koordynującym to działanie p. Andrzejem Keczyńskim z pracowni naukowej Białowieskiego PN.

W ramach tej akcji zapraszamy do głosowania na znak bartny dla trzech barci, które będą wykonane. Spośród zaprezentowanych na fotografii głosujemy na jeden wybrany. Trzy, które otrzymają najwięcej głosów zostaną wybrane do realizacji.

Głosować można wyłącznie poprzez Internet »


   

więcej »
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! Czy wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Ocena (1 ocena)

1.0
Doładuj
Przeładuj